به گزارش پارس نیوز، 

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود «گزارش فضای کسب و کار 2019»، وضعیت 190 کشور جهان را به لحاظ سهولت فعالیت های اقتصادی و وضعیت فضای کسب و کار مورد بررسی قرار داده و اعلام کرده است که علی‌رغم بهبود نمره ایران در این شاخص اما رتبه ایران در جهان نزول یافته است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی، فضای کسب و کار در ایران بهتر شده زیرا نمره ایران از 56.48 در سال گذشته به 56.98 در سال جاری رسیده است که به معنای بهبود فضای کسب و کار در ایران است اما رتبه ایران از 124 در سال گذشته به 128 در سال جاری نزول یافته است.

هر چه نمره کشوری در شاخص کلی فضای کسب و کار بیشتر باشد یعنی شرایط کسب و کار در آن کشور بهتر است.

سال گذشته (2017) رتبه ایران 4 پله نزول و سال پیش از آن نیز 3 پله نزول کرده بود.

شاخص کلی فضای کسب و کار بر پایه 11 شاخص کوچکتر با عناوین آغاز کسب وکار،کسب مجوز، استخدام نیروی کار، ثبت داراییها،کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت مرزی، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می شود. این شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هر کشور برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری است.

در جهان نیوزیلند رتبه نخست از نظر فضای کسب و کار را به خود اختصاص داده است و سنگاپور، دانمارک، هنگ کنگ، کره جنوبی،گرجستان، نروژ، آمریکا، انگلیس و مقدونیه به ترتیب رتبه های دوم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.

کشور آفریقایی سومالی نیز در رتبه آخر قرار گرفته است.

انتهای پیام/