به گزارش پارس نیوز، 

 به نقل از روابط عمومی استانداری قزوین، اکرم نجفی در آیین اختتامیه نخستین جشنواره فرهنگ و تمدن دیلمان در روستای روچ علیا بخش الموت شرقی افزود: احیای سنت ها و آیین های بومی و محلی روستاها و معرفی و برجسته کردن فرهنگ جوامع روستایی موجب می شود گردشگران باهدف آشنایی با این آیین ها و فرهنگ ها، مناطق روستایی را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند.
وی، توانمند سازی جوامع محلی و ایجاد نشاط اجتماعی را از اهداف دیگر این جشنواره عنوان کرد و اظهار داشت: ایجاد روحیه نشاط اجتماعی در مناطق روستایی و ترویج بازی های بومی و محلی از دیگر اهداف برگزاری جشنواره های روستایی است.
مدیر کل امور روستایی استانداری قزوین همچنین با اشاره به برگزاری رویداد استارتاپ روستایی منطقه یک کشور به میزبانی قزوین درهفته گذشته، گفت: در اقتصاد دانش محور، شرکت های دانش بنیان و استارت اپها موتور محرک هستند و برای اینکه بتوانیم توسعه روستاها را محقق سازیم باید به سمت حمایت از کسب و کارهای نوین و استارت آپهای روستایی حرکت کنیم.
نجفی در ادامه با اشاره به ضرورت اتصال فناوری اطلاعات و ارتباطات و استارتاپ ها به این جشنواره ها، افزود: با اتصال این دو گروه، هدف ایجاد اشتغال پایدار و پویا در جوامع روستایی و کسب درآمد بیشتر محقق می شود.
وی در ادامه با اشاره به غرفه های متنوع فروش صنایع دستی و محصولات کشاورزی و دامی در جشنواره دیلمان، افزود: توسعه گردشگری منطقه الموت با بهره گیری از ظرفیت های های طبیعی، تاریخی و فرهنگی امکان پذیر خواهد بود بنابراین مهیا نمودن بسترهای لازم جهت معرفی این جاذبه ها در قالب برپایی جشنواره هایی مانند نخستین جشنواره فرهنگ و تمدن دیلمان فرصتی مناسب را برای جذب گردشگر و رونق اقتصادی روستاهاست.
3013