• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36363

  اردن و عراق به منظور احداث دو خط لوله نفت قراردادی به ارزش ۱۸ میلیارد دلار امضا کردند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، این خطوط لوله ابتدا نفت عراق را به اردن و سپس از بندر عقبه اردن به دیگر کشورها صادر می کند.

  یک منبع آگاه وزارت نفت عراق گفت: طرح های احداث این خط لوله که از بندر بصره عراق به بندر عقبه اردن کشیده خواهد شد، تا پایان امسال آماده اجرا خواهد بود.

  نهاد موسی مدیرکل پروژه های نفتی در وزارت نفت عراق در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: پیش بینی می شود عملیات احداث این خط لوله از بصره تا حدیثه در عراق تا قبل از پایان امسال آغاز شود و سپس اوایل سال ۲۰۱۴کار ساخت خط لوله از حدیثه عراق به بندر عقبه در دریای سرخ به مناقصه گذاشته خواهد شد.

  موسی افزود: اردن هیچ هزینه ای را برای اجرای این طرح عهده دار نخواهد شد و برای پیشبرد هرچه زودتر این طرح مصمم است.

  خطوط لوله ۱۶۸۰ کیلومتری عراق - اردن، روزانه ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت را از بصره به بندر عقبه اردن خواهد داشت. همچنین ۲۵۸ میلیون فوت مکعب گاز نیز از این مسیر صادر خواهد شد.

  به گفته مقامات عراقی اردن به واردات روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت از عراق احتیاج دارد و مابقی از بندر عقبه صادر خواهد شد که برآورد می شود حق ترانزیت این نفت برای دولت اردن سالانه سه میلیارد دلار باشد.

  به گزارش خبرگزاری شینهوا، این پروژه که احداث یک خط لوله فرعی برای انتقال نفت به تنها پالایشگاه اردن را نیز شامل می شود، تا پایان سال ۲۰۱۷ تکمیل می شود.

  موسی گفت: پیش بینی می شود با اجرایی شدن این پروژه حدود ۱۰ هزار شغل در عراق و اردن ایجاد شود.

  دلار دولت عراق فوت گاز مناقصه نفت واردات وزارت نفت اردن
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها