به گزارش پارس نیوز، 

به نقل اسپوتنیک، دولت زامبیا طرح جدیدی را برای افزایش دریافت مالیات از محل استخراج مس در این کشور کلید زده است. زامبیا قصد دارد بخشی از کسری بودجه خود در سال ۲۰۱۹ را از محل دریافت این مالیات دریافت کند.

این کشور دومین تولیدکننده مس در آفریقا محسوب شده و انتظار می‌رود این اقدام زامبیا قیمت مس، تولیدی و صادراتی این کشور را بالا برده و در نهایت به افزایش قیمت این فلز در بازار جهانی منجر شود.

این درحالی است که اعمال تعرفه بر واردات از چین و برخی کشورهای دیگر توسط دولت آمریکا پیشتر باعث شده بود قیمت مس در بازار جهانی کاهش یابد، از طرفی بالا رفتن ارزش دلار به کاهش توانایی خریداران غیردلاری مس منجر شده و قیمت این فلز را پایین کشیده بود.

مارگارت مواناکاتوو وزیر اقتصاد زامبیا، طی سخنانی در مجلس این کشور گفت: دولت زامبیا قصد دارد دریافت مالیات و عوارض را از محل استخراج مس در این کشور افزایش دهد تا بتواند بودجه سال آینده را تأمین کند.

این وزیر زامبیایی ادامه داد این مسئله به کاهش بدهی‌های دولتی و بهبود اوضاع زندگی در زامبیا منجر شده  و می‌تواند به کاهش تظاهرات علیه فساد در این کشور منجر شود. 

مواناکاتوو در سخنان خود تأکید کرد: در سال ۲۰۱۹ ما باید بودجه بیشتری به بازپرداخت وام‌های خود اختصاص دهیم. به همین دلیل با کمبود بودجه برای تخصیص به مخارج دیگر روبه‌رو خواهیم بود. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد طی سال جاری کسری بودجه زامبیا معادل ۷.۴ درصد تولید ناخالص این کشور بوده است.

انتهای پیام/