به گزارش پارس نیوز، 

علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله نگاری مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه زلزله 6.3 شب گذشته در کرمانشاه پس لرزه زلزله 7.3 ریشتری سال گذشته کرمانشاه محسوب می‌شود، گفت: در زلزله ازگله سال گذشته در اثر جنبایی گسل‌های اطراف تحریک و فعال شده‌اند و با توجه به محاسبات عددی، این زلزله به عنوان پس لرزه سال گذشته محسوب می‌شود و زلزله جدیدی در کرمانشاه نیست.

رئیس بخش زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: زلزله شب گذشته کرمانشاه از نظر بزرگی قابل توجه بوده و موجب التهاب عمومی در منطقه شده و حتی کشورهای اطراف مانند کویت نیز به دلیل احساس شدن زلزله در بیرون از منزل مانده‌اند.

بیت‌اللهی افزود: از نظر موقعیت مکانی این زلزله در محدوده جنوب غربی سر پل ذهاب و جنوب شرقی قصر شیرین را در برگرفته است.

وی تصریح کرد: از زلزله بیست و یکم آبان ماه سال 96 7.3 ریشتری بیش از 2هزار و 200 پس لرزه بالای 2ونیم ریشتر و حدود 5 هزار پس لرزه زیر یک و نیم ریشتری در این منطقه رخ داده است.

رئیس بخش زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وی توضیح داد: در این ناحیه گسیختگی جدیدی رخ داده و تاکنون حدود 70 پس لرزه ثبت شده و کماکان این پس لرزه‌ها ادامه دارد.

بیت اللهی اظهار کرد: در این ناحیه شروع گسیختگی جدیدی را شاهد هستیم و از دیدگاه‌های تحقیقاتی این منطقه خوشه جدیدی از لرزه‌ها را به خود دیده و مکانیستم جدیدی در محدوده قصر شیرین و ازگله به شمار می‌رود.

وی با اشاره به زلزله چند ماه پیش تازه‌آباد، افزود:‌ قدرت این زلزله 5.9 ریشتر بوده که حدود 800 تا 900 پس لرزه در آن محدوده رخ داده و بعد از گذشت چندین ماه پس لرزه‌ها روند کاهشی به خود دیدند.

رئیس بخش زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد:‌طبق بررسی‌های صورت گرفته بین یک سال و نیم تا دو سال پس لرزه در مناطق زلزله‌خیز مشاهده می‌شود و به مرور زمان این پس لرزه‌ها کاهش می‌یابد.