به گزارش پارس نیوز، 

در ایامی که اعضای ستاد تنظیم بازار مدام از ذخایر مطمئن و تخفیف‌های 15درصدی کالاهای اساسی در آستانه ماه‌مبارک‌رمضان خبر می‌دهند، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان بازار را رها کرده‌اند و از بازار مرغ ‌و ‌گوشت قرمز خبر می‌رسد که قیمت‌ها روبه افزایش است و واردکنندگان انحصاری گوشت با در اختیار گرفتن بازار، گوشت‌های وارداتی ارزان را به جای گوشت‌های داخلی با قیمت گران می‌فروشند.
هر ساله در آستانه ماه مبارک رمضان جلسات پی‌درپی ستاد تنظیم بازار برگزار و وعده‌های ارزانی قیمت کالاهای اساسی و موادمصرفی مردم در رسانه‌ها منتشر می‌شود، اما با آغاز این ماه قیمت‌ها به تدریج افزایش می‌یابد و از آنجایی که بازرسان تعزیرات و سازمان حمایت نیز در غیبت به سر می‌برند، تمام وعده‌های تنظیم بازاری دولت به فراموشی سپرده می‌شود و این داستان همچنان ادامه دارد.
امسال نیز از دو هفته مانده به ماه مبارک رمضان این ستاد قیمت دولتی برنج و روغن را اعلام کرد و از تخفیفات 15درصدی کالاهای اساسی و فرآورده‌های لبنی خبر داد. در حالی که قیمت برنج روغن و لبنیات همزمان با افزایش قیمت دلار، قبلاً 8تا10درصد گران شده بود و تخفیفات جدید دولتی چندان به نفع مصرف‌کننده نبود. این وعده‌های ارزانی در حالی است که بازار دو کالای پرمصرف مرغ، گوشت‌قرمز و تخم‌مرغ را به حال خود رها کرده و مرغ کیلویی 7هزار تومانی در این روزها بین 8هزار و 200 تا 9هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین هر شانه تخم‌مرغ نیز از 13هزار تومان به 17هزار تومان تغییر قیمت داده و از همه مهم‌تر بازار نابسامان گوشت قرمز که در سایه نبود بازرسان تنظیم بازار، دلالان در آن جولان داده و قیمت گوشت گوسفندی را به 45هزار تومان و گوشت گوساله را به 48هزار تومان افزایش داده‌اند.

وظیفه اتحادیه‌ها چیست؟

حدود چهار سال پیش که اصناف با دولتی‌ها بر سر سپردن بازار به اصناف چانه‌زنی می‌کردند، هیچ‌کس تصور نمی‌کرد در مدت زمان کوتاه، همین اصناف وعده‌هایشان را فراموش و بازار را به حال خود رها کنند و تنها در روزهای انتخابات با تماس تلفنی به اعضای اتحادیه، آنها را به شرکت در انتخابات تشویق کنند. در آشفته بازاری که این روزها در بازار خرید و فروش مرغ، ‌گوشت و تخم‌مرغ به وجود آمده، دامداران و مرغداران از گرانی نهاده‌های دامی و طیور سخن می‌گویند و منتظر اعلام اسامی واردکنندگانی هستند که ارز 3 هزار و 800 تومانی گرفته‌اند، خبر می‌رسد. اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی از 29تیرماه سال 96 تاکنون تعطیل است و از آنجایی که رؤسای این اتحادیه قادر به پاسخگویی به اعضای خود نیستند، با استفاده از نیسان‌های یخچال‌دار و سردخانه متعلق به اتحادیه به دنبال کسب‌و‌کار خود هستند و اتفاقات بازار گوشت، برایشان اهمیت چندانی ندارد. به گفته فعالان بازار، اعضا سالانه 200تا 300هزار تومان حق عضویت می‌پردازند، اما هیچ خدمتی از اتحادیه خود نمی‌گیرند و در شرایطی که بازار دچار بی‌نظمی می‌شود، هیچ‌گونه رایزنی برای ثبات آن با تولیدکنندگان و مسئولان دولتی انجام نمی‌دهند.

گوشت‌های وارداتی به کجا می‌روند؟

فعالان بازار گوشت می‌گویند که پنج ماه است از کشورهای اوکراین،استرالیا،ارمنستان و گرجستان گوشت گرم وارداتی با عنوان گوشت دولتی وارد می‌شود، اما هنوز بازار گوشت قرمز تنظیم نشده است. به گفته منابع آگاه واردات گوشت‌های گرم خارجی در انحصار یک شرکت است که به یکی از سردخانه‌های پشتیبانی امور دام در جنوب تهران منتقل می‌شود و تحت نظارت شرکت واردکننده در سطح شهر توزیع می‌شود. به طوری که به واحد‌های دارای پروانه که صلاحیت فروش گوشت‌های دولتی دارند، فروخته نمی‌شود و به واحد‌های بدون پروانه کسب یا واحد‌های غیرمجازی که گوشت‌های فله‌ای را به رستوران‌ها با نام گوشت گرم داخلی عرضه می‌کنند، فروخته می‌شود و معدود واحد‌های عرضه‌کننده گوشت در سطح شهر هستند که گوشت گرم وارداتی به مصرف‌کنندگان عرضه می‌کنند. یکی از فعالان بازار گوشت در گفت‌و‌گو با «جوان» در این‌باره گفت: گوشت‌های گرم وارداتی که با ارز دولتی وارد می‌شود، به قیمت 30هزارو 900 تا 33هزار تومان به فروش می‌رسد، اما برخی از قصابی‌ها که توانسته‌اند به هر ترتیبی خود را به این شرکت وارد‌کننده نزدیک کنند، می‌توانند از این گوشت‌های وارداتی خریداری کنند که متأسفانه در اغلب این واحد‌ها با تعویض لیبل (نشان استاندارد کشتارگاه) این گوشت‌ها را به جای گوشت گرم داخلی با قیمت 46تا 47هزار تومان به مصرف‌کننده یا رستوران‌ها می‌فروشند. این فعال بازار نبود بازرسان تعزیرات و سازمان حمایت و حتی اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی گلایه کرده است و افزود: در سال‌های گذشته در ایامی مانند محرم، نوروز یا ماه‌رمضان بازرسان اصناف و تعزیرات به واحد‌های صنفی یا بازار مرکزی میدان بهمن تهران سرکشی می‌کردند و گرانفروشان و متخلفان را جریمه می‌کردند اما یکسالی است که بازار رها شده و حتی اتحادیه‌های صنفی نیز هیچ توجهی به شکایات ما و حتی مصرف‌کنندگان نمی‌کنند.

مشکل بازار چیست؟

فعالان بازار گوشت، صادرات گوشت گرم از مرز‌های غربی با قیمت گران و تخلف واردکنندگان و انحصار آنها در توزیع گوشت را دلیل کمبود و گرانی قیمت گوشت قرمز عنوان می‌کنند و همچنین افزایش قیمت دان مرغ و واکسن و داروهای طیور را نیز موجب گرانی مرغ و تخم‌مرغ عنوان کردند. یکی از دامداران بزرگ در استان کردستان در گفت‌وگو با «جوان» از صادرات گوسفند زنده از مرز‌های غربی خبر داد و گفت: در این استان گوسفند زنده را کیلویی 6 دلار از ما خریداری می‌کنند، در حالی که در داخل کشور گوسفند زنده کیلویی 21تومان است و ما تولیدکنندگان گوشت دیگر مشکل پاس‌شدن چک را نداریم و نقد به دلار گوسفندمان را می‌فروشیم و پولمان را دریافت می‌کنیم.
وی تأکید کرد: فصل بهار، فراوانی زاد و ولد گله‌های گوسفندی است و فروش گوسفند افزایش می‌یابد و در سال‌های گذشته، در این فصل قیمت‌ها ارزان می‌شد، اما امسال با اینکه همزمان گوشت گرم توسط دولت وارد می‌شود، قیمت‌ها همچنان گران است. وی معتقد است که وزارت جهاد، ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت و تعزیرات که باید در ایام پرتقاضا و پرتنش به میدان بیایند و بازار را به تعادل برساند، اکنون فروشنده و خریدار و حتی تولیدکنندگان را رها کرده‌اند و تصور می‌کنند که گوشت‌های وارداتی می‌تواند بازار را به تعادل برساند. در حالی که با ورود به ماه رمضان تمام وعده‌های ارزانی فراموش شده و قیمت کالاهای پرمصرف به ویژه مرغ و گوشت گران خواهد شد، کمااینکه این رشد قیمت‌ها از روز گذشته کلید خورده و به بازار تخم‌مرغ نیز سرایت کرده است.

منبع: روزنامه جوان

بازگشت به صفحه رسانه‌ها