• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37986

  روند کاهشی بی‌سابقه قیمت طلا در بازارهای جهانی ادامه دارد و این موضوع قیمت‌ها را به پایین‌ترین سطح در سال جاری رسانده است. کاهش قیمت این بار بر خلاف گذشته شیب بسیار تندی را نشان می‌دهد و این سوال را مطرح می‌سازد که آیا این نزول آخر و سرریزی قیمت طلا بعد از ۳۰ سال است؟ شاید اینطور باشد!

   

   

  به گزارش پارس به نقل از دنیای اقتصاد، اگر همانطور که برخی کشورهای نه چندان مطرح دنیا با فروش ذخایر طلای خود توانسته اند بازار را به عکس العمل های شدید وادارند، قطعا ورود صندوق های بزرگ دنیا به این وادی اثرات بیشتری از خود برجای خواهد گذاشت که در نتیجه شاهد افت بیشتر قیمت طلا خواهیم بود، اما این فقط یک حدس و گمان است و نباید پیش بینی های افزایشی قیمت طلا را نادیده گرفت.


  به عنوان مثال آماری که در هفته جاری از اقتصاد چین منتشر شد، دلیل محکمی است که چندان نمی توان به بهبود اوضاع اقتصاد جهانی امیدوار بود؛ هرچند این موضوع هنوز نتوانسته بازار طلا را به عکس العمل وادار کند و هنوز بازار بر روند کاهشی خود اصرار دارد که البته این اصرار بیش از آنکه تابع متغیرهای حقیقی بازار باشد، از این به بعد تحت تاثیر موضوعات روانی معامله گران و ترس آنان از ضرر و زیان بیشتر در بازار است. شاید باور اینکه قیمت طلا در یک روز با بیش از ۱۰ درصد کاهش به هزار و ۳۲۰ دلار برسد سخت باشد، اما واقعیت دارد و دیروز قیمت در برخی از ساعات این مرز را درنوردید و به تحلیلگران و همه کسانی که بیش از حد به آن اعتماد کرده بودند ثابت کرد که همیشه کالای قابل اعتمادی نیست.


  در حال حاضر بنا بر خبرها به صورت گسترده سرمایه گذاران در حال ورشکستگی بوده و بانک های مرکزی دنیا نیز به دنبال راهکاری برای کاهش اثرات ناشی از افت ارزش دارایی های طلای خود هستند. به همین دلیل احتمال دارد به زودی شاهد موج دیگری از ریزش قیمت طلا در بازارهای جهانی باشیم که در این صورت قیمت به هزار و ۲۰۰ دلار هم ممکن است برسد. در سال های اخیر به تحلیل کارشناسان بین المللی بازار طلا، هر گاه ریزش قیمت طلا در یک روز کاری به ۵/۲ درصد می رسید در ۶۵ درصد اوقات روز بعد با افزایش قیمت ها مواجه بودیم، اما هفته های اخیر این روند نقض شده و این موضوع را تایید می کند که معامله گران از تصمیمات منظمی که در گذشته تابع آن بودند فاصله گرفته اند.


  به نمودار همراه توجه کنید. در این نمودار قیمت های طلا و نقره طی ماه آوریل نمایش داده شده است. اگر قیمت روز ۲۸ مارس را به عنوان قیمت نرمال طلا و پایه در نظر بگیریم و برای آن عدد ۱۰۰ را به عنوان شاخص فرض کنیم و قیمت های دیگر را بر اساس آن محاسبه نماییم، می بینیم که هر چقدر زمان می گذرد فاصله قیمت ها از این قیمت نرمال بیشتر شده است. از طرفی اختلاف بین استاندارد به بعد نرخ دو فلز طلا و نقره نیز از ۱۰ آوریل به بعد، به صفر رسیده و از آن به بعد به صورتی متناسب تغییر کرده است در صورتی که تا پیش از این دو بازار روندهای خاص خود را طی می کردند. این نشان می دهد بازار طلا توانسته بازار نقره را نیز با خود همراه سازد.


  به هر حال اخباری که از گوشه و کنار به گوش می رسد اثرات متفاوتی به همراه دارند، اما به نظر می رسد بازار تصمیم خود را گرفته است. دیروز به گزارش های رسمی از آمریکا، شاخص قیمت مصرف کننده با ۷/۰ درصد رشد ماهانه مواجه شده است.
  در عین حال، این شاخص برای بریتانیا ۸/۲ درصد در مقایسه با یک سال گذشته اعلام شده است. شاخص قیمت تولید کننده برای این کشور نیز ۲/۳ درصد رشد سالانه داشته است.

  در عین خبرها حکایت از بهبود شاخص های اقتصادی آلمان دارد که در صورت رشد این کشور می توان به اصلاح اقتصادی اروپا تا حدی امیدوار بود که این امر به افزایش ارزش یورو در برابر دلار خواهد انجامید. در عین حال گزارش تورم بانک انگلستان حکایت از دو سناریو دارد؛ یا نرخ به ۳ درصد خواهد رسید یا زیر یک درصد باقی خواهد ماند که این امر به سیاست های پولی و نرخ بهره این کشور بستگی دارد. در عین حال خبرهای دیروز حکایت از کاهش فروش صنعتی کانادا دارد که این شاخص به میزان ۲/۰ درصد منفی شده است.

   

  آلمان استاندارد افزایش قیمت اقتصاد تورم چین دلار رشد سرمایه گذاران کانادا
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها