به گزارش پارس نیوز، 

غلامرضا قربانی افزود: هدف از خرید توافقی گل زعفران حفظ ثبات قیمت این محصول و حمایت از تلاش زعفران کاران استان است.
وی با بیان اینکه از این طریق دست دلالان و واسطه گران نیز کوتاه می شود اظهار داشت: امسال به روال سنوات قبل مرکز خرید توافقی برای محصولاتی از جمله پنبه، انار و گل زغفران در شهرستان های بشرویه، سرایان قاین راه اندازی شده است.
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی بیان کرد: با خرید توافقی برخی محصولات کشاورزان می توانند تولیدات کشاورزی خود را با تضمین قیمت در اختیار اتحادیه تعاونی قرار دهند.
وی عنوان کرد: برای خرید توافقی قیمت مصوب تعیین نمی شود و براساس عرضه و تقاضا در بازار، کیفیت محصول و سایر شاخص ها متغیر است.
قربانی تاکید کرد: سال های قبل خرید توافقی زرشک، پنبه و انار در استان انجام می شد اما امسال به دلیل متغیر و بالا بودن قیمت گل زغفران این محصول نیز به لیست خرید توافقی ما افزوده شده است.
وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی استقبال برای فروش گل زغفران زیاد نیست یادآور شد: از آنجایی که کشت زعفران در استان به صورت خرده مالکی انجام می شود کشاورزان خود گل زعفران را باز و به صورت خشک به فروش می رسانند.
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: کشاورز زمانی که احساس می کند در بازار یا توسط دلال قیمت محصول پایین است به سمت خرید توافقی روی می آورد هدف ما نیز حمایت از کشاورزان و جلوگیری از متضرر شدن آنهاست.
وی افزود: در برخی شهرستان های استان برداشت گل زعفران به پایان رسیده است اما در شهرها مانند قاین کشاورزان می توانند این محصول را به صورت توافقی به اتحادیه مذکور بفروشند.
قربانی یادآور شد: متقاضیان نیز اگر قصد خرید گل زعفران یا سایر محصولات داشته باشند می توانند با مراجعه به مرکز خرید توافقی محصولات مورد نظر خود را تهیه کنند.
امسال برداشت 57 تن زعفران خشک به ارزش 456 میلیارد تومان از سطح 15 هزار و 782 هکتار در استان پیش بینی شده و 35 هزار و 830 کشاورز در این زمینه فعالیت می کنند.
خراسان جنوبی رتبه نخست زعفران با کیفیت کشور را به خود اختصاص داده است.
7557 * 6054