به گزارش پارس نیوز، 

بلومبرگ به نقل از یک مقام آگاه نوشت ازآنجایی که بازارهای جهانی خود را با نبود نفت ایران به علت تحریم‌ها مطابقت می‌دهند، عربستان اکنون با قیمت نفت برنت که در حال افزایش به بالای 80 دلار در هر بشکه است مشکلی ندارد؛ حداقل در کوتاه مدت مشکلی ندارد.

این کشور تلاش کرده است تا قیمت نفت را امسال بالای 80 دلار نگه دارد، تاحدی به این دلیل که ترامپ در ماه می و ژوئن چندین بار توئیت کرد و از اوپک خواست تا افسار قیمت را به دست بگیرد.

این منبع آگاه افزود در هفته‌های اخیر، خالد الفلیح، وزیر انرژی عربستان و دیگر مقامات ارشد این کشور با سرمایه‌گذاران، تاجران و دیگر بازیگران بازار در لندن، هوستون و واشنگتن در مورد بازار نفت گفتگو کرده‌اند.

در جریان این گفتگوها، عربستان هم نسبت به تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران و هم نسبت به تاثیر بحران بازارهای نوظهور بر رشد تقاضا برای نفت ابراز نگرانی کرده است.

مقامات عربستان بسیار احتیاط کردند تا در مذاکرات از اشاره دقیق به یک هدف قیمتی خودداری کنند. آنها می‌گویند درحالی‌که ریاض تمایلی ندارد که قیمت‌ها بالاتر از 80 دلار در هر بشکه برود اما بیش از این امکان ندارد که بتوان جلوی آن گرفت.

آژانس بین‌المللی انرژی اوایل این ماه هشدار دارد که قیمت نفت برنت می تواند از 80 دلار در هر بشکه فراتر رود اگر دیگر تولیدکنندگان نفت کاهش عرضه ایران و ونزوئلا را جبران نکنند.

بر اساس آمارهای رهیابی نفتکش‌های بلومبرگ، صادرات نفت ایران از اعلام مجدد تحریم‌ها علیه این کشور از سوی ترامپ حدود 35 درصد کاهش یافته است. در دو هفته نخست سپتامبر، ایران به طور متوسط 1.6 میلیون بشکه در روز نفت فروخته است که از 2.5 میلیون بشکه در روز در ماه آوریل کمتر است.

انتهای پیام/