به گزارش پارس نیوز، 

از همین ساعات ابتدایی آغاز معاملات ارزی در بازار تهران، حال و هوای فردوسی با جنب و جوش برخی دلالان همراه شده است. به نحوی که همچون روز‌های شلوغی که بسیاری از افراد برای معاملات سوداگرایانه در بازار ارز سری به میدان فردوسی می‌زدند و بساط خود را تا چهار راه استانبول نیز پهن می‌کردند، امروز هم چنین تحرکاتی می‌شود البته با دو تفاوت مهم؛ اول اینکه هیجان دلالان، ناشی از خوشحالی نیست و بیشتر ناشی از نگرانی است؛ و دوم آنکه دلالان این بار برای فروش آمده اند نه خرید.

دیروز دلار با ورود به کانال 11 هزار تومانی در ساعات پایانی معاملات، نرخی را تقریباً مشابه مرداد 97 رقم زد.

اگر چه نمی‌توان نقش سیاست گذاری ارز کشور در بازگشت آرامش به این بازار را نادیده گرفت، اما از یک جایی به بعد دیگر این دلالان و معامله گران هستند که با دنده معکوس در بازار ارز شرایط را به نحوی پیش می‌برند که تقاضا روز به روز به عرضه نزدیک‌تر شده و نرخ به سمت منطقی تری پیش برود به نحوی که اکنون عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است و برخی صرافان حتی خرید ارز از مردم هم انجام نمی‌دهند. دلالانی هم که در این فضا به معامله می‌پردازند چشم انداز روشنی از خرید‌ها ندارند و بیشتر تأمین کننده تقاضا هستند؛ حال آنکه حتی در مواردی مجبور می‌شوند نرخی ارزان‌تر از صرافی‌ها را به مشتری ارائه دهند تا بلکه کسب و کارشان زنده بماند.

در این میان بانک مرکزی هم اعلام کرده که هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سنا و صرافی‌های مجاز، غیرقانونی بوده و به منزله قاچاق به حساب می‌آید. همین موضع، در کنار منطقی شدن نرخ در صرافی‌ها مردم را به سمت خرید‌های رسمی سوق داده است. امروز در جریان معاملات بازار آزاد، نرخ نسبت به دیروز باز هم کاهش داشته است و در کف قیمتی 11 هزار و 800 تومانی معامله می‌شود. اگرچه فعالان بازار بر این باور هستند که در ساعات آینده نرخ باز هم کاهش می‌یابد. اما نکته حائز اهمیت در این میان پاساژ افشار است. همان پاساژ معروفی که نرخ‌های سوداگرایانه اگر از داخل آن بیرون نمی‌آمد، اما میدانگاه روبرویش جولانگاهی برای دلالان شده بود، اما اکنون این منطقه سوت و کورترین منطقه در بازار فردوسی تهران است. معامله‌ای در آن صورت نمی‌گیرد و نیروی انتظامی با پارچه نوشته‌ای دورتادور این میدانگاه را محصور کرده است؛ یعنی دیگر جایی برای دلالان نیست.

در این پارچه نوشته عنوان شده است:

بدین وسیله به اطلاع کلیه هموطنان گرامی می‌رساند به منظور صیانت از منافع ملی، حسب الامر مراجع ذیصلاح، طرح برخورد جدی با اخلالگران نظام ارزی کشور در دستور کار قرار گرفته است. از این رو براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انجام هر گونه خرید، فروش و حواله ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی تخلف محسوب شده و در صورت مشاهده با مرتکبین براساس قانون، رفتار خواهد شد.

دادستانی تهران، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، بانک مرکزی ج. ا. ا.
بررسی میدانی حکایت از آن دارد که کرکره‌های تمامی مغازه‌های پاساژ افشار پائین کشیده شده است و هیچ یک از صرافی‌ها مشغول به کار نیستند و پاساژ به حالت تعطیل درآمده است؛ البته چند دستگاه موتورسیکلت و تعدادی از افراد در محوطه آن به چشم می‌خورند.

گزارش میدانی در مورد نرخ ارز حاکی است که برخی صرافی ها، دلار را 11 هزار و 700 تومان خریداری و 11 هزار و 750 تومان به فروش می‌رسانند. برخی دیگر نیز دلار نمی‌خرند و نرخ فروش این ارز را 12 هزار تومان اعلام کرده اند. برخی دیگر نیز نرخ را 11 هزار و 800 تومان برای خرید و 11 هزار و 900 تومان برای فروش، برخی 11 هزار و 800 تومان برای خرید و 11 هزار و 990 تومان برای فروش اعلام می‌کنند. در این میان نرخ خرید برخی صرافی‌ها برای دلار 11 هزار و 800 و برای فروش 11 هزار و 920 تومان است. در یک مورد نادر یک صرافی دلار را 12 هزار و 100 تومان از مردم می‌خرد و 12 هزار تومان به مردم می‌فروشد، اما دربیشتر صرافی‌ها یورو 13 هزار و 800 تومان خریداری شده و 13 هزار و 920 تومان به فروش می‌رسد.

انتهای پیام/