به گزارش پارس نیوز، 

محمد حسینی با اشاره به ورود فروش نفت خام در بورس پس از 7 سال اظهار داشت: با توجه به اینکه شرایط فروش نفت کشور، توجه به مالکیت نفت در قانون تنظیم و پرداختن به این موضوع در قانون بودجه بر اساس موانع صادراتی، فروش نفت خام در بورس از موضوعاتی بود که پیگیری می شد.

نقدینگی به سمت فضای صادرات و همچنین خرید مواد نفتی خام رفته است، این در حالی است که نقدینگی به سایر بازارهای تورم زا رفته بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: یکی از مباحث همیشگی این بود که شرکت ملی نفت و شرکت های تابعه به عنوان عرضه کننده ی نفت هم به پالایشگاه‌های داخلی و هم به بخش صادراتی، شناخته می شود بنابراین لازم است که بخش خصوصی در جذب سرمایه گذاری، جذب منابع نقدی و ایجاد روابط در دوران تحریم وارد عرصه شود.

جایگزینی بخش خصوصی برای دور زدن تحریم های نفتی

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: امروز به دنبال آن هستیم بخش خصوصی به نوعی جایگزین شرکت نفت یا دولت که تحریم هستند، شوند تا شرایط بهتری برای فروش نفت ایجاد شود.

تحریم نفتی

وی تاکید کرد: از طرف دیگر ایجاد رقابت در پالایشگاه های ایران و تعدادی پالایشگاه‌های خصوصی افزایش می یابد چرا که ظرفیت آنها از ظرفیت اسمی که در پروانه های آنها آمده و خوراکی که دریافت می کنند بیشتر است، بنابراین آنها می توانند با تحویل نفت خام فرآورده های بیشتری تولید کنند که در نهایت منجر به صادرات و تامین ارز مورد نیاز برای خرید محموله ها شود.

زیر ساخت های ارائه نفت خام در بورس فراهم شده است

حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه عرضه نفت خام در بورس روشی بوده که در چندین سال گذشته بر روی آن مطالعاتی صورت می گرفت، بیان داشت: از آنجایی که زیر ساخت ها برای عره نفت خام در بورس فراهم نبود کسی ریسک حضور در بورس را نمی پذیرفت اما با فراهم شدن این شرایط و نیاز جامعه بورس نفت در روزهای گذشته کلید خود و فروش 275 هزار بشکه در روز اول از یک میلیون بشکه عرصه شده قابل توجه است.

باید اعتماد سازی به بخش خصوص اتفاق بیافتد

این نماینده مجلس روش ارائه نفت خام در بورس را بررسی کرد و گفت: باید دید این شیوه فروش، نوع تحویل محموله ها، بهای فروش رفته و نوع دریافت یا به اصطلاح منابع فروش که در قراردادهای مشخصی مدون و اعلام شده به چه نحوی است در نهایت تمام این روش ها باید به ایجاد اعتماد سازی در بخش خصوصی ختم شود.

نفت در بورس

وی گفت: همچنین باید ارقامی که گفته شده به موقع وصول شود تا دولت بتواند مطالبات در بخش سرمایه گذاری را محقق کند، بنابراین احساس می‌کنیم در این روزها شرایط برای عرضه نفت خام در بورس مهیا بوده است چرا از نظر قیمت و از نظر مقدار در روز اول آمار قابل چشمگیر بوده و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

تشریح کارآمدی عرضه نفت خام در بورس

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه عرضه نفت خام در بورس دو کار آمدی دارد، بیان داشت: این روند به نوعی دوکارآمدی دارد، یکی اینکه جذب سرمایه های است، به عبارتی نقدینگی به سمت فضای صادرات و همچنین خرید مواد نفتی خام رفته است، این در حالی است که نقدینگی به سایر بازارهای تورم زا رفته بود.

این نماینده مجلس ادامه داد: از سوی دیگر در بحث فروش نفت که احتمال چالش‌هایی وجود دارد، با فعال شدن بخش خصوصی می‌توان تحریم ها و موانعی که دشمنان برای ما فراهم کردند را از میان برداشت./

پایان پیام