• لینک کوتاه
 • کد خبر: 39080

  کتاب «هندسه نفت در مناطق نفتخیز جنوب» به‌عنوان نخستین کتاب تاریخی، تحلیلی و فنی در مناطق نفتخیز، منتشر و در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رونمایی شد.

  به گزارش پارس به نقل از جوان آنلاین، مدیران عامل شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، روز گذشته در آیینی از کتاب « هندسه نفت در مناطق نفتخیز جنوب» در حاشیه برگزاری هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به طور رسمی رونمایی کردند.

  مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در مراسم رونمایی از کتاب « هندسه نفت در مناطق نفتخیز جنوب» با بیان اینکه تجربه های مدیران، مهندسان و متخصصان صنعت نفت در این شرکت، جایگاه ویژه ای و ارزشمندی دارد، گفت: بر همین اساس چندی پیش تصمیم گرفته شد دستاوردهای مناطق نفتخیز جنوب و تشریح عوامل آن به صورت دقیق در قابل مجلدی در هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی معرفی شود.

  حمید بورد افزود: تولید صیانتی و بخشی از ابتکارهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در توسعه میدان ها و مخازن نفتی کشور، برای نخستین بار در این کتاب منتشر شده است که حاوی مطالب متنوع و کارشناسی است.

  وی با بیان اینکه متأسفانه موضوع تولید ۶ میلیون بشکه نفت پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی بعضی ناآگاهان به عنوان دستاورد رژیم شاهنشاهی مطرح می شود، توضیح داد: در یکی از فصل های کتاب این موضوع به طور کامل تشریح و با استدلال های علمی و مهندسی، تبعات این اقدام غیرکارشناسی ارزیابی شده است.

  به گفته بورد، در این کتاب بخشی به عنوان « سمفونی توسعه» نگارش شده که روند توسعه میدان های هیدروکربوری در مناطق نفتخیز جنوب پس از پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی کرده است و این روند به صورت مدیریت دانش توضیح داده می شود.

  وی ادامه داد: در این کتاب همچنین با مدیران و مسئولانی که در خارج از صنعت نفت فعالیت می کنند، ولی با صنعت نفت آشنایی دارند نیز گفت وگوهایی انجام شده است.

  بورد با بیان اینکه کتاب « هندسه نفت در مناطق نفتخیز جنوب» با موضوع های یاد شده برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت کشور تدوین و منتشر شده است، توضیح داد: این کتاب برای مراجع مختلف تصمیم گیر، تصمیم ساز، سیاست گذار و همچنین مجامع علمی، پژوهشی و دانشگاهی کشور همچون وزارتخانه های اقتصادی دولت، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش های مجلس و دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور ارسال می شود.

  مدیرعامل بزرگترین شرکت تولیدکننده نفت ایران، همچنین از گردآوری و نشر مجلدهای بعدی کتاب « هندسه نفت در مناطق نفتخیز جنوب» در آینده ای نزدیک در چارچوب موضوع های دیگری که متخصصان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در آنها تجربه های ارزشمندی به دست آورده اند، خبر داد.

  لزوم مستندنگاری تجربه های متخصصان صنعت نفت

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم در آیین رونمایی از کتاب « هندسه نفت در مناطق نفتخیز جنوب» درباره اهمیت ثبت تجربه های مهندسان و متخصصان صنعت نفت کشور بیان کرد: مستندنگاری و ثبت تجربه های بومی متخصصان ایرانی در صنعت نفت از جمله ضرورت هایی است که در کنار دیگر فعالیت های فنی و تخصصی این صنعت عظیم باید به طور جدی به آن توجه شود.

  احمد قلعه بانی در مراسم رونمایی از کتاب تاریخی تحلیلی « هندسه نفت در مناطق نفتخیز جنوب» در هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با قدردانی از گردآورندگان و تهیه کنندگان این کتاب گفت: مستندسازی و ثبت کردن تجربه ها و دیدگاه های مدیران، کارشناسان و متخصصان و بیان تاریخچه مناطق نفتخیز جنوب که قدیمی ترین، مهمترین و با تجربه ترین شرکت تولیدکننده نفت در ایران و منطقه به شمار می رود، باید انجام شود.

  وی، گردآوری و تدوین کتاب « هندسه نفت در مناطق نفتخیز جنوب» را امری بزرگ، ستودنی و ادامه اجرای چنین اقدام هایی را ضروری خواند و تصریح کرد: این کتاب می تواند بسیاری از روش ها و راهکارها در توسعه میدان های نفتی را برای آیندگان به ارمغان آورد.

  معاون وزیر نفت بیان امیدواری کرد که از این پس، مستند شدن تجربه های ارزشمند متخصصان صنعت نفت در کشور را شاهد باشیم و این امر نقطه آغازی برای ثبت و ضبط تجربه های گرانقدر در صنعت نفت ایران باشد.

  پالایش پتروشیمی پیروزی انقلاب اسلامی دولت ریاست جمهوری کارشناسی گاز معاون وزیر نفت نمایشگاه بین المللی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها