به گزارش پارس نیوز، 

رئیس دولت دوازدهم هنگامی‌که وزرای پیشنهادی را به مجلس دهم معرفی کرد گمان نمی‌کرد دو وزیر توسط همین مجلس از قطار دولت"تدبیر و امید" پیاده شوند. پس از التهابات بازار، ساکنان بهارستان در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواهان تغییر تیم اقتصادی دولت شدند اما درخواست آنان بی‌پاسخ ماند و فقط رئیس‌کل بانک مرکزی تغییر کرد.

عبدالناصر ناصری که قرار بود به‌عنوان سفیر جمهور اسلامی ایران عازم چین شود با حکم رئیس‌جمهور رئیس بانک مرکزی شد و سرانجام ولی‌الله سیف از ساختمان شیشه‌ای میرداماد خداحافظی کرد. تغییر و تحول در بانک مرکزی، وکلای مردم را قانع نکرد ازاین‌رو استیضاح وزراء کلید خورد و در ابتدا قرعه به نام علی ربیعی"وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی" افتاد، او از نیروهای نزدیک رئیس‌جمهور است به همین جهت روحانی به او در کابینه نیاز داشت و حاضر نشد علی‌رغم پیام‌های متعدد بهارستان تغییری در وزارت کار انجام دهد.

جلسه استیضاح با حاشیه‌های سنگینی همراه بود؛ حاشیه‌ها بر متن غلبه کرد و کار برای دفاع «ربیعی» مشکل شد. ربیعی که پیش‌ازاین در مجلس دهم استیضاح شده بود این بار نتوانست اعتماد نمایندگان را کسب کند و پس از 5 سال حضور در وزارت کار از این وزاتخانه خارج و بی‌کار شد.

مسعود کرباسیان"وزیر اقتصاد و امور دارایی" دومین عضو کابینه بود که استیضاح و از دولتِ روحانی خداحافظی کرد، نقطه مشترک این دو استیضاح عدم حضور رئیس‌جمهور در خانه ملت بود. یک روز قبل از استیضاح وزیر اقتصاد، حمیدرضا حاجی بابایی"رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی (فراکسیون اصولگرایان)" در گفتگویی گفت، درصورتی‌که دولت از وزیر اقتصاد حمایت کند، کرباسیان می‌تواند مجدداً رأی اعتماد نمایندگان را کسب کند.

جلسه استیضاح کرباسیان برگزار شد اما باز خبری از رئیس‌جمهور در دفاع از وزیر خود نبود، این بار یک نماینده اصلاح‌طلب که نقش پررنگی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 در حمایت از روحانی ایفاء کرده بود به انتقاد شدید از عملکرد تیم اقتصادی دولت دوازدهم پرداخت. الیاس حضرتی برای آنکه با دست پُر به مخالفت با مسعود کرباسیان بپردازد از فراکسیون امید استعفا داد و در نطق آتشین به انتقاد از عملکرد روحانی و تیم اقتصادی دولت دوازدهم پرداخت؛ نطق او با واکنش همفکرانش در جریان اصلاحات مواجه شد و از آن به‌عنوان گل به خودی یاد کردند.

کرباسیان هم با استیضاح نمایندگان از وزارت اقتصاد رفت و اقتصاد بی وزیر شد؛ هم‌اکنون دو وزارتخانه کار و اقتصاد توسط سرپرست هدایت می‌شود تا رئیس‌جمهور وزرای پیشنهادی را به مجلس معرفی کند.

از راهروهای بهارستان زمزمه‌هایی مبنی بر استیضاح محمد شریعتمداری"وزیر صنعت، معدن و تجارت" نیز شنیده می‌شود؛ برخی از نمایندگان مجلس خواهان استیضاح او هستند و شنیده شده پس از تعطیلات مجلس احتمالاً استیضاح او اعلام وصول می‌شود.

پیش‌ازاین امیر خجسته"نماینده مردم همدان" بر استیضاح شریعتمداری تأکید و از عملکرد ضعیف او در حوزه صنعت انتقاد کرده بود.

نمایندگان مجلس در حالی به استیضاح تیم اقتصادی دولت دوازدهم روی آورده‌اند که این پرسش مطرح می‌شود «آیا با استیضاح و جابه‌جایی اشخاص مشکلات و معضلات اقتصادی حل می‌شود یا باید برنامه و سیاست‌های دولت تغییر کند؟»

برای پاسخ به این پرسش با حسن سبحانی"نماینده ادوار مجلس و استاد اقتصاد دانشگاه تهران" گفتگو کردیم.

او در پاسخ به این سؤال" عملکرد تیم اقتصادی دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید و به نظر شما با تغییر وزراء مشکلات اقتصادی بهبود می‌یابد؟"، گفت: «وقتی تفکر تغییر نمی‌کند مهم نیست که چه کسی تصدی آن را بر عهده داشته باشد. این تغییرات تیم اقتصادی دولت در مجموع چیزی را بالا یا پایین نبرده است مهم همان تفکر اقتصادی است».

وی از بودجه سال ۹۷ به‌عنوان یکی از اقدام تیم اقتصادی دولت نام برد و گفت: «بودجه سال ۹۷ که یکی از اقدامات اقتصادی دولت است که به اعتقاد بنده قابل دفاع نیست چراکه بودجه ضعیف پیشنهاد شد و جمع‌کردن آن در مجلس هم مشکل داشت».

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه دولت با برنامه ششم روی خوشی ندارد، اظهار داشت: «برنامه ششم را رئیس مجلس ابلاغ کرد. درصورتی‌که دولتی که برای ۴ سال مأموریت گرفته است نمی‌تواند بدون برنامه گام بردارد، حتی اگر بگوید من به هر آنچه وعده دادم می‌خواهم عمل کنم؛ این را باید به‌صورت لایحه به مجلس دهد».

سبحانی با اشاره به اینکه دولت باید اصلاح قانون برنامه ششم را مطابق چیزهایی که می‌خواهد تنظیم و به مجلس ارائه کند، گفت: «نمی‌شود که این برنامه نه مورد استفاده قرار گیرد و نه قابل اصلاح باشد، این درواقع عین کاری است که در دولت قبل هم رخ داد».