به گزارش پارس نیوز، 

 خلیل قاسمی عصر دوشنبه در یک نشست خبری افزود: یکی از اولویت های مهم این سازمان در سال جاری، توسعه پایانه های صادراتی در حوزه شرق و غرب استان است.
وی ادامه داد:این برنامه در راستای کمک به بخش خصوصی، حمایت از تولید کنندگان، صادر کنندگان و توسعه صادرات غیر نفتی اجرایی می شود.
این مسوول اظهار کرد: سال گذشته بیش از 11 میلیارد و 850 میلیون ریال یارانه به پایانه ها و شرکت های صادراتی و تجار پرداخت شد.
قاسمی ادامه داد: مهم ترین دغدغه در حوزه صادرات کالاهای غیر نفتی، نامناسب بودن بسته بندی محصولات کشاورزی و نبود زیرساخت های صادراتی است که امیدواریم با توسعه پایانه ها این چالش ها برطرف شود.
وی یاد آورشد: امسال در مجموع 83 عنوان برنامه مهم در جهت تولید و حمایت از کالای ایرانی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان اجرا می شود.
این مسوول اضافه کرد: هدف این برنامه ها استفاده از کالاهای تولید داخلی به جای کالا‌های خارجی و ورود کالاهای رسمی سلامت محور به کشور است.
*50 درصد مبادلات تجاری کشور به هرمزگان اختصاص دارد
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان ادامه داد: بندرهای تجاری و ملوانی و گمرگات استان بیش از 50 درصد مبادلات تجاری کشور را به خود اختصاص داده که این نشان از قابلیت های ویژه هرمزگان نسبت به سایر استان هاست.
قاسمی یادآور شد: 32 تعاونی مرزنشین در این استان فعال است که هم اکنون 57 درصد از مرزنشینان عضو آن هستند.
وی گفت: هرمزگان دارای 560 هزار نفر مرزنشین است.
*9339 واحد صنفی متخلف در هرمزگان شناسایی شد
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان هم چنین در تشریح عملکرد نظارتی سال گذشته این سازمان گفت: در این مدت 213 هزار و 500 واحد صنفی در استان مورد بازرسی قرار گرفت که 9 هزار و 339 واحد صنفی تخلف داشتند.
وی بیان داشت: هرمزگان سال گذشته در حوزه نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی رتبه سوم کشور را کسب کرد.
وی افزایش 62 درصدی تولید شمش روی و 12 درصدی کنستانتره روی، افزایش 32 درصدی در تولید شمش فولادی و 16 درصدی شمش آلومینیوم، افزایش 49 درصدی تولید سنگ گچ، افزایش 27 درصدی پروانه اکتشاف معادن و صادرات بیش از 535 میلیون دلار قیر را از مهم ترین دستاوردهای این سازمان در سال گذشته عنوان کرد.
هم اکنون یکهزار واحد صنفی و تولیدی در هرمزگان فعالیت دارند.
7195/2094

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com