به گزارش پارس نیوز، 

به نقل از حریت، نورتن سایدان، رئیس انجمن داروسازان ترکیه می‌گوید: بیماران در ترکیه روز به روز در تأمین داروهای خود از بازار با مشکلات بیشتری رو به رو می‌شوند. اصلی‌ترین دلیل این مسئله نوسانات ارزی است.

طی سال گذشته ارزش لیر ترکیه در برابر ارزهای مرجع بین المللی نظیر دلار و یورو کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است. 

سایدان هشدار داد؛ در صورتی که دولت نرخ ارزی داروهای مهم نظیر مسکن‌ها، واکسن آنفلوانزا، داروهای فشار خون، قطره چشم، داروهای COPD و دیابت را اصلاح نکند، به زودی این داروها در داروخانه‌ها تمام می‌شوند. 

دولت ترکیه با تعیین نرخ لیر ـ یورو ثانویه که با بازار آزاد در این کشور متفاوت است، ارز مورد نیاز شرکت‌های دارویی در این کشور را تأمین می‌کند. 

سایدان می‌گوید: طی یکی دو سال گذشته دولت ترکیه تعداد زیادی مهاجر را به این کشور راه داده است و همین امر به سیستم ایمنی بدن مردم ترکیه را تحت تأثیر قرار داده است، بنابراین اهمیت واکسیناسیون از قبل بیشتر شده است. 

وی گفت: با این حال واکسن آنفلوانزا در ترکیه تولید داخل ندارد و وارداتی است، در صورتی که اپیدمی آنفلوانزا اتفاق بیفتد، این کشور واکسن کافی را برای تأمین تقاضای مردم را نخواهد داشت و بنابراین با افزایش خطر تهدید بیماری علیه مردم، ترکیه با شرایط بدتری مواجه خواهد شد. 

وی می‌گوید: هم اکنون مردم متقاضی دریافت واکنس آنفلوانزا هستند و ما نمی‌توانیم این حجم تقاضا را تأمین کنیم. 

سایدان می‌گوید:‌ داروخانه‌های ترکیه بیشترین آسیب را از کاهش ارزش لیر در برابر ارزهای مرجع دیده‌اند.

قرار است در ماه دسامبر قیمت ۴۰۴ قلم کالا در ترکیه تا ۷۶ درصد کاهش یابد و سایدان می‌گوید این مسئله نیز مزید بر علت برای فشار بر داروخانه‌های این کشور است.

انتهای پیام/