به گزارش پارس نیوز، 

«هوا چون‌یینگ»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری تصریح کرد این کشور علی‌رغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا به خرید نفت از ایران ادامه خواهد کرد. 

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به این سوال که آیا چین، خرید نفت از ایران طبق الزامات قوانین تحریمی آمریکا را متوقف خواهد کرد گفت: «در واقع سوالی که شما مطرح کردید اساساً به این معنی است که آیا ما باید به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه دهیم یا خیر. موضع چین در این خصوص، بسیار روشن است.»

 چون‌یینگ ادامه داد: «اولاً چین همیشه با تحریم‌های یکجانبه و گسترش فراسرزمینی قلمرو قضایی کشورها مخالفت کرده است. همکاری‌های نرمال چین با ایران ذیل قوانین بین‌المللی، معقول، مشروع و قانونی هستند و بایستی حفظ شده و نگهداری شوند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه به بیانیه ماه سپتامبر وزرای خارجه کشورهای ۱+۴ (که چین هم یکی از طرف‌های آن است) در حمایت از حفظ توافق هسته‌ای برجام اشاره کرد و گفت: «طرف‌ها [در آن بیانیه] اذعان کردند که تضمین برخورداری ایران از منافع اقتصادی بخش مهمی از برجام است.»

وی تصریح کرد چین در کنار اتحادیه اروپا و سایر طرف‌ها حداکثر تلاش خود را برای محافظت از منافع مشروع و قانونی خود به کار خواهد بست. 

انتهای پیام/