• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35610

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به کاهش ۶۵۰ میلیون لیتری ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت‌های سوخت خودروهای شخصی در ایام نوروز اعلام کرد: فروش سوخت به مراکز بانکرینگ به جای دلار ۱۲۲۶ تومان با دلار مرکز مبادلاتی فروخته می شود.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، مصطفی کشکولی امروز در نشستی خبری با بیان اینکه از ابتدای سفرهای نوروزی ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۱ تا پایان تعطیلات نوروزی حدود ۱.۸ میلیارد لیتر بنزین در کشور مصرف شده است، گفت: اول فروردین ماه سالجاری حدود یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون لیتر بنزین شامل سهمیه فروردین و عیدانه به کارت های سوخت واریز شده است.

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اعلام اینکه در ایام نوروز ۹۰ درصد فروش بنزین با قیمت ۴۰۰ تومانی و ۱۰ درصد با قیمت آزاد ۷۰۰ تومانی بوده است، تصریح کرد: در مجموع در ایام نوروز حدود ۶۵۰ میلیون لیتر از حجم بنزین ذخیره سازی شده کارت های سوخت با نرخ نیمه یارانه ای کاسته شده است.

  این مقام مسئول تعداد کل کارت های هوشمند سوخت فعال کشور را بیش از ۲۱.۷ میلیون قطعه عنوان کرد و افزود: در حال حاضر حدود ۲.۳ میلیارد لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت های هوشمند سوخت ذخیره سازی شده است.

  وی همچنین با اشاره به مصرف ۲۳.۲ میلیارد لیتر نفت کوره و گازوئیل در نیروگاه ها در کل سال گذشته، بیان کرد: سال گذشته میزان تحویل سوخت مایع نیروگاه با رشدی ۱۷ درصدی همراه بود و در مجموع ۳.۴ میلیارد لیتر بیش از سال ۹۰ سوخت تحویل گرفته اند.

  طرح فروش سوخت با دلار مبادلاتی

  کشکولی در ادامه در خصوص میزان فروش سوخت مایع از طریق مراکز بانکرینگ به کشتی های عبوری در خلیج فارسف توضیح داد: سال گذشته بیش از ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون لیتر نفت کوره به کشتی ها عرضه شده است.

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به فروش سوخت به مراکز بانکرینگ ایران در خلیج فارس با ارز مبادلاتی به جای ارز ۱۲۲۶ تومانی، اظهار داشت: آمارها نشان می دهد که بهمن و اسفند ماه سال گذشته در مجموع میزان فروش سوخت از طریق مراکز بانکرینگ با رشد قابل توجه ای همراه شده است.

  قسط بندی بدهی ۴۶۰ میلیارد تومانی ایرلاین ها

  این مقام مسئول در ادامه حجم بدهی بنزینی ایرلاین ها را حدود ۴۶۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در این بین سه شرکت هواپیمایی هما، آسمان و ماهان به ترتیب با ۱۸۸،۱۲۱ و ۹۲ میلیارد تومان بیشترین میزان بدهی بنزینی به دولت را دارند.

  وی از قسط بندی دریافت بدهی های معوق شرکت های هواپیمایی خبر داد و اعلام کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون هم فروش سوخت به ایرلاین ها به صورت نقدی انجام می شود.

  ارز ایام نوروز ایران بنزین خلیج فارس دلار دولت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشتی نفت

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها