به گزارش پارس نیوز، 

سالانه در ایران حدود 3 میلیون تن کیسه پلاستیکی تولید می شود و برای این حجم تولید، باید از هزاران یا میلیون ها بشکه نفت استفاده شود؛ البته این میزان تولید تنها مختص به کشور ما نیست.

معضل تولید و عدم بازیافت نایلون، در اکثر کشورها وجود دارد. در سال های اخیر با بالا رفتن آگاهی نسبت به آسیب های غیر قابل جبران محیط زیستی استفاده بی رویه از این تولیدات، مسئولان کشورهای مختلف به تکاپو افتاده اند تا بتوانند این حجم از تولید و مصرف را کاهش دهند و با جایگزین کردن کیسه های پارچه ای تلاش کردند مردم را به مصرف کمتر این ماده غیرقابل بازیافت تشویق کنند.

قبلا، تنها راهکار زیست محیطی موفقیت‌آمیز در زمینه مقابله با انباشت زباله‌های پلاستیکی، ممنوعیت استفاده از این کیسه‌ها یا تشویق به بازیافت آنها بود، اما اکنون با ورود کیسه‌های سازگار با محیط زیست که به طور طبیعی قابل تجزیه هستند، مسیر این مبارزه تغییر کرده است.

**سه راهکار برای مدیریت تولیدات پلاستیکی

سازمان حفاظت از محیط زیست با همکاری دانشگاه شهید بهشتی یک کار تحقیقاتی را انجام داده و نشست ها و جلسات این دو مرکز، منجر به تدوین سه راهکار شده است.

شکوفه بسیم، کارشناس پسماند دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در تشریح این راه ها به خبرنگار ایرنا گفت: راهکار اول، طراحی موانع قانونی برای تولیدات پلاستیکی در کارخانه های تولیدکننده و دومی اتخاذ مالیات های جدید در این زمینه است. راهکار سوم مطرح شده هم این است که از توزیع رایگان کیسه های پلاستیکی در میدان های تره بار و فروشگاه های زنجیره ه ای ممانعت شود.

وی با اشاره به اینکه راهکار سوم به دلیل واکنش مردم و تبعات اجتماعی آن خود به خود لغو شد، افزود: دو راهکار دیگر به طور جدی از سوی سازمان محیط زیست پیگیری و برای آن مکانیسم طراحی شد.

بسیم ادامه داد: راهکارهای مورد اشاره پس از نهایی شدن در سازمان متولی، برای تصویب به هیات وزیران فرستاده شد و هیات دولت هم پس از بررسی، تدوین برخی راهکارها و دستورالعمل ها را منوط به همکاری و تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست.

**نفتی ها علاقه ای به بازیافت کیسه پلاستیکی ندارند

کارشناس پسماند دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حتی یک درصد از کیسه های پلاستیکی بازیافت نمی شود، افزود: کشورهایی مانند ایران که منابع نفتی بزرگ در اختیار دارند، خیلی علاقه ای به بازیافت کیسه های پلاستیکی ندارند چون این کار هزینه های بالایی دارد.

او به ماده 12 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند مصوب هیات وزیران اشاره کرد و افزود: به دلیل مشکلات متعدد، وضع قانون جدید میسر نشد. اما با استناد به همین ماده قانونی توانستیم تولیدکنندگان را مجاب کنیم تا از مواد جدید و قابل بازیافت مانند نشاسته، در تولیدات کیسه های پلاستیکی استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس این ماده قانونی هم تولیدکنندگان و هم واردکنندگان مواد پلاستیکی، باید هزینه نیم در هزار از کالای وارداتی و تولیدی را با هدف بازیافت محصولات پلاستیکی به صندوق ملی محیط زیست پرداخت کنند.

بسیم تاکید کرد: صندوق ملی محیط زیست هم باید از یک سو این هزینه ها را صرف آموزش و فرهنگ سازی کند و از سوی دیگر به تولیدکنندگان و واردکنندگان کمک کند تا آنها هم علاوه بر ایفای نقش در فرهنگ سازی، استفاده بهینه از کیسه پلاستیکی را به مردم آموزش دهند.

**تهران، شهر پر مصرف

در کلانشهر تهران حدود هزار تن از 7500 تن زباله تولیدشده در روز، پلاستیک و نایلون است که صرفه جویی یک کیسه پلاستیکی در هفته توسط هر خانوار ایرانی، می‌تواند از مصرف حدود یک میلیارد کیسه پلاستیکی در سال جلوگیری کند.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در گفت و گو با دنیای اقتصاد با اشاره به اینکه هر ایرانی روزانه سه «پلاستیک» وارد محیط ‌زیست می‌کند، گفت:‌ در ایران سالانه بیش از 2 میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس یک مطالعه در سازمان محیط ‌زیست مشخص شد در هر غرفه میوه و تره‌بار 5/ 8 کیلوگرم پلاستیک مصرف می‌شود و در شمال تهران این حجم پلاستیک 13 کیلو و در شرق تهران شش کیلو بوده است، گفت: بنابراین روزانه 21 تن و سالانه 5/ 7 میلیون تن کیسه پلاستیکی فقط در میادین میوه و تره‌بار استفاده می‌شود.

**فواید استفاده از کیسه های غیرپلاستیکی

کارشناسان موارد زیر را درباره مزایای استفاده از کیسه های غیر پلاستیکی مطرح می کنند:

اول: کیسه‌های سازگار با محیط زیست 46 درصد کمتر از کیسه‌های پلاستیکی ترکیبات پایه نفتی و رزینی دارند.

دوم: فرآیند تولید کیسه‌های سازگار با محیط زیست، چهار برابر انرژی کمتر و شش برابر آب کمتر نسبت به تولید کیسه‌های کاغذی مصرف می‌کنند.

سوم: کیسه‌های سازگار با محیط زیست در مراحل پیش از تولید 34 درصد کمتر از کیسه‌های پلاستیکی، گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند.

چهارم: کیسه‌های سازگار با محیط زیست در صورت دور انداخته شدن در محیط غیرسمی ظرف 240 روز یا حتی کمتر، در معرض تابش نور خورشید تجزیه می‌شوند.

 


انتهای پیام/