• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35510

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تقویت بورس انرژی را یکی از اولویت های مهم این سازمان در سال ۹۲ اعلام کرد و گفت: مجموع ارزش بازار سرمایه از مرز ۱۰۹ هزار میلیارد تومان گذشت.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، علی صالح آبادی در نخستین گردهمایی کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در سال جدید، مهم ترین برنامه ها و اولویت های بازار سرمایه را در سال ۹۲ تشریح کرد و گفت: چهارمین بورس کشور اواخر سال گذشته فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کرد که امسال تقویت آن در دستور کار سازمان بورس قرار دارد تا بتواند جایگاه خود را در این بازار به دست آورد.

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بازار سرمایه سال گذشته وضعیت مطلوبی در بخش عملکرد از خود بر جای گذاشت که امیدوارم روند رو به رشد این بازار همچنان ادامه یابد، به رشد متغیرهای بازار سرمایه در سال ۹۱ اشاره کرد و افزود: ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران سال گذشته با رشدی ۳۳ درصدی از رقم ۱۲۸ به ۱۷۱ هزار میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات با رشدی ۱۴ درصدی از مرز ۲۵ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان عبور کرد.

  وی ادامه داد: ارزش بازار فرابورس نیز با ۴۸ درصد رشد در سال ۹۱ رقم ۵۰ هزار میلیارد تومان را تجربه کرد، ضمن اینکه ارزش معاملات این بورس با ۷۸ درصد افزایش به رقم ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید. تعداد دفعات معاملات بورس و فرابورس با یک میلیون افزایش به رقم شش میلیون و ۹۰۰ هزار دفعه رسید که این امر نشان از افزایش نقدشوندگی و سهولت دسترسی مردم به بازار سرمایه است.

  صالح آبادی با بیان اینکه شاخص کل بورس تهران از رقم ۲۶ به ۳۸ هزار واحد رسید که این رقم نشان از بازدهی ۴۷ درصدی بورس برای سهامداران بود، به رشد ۲۷۵ درصدی معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: ارزش معاملات این بخش در سال ۹۱ از ۳۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان عبور کرد ضمن اینکه در بخش نقدی شاهد رشد ۸۴ درصدی ارزش معاملات بودیم.

  سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مجموع ارزش بازار سرمایه (بورس تهران، فرابورس و بورس کالا) در سال ۹۱ حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان بود، افزود: این رقم سال گذشته با رشدی چشمگیر از مرز ۱۰۹ هزار میلیارد تومان گذشت.

  وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۲ به نام سال" حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی" از سوی مقام معظم رهبری گفت: شعار امسال در ادامه شعارهای سال های قبل است به طوریکه بازار سرمایه باید در راستای ارتقای جایگاه خود در اقتصاد ملی، از تمامی ظرفیت های خود برای افزایش حجم و ارزش معاملات، ارتقای خدمت رسانی به مردم و تامین مالی بنگاه ها و صنایع بهره گیرد.

  صالح آبادی با بیان اینکه سامانه مرکز تماس (کال سنتر) سال گذشته راه اندازی شد، بر فراگیر شدن این سیستم درمیان شرکت های کارگزاری تاکید کرد و افزود: هنوز بسیاری از سفارشات خرید و فروش سهامداران از طریق تلفن انجام می شود.

  وی ادامه داد: با راه اندازی کال سنتر بسیاری از اختلافات میان سرمایه گذاران و کارگزاران برطرف می شود ضمن اینکه با راه اندازی این سامانه، شرکت های کارگزاری می توانند نظارت ها و کنترل های خود را بر روی معامله گرانشان در تهران و شهرستان ها افزایش دهند.

  دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سیستم جدید معاملات بورس تهران با امکانات فراوان امسال راه اندازی می شود، گفت: انجام معامله از نقاط مختلف کشور، ایجاد برخی محدودیت ها برای معامله گران و افزایش نظارت ها از مهم ترین ویژگی های این سیستم معاملاتی است. راه اندازی سیستم جدید معاملات بورس تهران از اواخر فروردین ماه جاری از ارومیه آغاز و به مرور در سایر استان ها نصب خواهد شد.

  صالح آبادی از راه اندازی سیستم جدید شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه در نیمه دوم امسال خبر داد و بر پذیرش شرکت های جدید در بورس و فرابورس تاکید کرد و گفت: پالایشگاه ها سال گذشته مهمانان جدید بازار سرمایه بودند که امیدوارم در سال جدید هلدینگ خلیج فارس نیز وارد این بازار شود.

  وی با بیان اینکه ارکان مختلف بازار سرمایه باید برنامه ریزی منسجمی را برای ورود شرکت های جدید به بازار انجام دهند، افزود: امتیازاتی برای کارگزارانی که بتوانند سهام شرکت های جدید را حتی در بازار پایه فرابورس عرضه کنند، در نظر گرفته شده است تا انگیزه آنان برای برنامه ریزی در این بخش افزایش یابد.

  رئیس سازمان بورس به توسعه صنعت کارگزاری در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: حیطه فعالیت های کارگزاران در بخش های مختلف توسعه یافته است به همین علت باید بخش نظارت در این شرکت ها تقویت شود تا مدیران بتوانند از تمامی فعالیت های شرکت های تحت نظارت خود مطلع شوند.

  وی با بیان اینکه دیگر بورسی در کشور راه اندازی نخواهد شد، خاطرنشان کرد: در صورت نیاز می توان تابلو جدیدی را در یکی از بورس ها تاسیس کرد تا نیازهای آینده کشور تامین شود.

  صالح آبادی با بیان اینکه هم اکنون یک هزار ایستگاه معاملاتی در سراسر کشور فعال است، گفت: هنوز بسیاری از مردم به خدمات بازار سرمایه دسترسی ندارند و باید تمهیدات لازم در این بخش صورت گیرد تا شرایط لازم برای ورود سرمایه گذاران به بازار مهیا شود.

  وی خواستار افزایش تعامل با شبکه بانکی برای ارائه خدمات بازار سرمایه شد و افزود: در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار شعبه بانکی در سراسر کشور فعال است که می توان از ظرفیت های این شبکه برای ارائه خدمات بازار سرمایه استفاده کرد.

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب دستورالعمل بازار فرعی بورس کالا در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: در این بازار جدید، امکان معاملات املاک و مستغلات فراهم شده است.

  وی با بیان اینکه مجموعه های دولتی از تشکیل بازار فرعی بورس کالا استقبال کرده اند، گفت: طبق ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی، دستگاه ها، نهادها و شرکت های دولتی بدون برگزاری مناقصه اقدام به خرید کالا از بورس کالا کرده و بدون تشکیل مزایده ای اقدام به فروش کنند که تشکیل بازار فرعی بورس کالا می تواند به مجموعه های دولتی در این زمینه کمک کند.

  صالح آبادی تقویت بورس انرژی را یکی از اولویت های مهم این سازمان در سال ۹۲ اعلام کرد و گفت: چهارمین بورس کشور اواخر سال گذشته فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کرد که امسال تقویت آن در دستور کار سازمان بورس قرار دارد تا بتواند جایگاه خود را در این بازار به دست آورد.

  وی با بیان اینکه ابزار سلف موازی استاندارد در بورس انرژی مورد آزمایش قرار گرفت، تصریح کرد: امکان معاملات مجدد برخی محصولات با بکارگیری این ابزار در بورس کالا وجود دارد که این ابزار امسال در این بورس به کار گرفته خواهد شد.

  تمرکز بر روی مقررات پولشویی، توسعه زیر ساخت های الکترونیکی، مدیریت ریسک، ارتقای الکترونیکی بازار سرمایه، راه اندازی معاملات آپشن در بورس تهران و بورس کالا، تاکید بر سلامت و شفافیت بازار سرمایه از دیگر مباحثی بود که رییس سازمان بورس و اوراق بهادار آنها را تشریح کرد.

  استاندارد انرژی ایران خدمت رسانی به مردم رشد سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه سهام مزایده مقام معظم رهبری
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها