به گزارش پارس نیوز، 

 نگرانی ناشی از آینده اقتصاد، امروز بیش از گذشته معامله‌گران بازار سرمایه را نگران کرده و در کنار این موضوع عرضه‌های سنگین حقوقی‌ها در هفته گذشته بر داد و ستدها در بازار سهام تاثیرگذار بوده است.

فعالیت حقوقی‌ها در هفته گذشته کفه عرضه را به شدت نسبت به تقاضا سنگین کرد و باعث شد قیمت سهم‌ها در بسیاری از گروه‌ها با افت شدید همراه شود.

امروز در ادامه افت‌های شدید هفته گذشته، معامله‌گران بازار سهام نگاه به تحریم‌های یکجانبه آمریکا در 13 آبان دارند. بعد از مدتی که با توجه به افزایش قیمت دلار بازیگران بازار سهام شاهد رشد پی در پی قیمت‌ها و شاخص کل بودند، امروز ریسک سیستماتیکی همچون تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده، سبب شده سهام‌داران بورسی تقریبا 20 روز قبل از استارت خوردن تحریم‌ها در بسیاری از گروه‌ها در صف فروش بایستند.

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران شاهد افت 5982 واحدی شد و تا تراز 175 هزار و 32 واحدی پایین آمد. این در حالی است که در هفته‌های گذشته بسیاری امید داشتند نماگر اصلی بازار برای اولین بار در تاریخ بورس کانال 200 هزار واحدی را بشکند.

شاخص کل هم‌وزن نیز 699 واحد افت کرد و به رقم 28 هزار و 740 واحدی رسید. شاخص آزاد شناور نیز با افت فزاینده 6428 تا رقم 187 هزار و 415 واحدی پایین آمد و شاخص بازار اول و دوم به ترتیب افت 4700 واحدی و 10 هزار واحدی را تجربه کردند.

این افت قیمت‌ها و شاخص طی چند ماهه گذشته کم‌سابقه است؛ به طوری که در حال حاضر شاهد این هستیم که چه در گروه‌هایی که صادرات محور هستند و چه در گروه‌هایی که صادرات محور نیستند، لحظه به لحظه قیمت‌ها در حال کاهش است.

فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل‌گهر و ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب ۴۹۷، 312 و 284 واحد تاثیر کاهنده روی شاخص کل داشتند. بازار امروز در حدی افت قیمت را تجربه کرد که کمتر شرکتی سعی کرد در راستای تقویت شاخص کل حرکت داشته باشد.

در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای روند قیمت‌ها به شدت کاهنده بود؛ به طوری که در تقریبا تمام سهم‌ها شاهد افت قیمت تا مرز پنج درصدی بودیم. از طرفی صف‌های فروش پایدار تقریبا در بسیاری از سهم های این گروه کاملا مشهود بود.

موضوع عرضه نفت خام در بورس و نحوه قیمت‌گذاری آن امروز بیش از گذشته محل مناقشه قرار گرفته و این موضوع می‌تواند روی قیمت سهم‌ها و تصمیم معامله‌گران تاثیرگذار باشد.

در گروه فلزات اساسی نیز تمام نمادها یکدست قرمزپوش شدند و بسیاری کاهش قیمت بیش از چهار درصدی را تجربه کردند. محصولات شیمیایی نیز شاهد روند مشابهی بودند.

خودرویی‌ها نیز همگان با روند کلی بازار با کاهش قیمت مواجه شدند. صف‌های فروش در این گروه نیز کاملا قابل مشاهده بود.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم 721 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۱.۷ میلیارد سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. تعداد معاملات این بازار نیز به 100 هزار و 526 نوبت رسید.

آیفکس نیز که طی روزهای گذشته کانال 2000 واحدی را پشت سر گذاشته بود، امروز 72 واحد افت کرد و به رقم 1940 واحدی رسید. ارزش معاملات این بازار تقریبا 328 میلیارد تومان را رد کرد.