به گزارش پارس نیوز، 

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه صادرات کالاهای غیرپتروشیمی و معدنی مانند محصولات کشاورزی، لوازم‌خانگی، فرش و صنایع‌دستی ضرورتی ندارد که ارز حاصل از صادراتشان در سامانه نیما اعلام شود، گفت: صادرات این کالاها عمدتاً توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد و از اقلام خرد و باارزش صادراتی پایین‌تر است و این دسته می‌توانند اظهارنامه‌های صادراتی‌شان را با نرخ توافقی در اختیار واردکنندگان قرار دهند، اما ملاک قیمت معامله دلار همان 4هزار و 200تومان خواهد بود.

مجتبی خسروتاج روزگذشته در جمع خبرنگاران سیاست‌های دولت در خصوص تخصیص نحوه تأمین ارز کالاهای وارداتی و درآمدهای ارزی حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و معدنی تشریح کرد. وی با اشاره به رشد ۸درصدی ثبت‌سفارش کالا در دو ماهه امسال گفت: در دو ماه ابتدای امسال، آمار ثبت‌سفارش حدود 20میلیارد دلار بوده، اما از این رقم فقط طی این مدت 6/8میلیارد دلار ترخیص شده است، زیرا تمام ثبت‌سفارش واردات منجر به واردات نمی‌شود. همچنین از بین 20کشور عمده صادرکننده کالا به ایران از 12کشور از جمله چین، کره و ترکیه از لحاظ وزنی کاهش واردات روی داده است.

کاهش واردات کالاهای مصرفی

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران سهم کالاهای مصرفی در واردات دو ماه نخست امسال را 3/15درصد ذکر کرد و گفت: سهم این کالاها در مدت مشابه سال گذشته 18درصد بوده که 3درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین سهم کالاهای واسطه‌ای 5/63 درصد، سهم کالاهای سرمایه‌ای 4/15 درصد و سهم سایر کالاها 8/5درصد بود.

پیش‌بینی فروش 30میلیارد دلار

ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه ارزش برآوردی صادرات اقلامی که در سامانه نیما به فروش می‌رسد حدود 30میلیارد دلار خواهد بود، گفت: این رقم 70درصد صادرات غیرنفتی خواهد بود و عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما موجب می‌شود شفافیت بیشتری در هدایت منابع ارز صادراتی به سمت کالاهای اولویت‌دار وارداتی ایجاد شود و برای آنکه بتوانیم ارز صادراتی ارائه شونده در سامانه نیما را به 80درصد صادرات غیرنفتی برسانیم، در دوره‌های سه ماهه اقلام تحت پوشش کالاهایی که باید در سامانه نیما عرضه شود، افزایش می‌یابد. وی گفت: در این باره تا سه ماه آینده فهرست جدیدی برای ارائه و کالاهای دیگری که ارز صادراتی آنها مشمول عرضه در سامانه نیما می‌شود، اضافه خواهد شد.

خسروتاج افزود: کالاهایی که درآمدهای ارزی صادراتی آنها باید در سامانه نیما فروخته شود، اقلامی هستند که عمدتاً از جانب شرکت‌های دولتی، شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های تحت مدیریت دولت صادر می‌شود که از جمله آنها فرآورده‌های نفتی و پالایشگاهی، پتروشیمی‌ها، موادمعدنی و محصولات معدنی فلزی اعم از فلزات آهنی یا رنگین است. خسروتاج گفت: عدم فروش ارز صادرات کالاهای یاد شده در سامانه نیما به منزله تخلف تلقی شده و اعمال معافیت صادرکنندگان و سایر مشوق‌های صادراتی منوط به رعایت دستورالعمل ارزی دوم اردیبهشت امسال است.

وی افزود: صادرات سایر اقلام شامل محصولات کشاورزی، نساجی، لوازم‌خانگی، صنایع فلزی، فرش ماشینی و دستبافت که عمدتاً از جانب بخش خصوصی صورت می‌گیرد و از اقلام خرد و با ارزش صادراتی پایین است، اقلامی هستند که در حال حاضر ضرورتی برای ورود ارز آن به سامانه نیما نیست. البته پیش‌بینی می‌شود که صادرات امسال این اقلام 10تا 15میلیارد دلار باشد که اگر سیاست‌های تشویقی به کار گرفته شود و همچنین اگر حمایت هزار و 300میلیارد تومانی از صادرات در مجلس تصویب شود، این صادرات به 20میلیارد دلار هم خواهد رسید.

وی گفت: البته درآمدهای ارزی این اقلام نیز مشمول استفاده در چرخه اقتصادی کشور است، ولی نه صرفاً از طریق فروش در سامانه نیما بلکه اظهارنامه صادراتی، صادرکننده می‌تواند برای واردات اقلام خاصی که فهرست آن به زودی اعلام می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد.

خسروتاج افزود: در ماده یک بخشنامه ارزی دوم اردیبهشت معاون اول رئیس‌جمهور تأکید شده که 95درصد درآمد ارزی ناشی از صادرات کالاها باید در یکی از چهار روش یا ترکیب روش‌های واردات در مقابل صادرات، پرداخت بدهی ارزی خود، فروش ارز به بانک‌ها، صرافی‌های مجاز و سپرده‌گذاری ارزی نزد بانک‌ها در چرخه اقتصادی کشور به کار گرفته شود.

خسروتاج در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا نرخ خرید و فروش ۲۰درصد ارز کالاهایی که مجاز به عدم ارائه ارز حاصل از صادرات به نیما نیستند، اجازه معامله با نرخ توافقی را دارند یا خیر گفت: این موضوعی است که صادرکنندگان طی یک‌ماه اخیر مطرح می‌کنند. برای این موضوع اقلام خاصی در نظر گرفته شده که طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به سؤال دیگری درباره ارائه ۲۰درصد ارز حاصل از صادرات غیرنفتی خارج از سامانه نیما به واردکنندگان گفت: اظهارنامه صادراتی ارزش‌دار می‌شود؛ ضمن اینکه نرخ این اظهارنامه در خرید و فروش میان صادرکننده و واردکننده توافقی خواهد بود، اما ملاک قیمت معامله دلار همان 4 هزار و 200تومان خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه فهرست اقلامی که برای تأمین ارز از ۲۰درصد درآمد حاصل از صادرات که نباید به سامانه نیما ارائه شوند، شامل چه مواردی است، گفت: واردکنندگان اقلام غیرضرور از جمله کالاهای لوکس و خودرو باید ارز را از این محل تأمین کنند که پیشنهاد آن به دولت ارائه شده است.

معاون صادراتی رئیس‌جمهور افزود: از ابتدای امسال 7/9میلیارد دلار از طریق سامانه نیما ارز برای واردات اختصاص یافته که از این رقم 5/7میلیارد دلار تأمین شده است.

خودروهایی که در زمان ممنوعیت ثبت سفارش‌وارد شد، قاچاق نیست

رئیس سازمان توسعه تجارت در مورد ثبت سفارش‌های خودروها در زمان ممنوعیت ثبت‌سفارش گفت: اگرچه در ثبت‌سفارش این خودروها تخلف شده است و در امر واردات این خودروها تخلف صورت گرفته، اما واردات آن براساس پرداخت حقوق گمرکی بوده است و براساس اظهار گمرکات، تمام حقوق گمرکی را پرداخت کرده و این خودروها قاچاق نیست.

وی با تأکید بر اینکه یک تخلف اداری در خصوص ثبت‌سفارش واردات خودرو صورت گرفته است، گفت: بحث چگونگی واردات این خودروها در حال پیگیری است، اما اینکه گفته می‌شود حقوق هزار و 300 میلیاردی دولت پایمال شده، باید بگویم تعدادی از این خودروهایی که وارد کشور شده‌اند حقوق و تعرفه گمرکی را پرداخت کرده‌اند.

وی در ادامه در مورد افزایش قیمت خودرو بیان داشت: بخشی از دلایل افزایش قیمت‌ها مربوط به نظام عرضه و تقاضا است، اما شرایط فعلی حاکی از آن است که اخبار سیاسی، اجتماعی ابعاد روانی در بازار ایجاد می‌کند. خسروتاج اظهار داشت: وجود سرمایه‌های سرگردان باعث می‌شود که این سرمایه‌ها به سمت بازارهای مختلفی از جمله مسکن، ارز و حتی خودرو سوق یابد.

نمی‌دانم چرا خودرو گران می‌شود

وی با تأکید بر اینکه هیچ مانعی برای انجام ثبت‌سفارش خودرو توسط نمایندگی‌های رسمی وجود ندارد، گفت: حتی در حال حاضر خودروهایی که در گمرک بلاتکلیف بودند تعیین تکلیف شده‌اند، ولی اینکه در بازار چرا قیمت خودرو بالا می‌رود در سازمان من وقت این را نداشته‌ام که در این‌باره بررسی لازم را انجام دهم.


انتهای پیام/