داوود یاوری در خصوص وعده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای افزایش سهم تسهیلات اشتغال زایی به مناطق زلزله زده، از اختصاص تسهیلات خاص مناطق زلزله زده مصوب هئیت وزیران خبر داد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سه نوع وام داریم اظهار داشت: میزان تسهیلات سفر رئیس جمهور 250 میلیارد تومان است که تاکنون 160 میلیارد تومان با نرخ سود 18 درصد پرداخت شده است.

یاوری وام اشتغال فراگیر را یکی دیگر از تسهیلات پرداختی دانست و افزود: سهم استان ما 846 میلیارد تومان است که تاکنون 350 میلیارد تومان آن ابلاغ و 110 میلیارد تومان طرح به بانک معرفی شده که بین 2 تا 9 درصد یارانه سود تسهیلات به آن تعلق می گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با بیان اینکه تسهیلات روستایی و عشایری یکی دیگر از وام های پرداختی است، گفت: نرخ سود این نوع وام برای روستاهای مرزی 4 درصد و روستاهای غیرمرزی 6 درصد و برای شهرهای زیر 10 هزار جمعیت 10 درصد است.

وی با اشاره به اینکه این نوع وام بیشتر مورد توجه است، افزود: سهم استان ما از تسهیلات روستایی و عشایری 176 میلیارد تومان است که 670 میلیارد طرح به بانکها معرفی کردیم و تاکنون با ایجاد یک هزار و 66 مورد اشتغالزایی 76 میلیارد انعقاد و پرداخت شده است.

یاوری از اختصاص تسهیلات خاص مناطق زلزله زده مصوب هئیت وزیران خبر داد و گفت:  600 میلیارد تومان تسهیلات از محل همین تسهیلات روستایی منابع صندوق توسعه ملی برای واحدهای خسارت دیده مناطق زلزله زده پرداخت می شود که تاکنون 300 میلیارد تومان به استان ابلاغ شده و بیش از 250 میلیارد طرح معرفی شده است.

وی با اشاره به اینکه بازسازی بخش مسکن این مناطق بر عهده بنیاد مسکن و ستاد بازسازی مناطق زلزله زده و حوزه عمرانی استانداری است، افزود: بخش اقتصادی نیز بر عهده ما به عنوان دبیرخانه کارگروه اشتغال قرار دارد که با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت که البته غالب مناطق زلزله زده مرزی و شامل نرخ سود چهار درصدی است درصدد رونق اقتصاد آنان هستیم.


انتهای پیام/