به گزارش پارس نیوز، 

سمینار استاندرد سیم بکسل با حضور مهندسان و مسئولان سازمان استاندارد برگزار شد.

این سمینار که با حضور موسوی مسوول استاندارد آسانسور اداره کل استاندارد تهران، امیر سیاهپوش شرکت گوستاوولف آلمان در ایران و گروهی از بازرسان استاندارد آسانسور برگزار شد به مواردی از شناخت سیم بکسل های استاندارد پرداخته شد که در ادامه می خوانیم.

براساس این گزارش موسوی در ارتباط با اشتباهات رایجی که سال ها در صنعت آسانسور به خصوص مبحث سیم بکسل آن اتفاق افتاده است گفت:ممکن است تناقض‌هایی بین مطالبی که در این دوره با آن آشنا می‌شوید با مواردی که در بازرسی‌های آسانسور می بینید وجود داشته باشد.

موسوی با بیان اینکه ما به دنبال برنامه‌ریزی بلندمدتی برای اصلاح یک سری اشتباهات متداول هستیم که البته یک روزه محقق نمی‌شود. گفت: ما در شروع از نوک پیکان اجرایی خودمان یعنی شرکت‌های بازرسی و بازوهای اجرایی سازمان‌های استاندارد شروع می کنیم و تصمیم داریم در این زمینه حرکت زیرساختی انجام دهیم.

وی ادامه داد: دلیل اصلی برگزاری این دوره، حوادث نگران کننده ای است که در صنعت آسانسور اتفاق می افتد و غیر استاندارد بودن سیم بکسل ها از مهمترین دلایل این حوادث است.

در ادامه امیر سیاهپوش نماینده‌ی شرکت گوستاولف آلمان در ایران، با ابراز نگرانی از عدم توجه به اهمیت استاندارد سیم‌بکسل های آسانسوری گفت: استاندارد سیم‌بکسل، مبحث بسیار مهمی است که متاسفانه در ایران کمتر به آن توجه می شود. به همین دلیل در این دوره آموزشی قصد داریم به دغدغه‌ها و مشکلاتی که در صنعت سیم بکسل وجود دارد بپردازیم.

نماینده‌ی شرکت گوستاولف آلمان در ایران دستورکار سمینار را سه تا بخش عنوان کرد و افزود: ۱.نحوه تولید سیم بکسل ۲.چگونگی نصب سیم بکسل و نگهداری آن ۳. بافت‌ها و مغزی‌های مختلف برای سیم بکسل (کنفی، فولادی و یا ترکیب کنف و فولاد) و دلیل وجود آن ها در سیم بکسل و همچنین محاسبات انتخاب سیم بکسل مناسب برای آسانسور ‌از مهم ترین این بخش ها به شمار می رود.

سیاهپوش در اولین بخش به نحوه تولید سیم بکسل پرداخت و گفت: سیم بکسل طنابی است که از جنس فولاد ساخته شده است.

وی تصریح کرد: بافت معمول در سیم بکسل های آسانسوری 8x19 است که منظور از آن هشت رشته بوده که هر کدام از آنها دارای نوزده مفتول (wire) است.

وی اظهار کرد: برای کارخانه‌های بزرگی مثل گوستاوولف بسیار مهم است که در زمان شروع پروسه‌ی تولید، ماده‌ی اولیه با درصد کربن درستی استفاده شود. بعد از اینکه فولاد گداخته شد، تست کربن روی آن انجام می‌شود. وی ادامه داد: بعد از آن مرحله‌ای است که اصطلاحا Wire یا Row Material سیم بکسل به‌وجود می‌آید؛ یعنی آن Wire فولادی با درصد کربن درست آنقدر کشیده می‌شود که تبدیل به یک مفتول فولادی با ضخامت می شود. اینجا اولین مرحله‌ی ساخت سیم بکسل شروع می شود.

سیاهپوش افزود: تفاوت اساسی بین سیم‌های باکیفیت و سیم‌های بی‌کیفیت ماده‌ی اولیه سیم ها است و اینکه مفتولی با ضخامت 5/5 میلی‌متر داشته باشیم که از نظر درصد کربن و آلیاژهای آن بررسی شده و درست باشد. در تولید سیم بکسل ابتدا مواد اولیه‌ در دستگاهی به شکل دوک قرار می‌گیرد و بعد از انجام پروسه‌ی حرارتی در دستگاهی به نام دستگاه کشش (Drawing Machine) قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به سایز سیم‌بکسل به مفتولی با سایزهای مختلفی از 2/0 (دو دهم میلی‌متر) تا یک میلی‌متر نیاز است.

سیاهپوش توضیح داد: در تمام مراحلی که سیم در حال کشش قرار دارد باید عملیات حرارتی صورت گیرد؛ یعنی سیم باید به یک درجه‌ی حرارت مشخصی برسد تا سایز آن کوچک شود. این عملیات حرارتی برای همگن شدن ساختار سیم بکسل انجام می شود.

وی ادامه داد: سیم بعد از تبدیل شدن به یک مفتول نازک، آماده بافتن می شود،اما حتما باید روی آن کُتینگ و سپس آبکاری برنج شود.

وی افزود: آبکاری برنج از زنگ‌زدگی‌ سیم جلوگیری خواهد گرفت و سیم را در مقابل کشش‌های روی فولی‌ مقاوم‌تر می‌کند و جلوی شکستن آن را می‌گیرد.حتما باید دقت داشت که قبل از شروع پروسه‌ی تولید آزمایش پیچش بر روی سیم ها انجام شود. این کارشناس با بیان اینکه پیچیدگی آزمایشی است که مفتول دور هم ‌پیچانده می شود تا پیچش به یک حد نصاب مشخصی برسد .‌

وی اظهار کرد : سیم نباید زودتر از اتمام تست شکسته و پاره شود. این آزمایش در صنعت آسانسور بسیار حیاتی است، حتی مهم‌تر از تست‌های MBL .

وی تاکید کرد: پس از انجام این آزمایش سیم آماده بافتن می شود.این کنف‌ها طبیعی و از جنسی استفاده می شوند که تنها در منطقه خاصی از آفریقا وجود دارد. دلیل استفاده از این کنف در سیم آسانسوری، نگهداری روغن درون خودش و در حقیقت چرب کردن سیم به‌صورت مداوم است.

وی تصریح کرد: پس از تولید هستۀ کنفی، رشته های تولید شده به دور آن پیچیده می شوند و سیم بکسل را تولید می کنند.

وی با اشاره به اینکه سیم‌بکسل در صنعت آسانسور یک تفاوت عظیم با سیم‌بکسل‌های معمولی دارد.افزود: زمانی که می‌خواهند سیم بکسل معمولی را تست کنند، خیلی ساده قسمتی از سیم را تکه می کنند و به یک دستگاه تست می‌بندند و می‌کشند تا مشخص شود چه زمانی پاره می ‌شود.

این کارشناس تاکید کرد: اگر این تست موفقیت آمیز باشد سیم بکسل مورد تایید است. زیرا سیم بکسل های معمولی را تنها برای کشش استفاده می‌ کنند و پروسه‌ی خم احتیاجی ندارد.

وی با اشاره به اینکه اما مهم‌ترین بخشی که در صنعت آسانسور وجود دارد بحث خم شدن سیم بکسل است.زیرا سیم بکسل دائم به‌دور یک فولی کوچک می‌چرخد و مدام بالا و پایین می رود. در مورد سیم بکسل های آسانسوری لازم است بگوییم،این سیم ها قبل از اینکه تست MBL یا تست کشش بر روی آن انجام شود، داخل دستگاه طراحی شده قرار می گیرد تا یک میلیون بار با ظرفیت مشخص تست ‌شود؛ یعنی این ماشین مانند یک آسانسور در حال کار با تعدادی فولی بالا و پایین و یک سیم که دور آن بسته شده،شروع به آزمایش می‌کنند.

این نکته را خوب مدنظر داشته باشید، برای سیم بکسل آسانسوری پس از طی مراحل (تست‌های شیمیایی، تست‌های همگن‌بودن اتمی، تست‌های خمش، تست‌های پیچش و تست‌های MBL گواهینامه صادر و این سیم قابلیت ارائه به بازار را دارد. این پروسه‌ در گوستاوولف طبق استانداردهای اروپا صورت می گیرد وهمه‌ی سیم‌ها بدون استثنا بعد از آزمایش های متناوب گواهینامه می گیرند.اما متاسفانه در بعضی از شرکت‌ها سیم بکسل را یک بار تست می‌کنند، یک ماه تولید می‌کنند و ماه بعد دوباره تست می‌کنند.

سیاهپوش در بخش پایانی این جلسه به تشریح مشخصات ظاهری سیم بکسل گوستاولف و تفاوت های آن با نمونه های تقلبی پرداخت.

بر اساس این گزارش سیم بکسل یا طناب فولادی یکی از وسایل پرکاربردی است که در صنایع بزرگ و کوچک استفاده می شود. از سیم بکسل در صنایع مختلفی مانند آسانسور ،بالابر، جرثقیل، سد سازی، کشتی رانی، معادن، و … استفاده می شود. به همین دلیل در بازار انواع سیم بکسل وجود دارد که از لحاظ مشخصات فنی و کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند. انتخاب سیم بکسل استاندارد در صنایع گوناگون به دلیل افزایش ضریب ایمنی و افزایش طول عمر، بسیار مهم و ضروری است.

از معیارهای استاندارد بودن سیم بکسل می توان به مشخصات فنی و ساختار از جمله سایز، نوع هسته، نوع بافت و جهت تابش سیم ها اشاره کرد . همین دغدغه و اهمیت برای سیم بکسل آسانسور و استاندارد های بین المللی آن، اداره کل استاندارد را بر آن داشت تا سمینار و دوره آموزشی را با همکاری شرکت گوستاوولف آلمان در ایران به منظور انتقال موارد تخصصی سیم بکسل به کارشناسان و بازرسان فنی این اداره کل برگزار کند.

انتهای پیام/