به گزارش پارس نیوز، 

علیقلی ایمانی رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران در گفت و گو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره آخرین وضعیت نرخ خرید تضمینی گندم اظهار کرد: اگرچه وزیر جهاد کشاورزی در رسانه ها اعلام کرده بود که طی هفته گذشته نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام می شود، اما هنوز خبری از اعلام نرخ نیست.

وی افزود: با گذشت بیش از یک ماه از آغاز کشت پاییزه خبری از اعلام نرخ خرید تضمینی در سال زراعی جدید نیست،این درحالی است که این موضوع در کشت محصولات استراتژیک تاثیر بسزایی دارد به طوریکه تاخیر در اعلام نرخ و یا عدم افزایش متناسب با هزینه های تولید در تصمیم گیری کشاورزان تاثیر بسزایی دارد.

ایمانی ادامه داد: تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، جو و کلزا موحب شده تا کشاورزان به سمت و سوی کشت دیگر محصولات سبزی ،صیفی و جالیزی روند تا بتوانند معیشت خانوار خود را تامین کنند.

به گفته وی در دولت یازدهم یکی از عوامل افزایش ضریب امنیت غذایی کشور،بحث قیمت تضمینی بود که همه ساله متناسب با هزینه های تولید اعلام می شد.

این مقام مسئول با انتقاد از ثبات نرخ خرید تضمینی گندم در سه سال گذشته بیان کرد: براساس تورمی که همه ساله از سوی بانک مرکزی اعلام‌می شود، حداقل ۳۰ درصد نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری اعلام شود.

وی از افزایش سرسام آور نهاده ها و ادوات تولید خبر داد و افزود: طی ماه های اخیر نرخ ماشین آلات، ادوات، نهاده های کشاورزی، دستمزد و حمل و نقل به شدت افزایش یافته که این امر در هزینه تولید تاثیر بسزایی داشته است.

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران در ادامه افزود: با وجود آنکه کشاورز بیش از ۹ ماه روی زمین کار می کند، اما به اندازه یک کارگر معمولی درآمد ندارد.که به همین خاطر انتظار می رود شورای اقتصاد هرچه سریع تر نرخ منصفانه خرید را اعلام کند تا امنیت غذایی کشور حفظ شود.

وی در پایان با اشاره به ضرورت افزایش ۳۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم تصریح کرد: از دولتمردان،مجلس انتظار می رود که نرخ خرید تضمینی گندم افزایش یابد چرا که کشاورزان با عوامل قهری متعددی نظیر سیل، طوفان، بیماری و آفت روبرو هستند.

انتهای پیام/