به گزارش پارس نیوز، 

یک کمپین جدید در انگلستان به نام «رای مردم» در این کشور آغاز به کار کرده تا همه‌پرسی دیگری برای تایید یا رد توافق نهایی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) برگزار شود.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، جمعی از نمایندگان پارلمان انگلستان، برخی از چهره‌های سرشناس و سران تجاری در انگلیس با یکدیگر متحد شده و پویشی را برای جدایی لندن از بروکسل تشکیل داده‌اند.

این گروه تلاش دارد همه گروه‌های مخالف برگزیت را جمع کرده و از دولت انگلیس بخواهد آخرین فرصت اظهار نظر را تنها به پارلمان نداده بلکه این فرصت را به واجدان شرایط رای‌گیری در انگلستان بدهد تا درباره توافق نهایی تصمیم‌گیری کنند.

مردم انگلستان (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی ) ماه ژوئن سال 2016 در همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا شرکت کردند و تنها 51 درصد از کل شرکت‌کنندگان رای به خروج دادند و 49 درصد دیگر مخالف برگزیت بودند.

ماه می سال 2017 فرآیند دو ساله برگزیت با به جریان انداختن ماده 50 معاهده لیسبون درباره خروج یکی از اعضای اتحادیه اروپا آغاز شد و از آن زمان لندن و بروکسل دو سال وقت داشته‌اند تا درباره شرایط خروج و آینده روابط مذاکره کنند.

تا کنون چندین دور مذاکره برگزار شده است که در ابتدا با پیشرفت چندانی همراه نبود تا اینکه لندن پذیرفت معادل 50 میلیارد یورو به اتحادیه اروپا پرداخت کند و مذاکرات با اندکی پیشرفت جلو رفت.

مخالفان برگزیت مسایلی چون خروج از بازار واحد اروپا و اتحادیه گمرکی را یکی از دلایل مخالفتشان با جدایی از بروکسل عنوان می‌کنند.

مقرر است پیش از توافق نهایی جدایی، پارلمان انگلستان به این خروج رای بدهد اما مخالفان برگزیت در مقاطع مختلف خواستار برگزاری همه‌پرسی دیگر سراسری شده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس