به گزارش پارس نیوز، 

هدایت رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران در میزگرد تخصصی محیط سرمایه‌گذاری و کسب و کار در ایران که پیش از ظهر امروز برگزار شد با اشاره به مهمترین شاخص‌های تاثیرگذار بر صنعت تجهیزات کشور گفت: در حال حاضر بازار سرمایه کشور با به هم ریختگی مواجه شده و این در حالی است که بازار پول نیز با نوسان‌های شدید و در عین حال در بازار کالا نیز با کمبود وحشتناک کالاها مواجه هستیم. 

وی افزود: سازمان برنامه و بودجه در حالی از وجود 3.5 میلیون نفر بیکار خبر می‌دهد که براساس واقعیت‌های اقتصادی به نظر می‌رسد، سطح بیکاران از این تعداد بیشتر است. وقتی همه با زارهای سرمایه‌گذاری کشور دچار التهاب و اختلال هستند، باید پرسید سرمایه‌گذاری باید به طور دقیق بر روی چه چیزی انجام شود. 

این مقام مسئول با بیان اینکه صنعت ساخت تجهیزات بر مبنای اخذ سفارش از مشتری و یا تجهیز سرمایه‌های خارجی تامین مالی و مجری پروژه‌ها می‌شود عنوان کرد: برای پیشبرد صنعت تجهیزات می‌بایست قبل از هر چیز نسبت به فعال کردن صنعت احداث در کشور اقدام کرد. در حال حاضر ایران به عنوان دبیرخانه اجلاس کشورهای اکو در حالی هر ساله میزبان یا مشارکت کننده این اجلاس می‌شود که تا به امروز یک پروژه در کشورهای اکو با همه رفت و آمدهای انجام شده، از سوی ایران اجرا نشده و یا حتی یک پروژه داخلی از سوی این کشورها فاینانس نشده است. 

هدایت تاکید کرد: وقتی بازار داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری با دروازه‌های بسته مواجه باشد، باعث خواهد شد تا به تدریج واحدهای اقتصادی تعطیل شوند. در حال حاضر 75 درصد ظرفیت احداث کشور خالی مانده و این در حالی است که با سرمایه‌گذاری‌های مختصری می‌توان از جمله در صنعت نیروگاه‌های کشور که نیمی از آنها از تکنولوژی‌های قدیمی برخوردارند را با افزایش تولید برق مواجه کرد. 

به گفته وی در حال حاضر صنعتگر ایرانی با چهار نرخ متفاوت در بازار ارز از جمله نرخ ارز 4200 تومانی که در دسترس نیست، نرخ ارز سامانه نیما در بانک مرکزی، نرخ ارز در بازار آزاد و در نهایت نرخ من درآوردی از سوی نهادهایی همچون گمرک مواجه است که به دلیل ورود اجناس با قیمت‌های قبل از نوسان ارز، اجازه ترخیص به آنها را به شرط پرداخت مابه التفاوت قیمت 7 هزار تومانی هر اسکناس دلار صادر می‌کند. 

هدایت با بیان اینکه تعطیل شدن صنعت احداث به معنای مریض شدن مابقی صنایع کشور به جز سرپا ماندن صنایع غذایی و دارویی از روی ناچاری است، گفت: نرخ بازگشت سرمایه در ایران معادل با 17 ریال است یعنی به ازای این رقم سرمایه‌گذاری تنها یک ریال به ارزش افزوده تبدیل می‌شود، اما در دنیا به ازای هر سه دلار سرمایه‌گذاری می‌توان به یک دلار بهره‌وری دست یافت. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر دو کشور افغانستان و عراق با ریال ایران کار می‌کنند، گفت: دلیل اجرای طرح پیمان‌سپاری ارز از سوی دولت در حالی که روزانه 500 کامیون از کرمانشاه به سمت عراق صادرات انجام می‌داد غیرمنطقی است، چرا که این فرایند هم اکنون به روزانه 30 کامیون کاهش یافته است. 

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران با منابع ریالی که از عراق به سمت ایران در شهرهای مرزی همچون شملچه وارد می‌شود، برخی خبرها حاکی از انجام معاملات برمبنای دلار 6 هزار تومانی دارد در حالی که مرزهای غربی با عراق از جمله مهران، ایلام،‌ شلمچه هم اکنون بسته است. باید از دولت پرسید آیا نمی‌شد با دو کشتی امکان واردات گوجه فرنگی را افزایش داد، به جای آنکه از صادرات آن به کشور عراق ممانعت و به تبع آن سهم بازار صادراتی را از دست داد؟ 

هدایت در انتها عنوان کرد: در ایران سرمایه‌گذار خارجی نمی‌داند با چه کسی روبرو است، اختیارات مدیران در حوزه سرمایه‌گذاری محدود است، اما در کشورهایی همچون ترکمنستان با وجود فسادهای اداری اما تنها یک نفر مسئول سرمایه‌گذاری خارجی است و همه امور باید از کانال وی عبور کند. در حالی که حکمران خوب در ایران صنعتگر خود را با تصمیم‌های اشتباه و خلق‌الساعه کتک می‌زند. 

انتهای پیام/