به گزارش پارس نیوز، 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از دور جدید فعالیت‌های این سازمان در آیسکو خبر داد و گفت: حضور در کمیته‌های مختلف این نهاد بین‌المللی می‌تواند به ارتقای تعاملات سازمان بورس ایران با دیگر کشورها منجر شود.

شاپور محمدی افزود: فعالیت‌های چشم‌گیر و قابل توجه سازمان بورس در زمینه آموزش و فرهنگ سازی باعث شد، تا بورس ایران به عضویت «کمیته ۸» آیسکو درآید. کمیته ۸، هم اکنون 40 عضو دارد و با تمرکز بر ارتقای سواد مالی و فرهنگ‌سازی فعالیت می‌کند.

سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار که به اختصار آیسکو نامیده می‌شود، یک انجمن از سازمان‌هایی است که برای بازارهای اوراق بهادار و قراردادهای آتی (فیوچرز) ضابطه‌گذاری می‌کنند و بر آن‌ها نظارت دارند.

دبیر شورای‌عالی بورس در توضیح فعالیت‌های کمیته هشتم آیسکو گفت: مأموریت اصلی این کمیته انجام خط مشی آیسکو برای آموزش سرمایه‌گذاری و سواد مالی است. همچنین این کمیته به هیات مدیره آیسکو مشاوره می‌دهد و مسایل و موضوعات مربوط به حمایت از سرمایه‌گذاران را بررسی می‌کند.

محمدی با اشاره به واکنش مثبت دبیرکل آیسکو نسبت به اقدامات صورت گرفته در بورس ایران گفت: بولتن‌های خبری آیسکو در زمینه فعالیت‌های بازار سرمایه ایران به ویژه در مورد فرهنگ سازی و سواد مالی مطالب مختلفی منتشر کرده‌اند. در پی انتشار این مطالب، پل اندروز، دبیرکل آیسکو، سازمان بورس و اوراق بهادار ایران را مورد تحسین قرار داد.

وی در این مورد توضیح داد: پل اندروز در تاریخ 22 آبان سال جاری در تماس تلفنی با مقامات سازمان بورس و اوراق بهادار، ضمن تقدیر و تشکر در زمینه اقدامات انجام شده، رسماً از سازمان بورس برای بررسی درخواست عضویت در «کمیته ۸» دعوت به عمل آورد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین افزود: با عضویت سازمان بورس در این کمیته، سطح تعاملات بازار سرمایه ایران در عرصه‌های بین‌المللی ارتقای قابل توجهی داشته که این امر به نوبه خود افزایش استانداردهای بین‌المللی بازار سرمایه ایران و همخوانی آن‌ها با استانداردهای پیشرو پذیرفته شده بین‌المللی در حوزه‌های مربوطه را به همراه خواهد داشت.

ارتقای بورس ایران با حضور پررنگ در آیسکو

محمدی، در ادامه اظهارات خود به تلاش بورس ایران برای ارتقای جایگاه خود در آیسکو اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه ایران با هدف بین المللی شدن، ارتقای سطح تعاملات و رسیدن به استانداردهای جهانی در فروردین سال 95 به عضویت پیوسته آیسکو درآمد.

در همین زمینه در تلاش هستیم، عضویت خود را به طبقه «عادی» ارتقا دهیم تا بتوانیم نقش موثرتری در تصمیم گیری‌ها و رأی گیری‌های این نهاد بین‌المللی ایفا کنیم.

وی در مورد اثرگذاری عضویت ایران در این نهاد مهم بین المللی گفت: عضویت سازمان بورس در آیسکو ، راه عضویت ما در کمیته‌های مختلف فعال در این نهاد را هموار کرده است. عضویت در این کارگروه‌ها گام مهمی در تبادل تجربه با بازارهای سرمایه پیشرو دنیا به شمار می‌رود. همچنین این موضوع می‌تواند به ارتقای بازار سرمایه ایران هم به لحاظ فنی و هم عملکردی کمک شایانی کند.

انتهای پیام/