به گزارش پارس به نقل ازایسنا، امروز دوشنبه سی امین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد و به مناسبت این که اولین جلسه در سال جدید بوده اشاراتی نیز به نامگذاری سال ۱۳۹۲ به" حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی" شد.

طی این جلسه مطرح شد که شورای گفت وگو باید نقش و سهم خود را از این حماسه سازی بر عهده گیرد و بتواند بسترسازی کامل برای فعالان اقتصادی را در دستور کار قرار دهد.

در جلسه امروز شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت اکثریت اعضای بخش خصوصی و تعاونی ها، رییس سه کمیسیون مجلس شورای اسلامی و نمایندگان دستگاه های دولتی و بانک مرکزی حضور داشتند.

محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران درباره جزییات سی امین جلسه شورای گفت وگو اظهار کرد: در این جلسه ضرورت اجرای مصوبه ارزی توسط بانک مرکزی مطرح شد.

وی ادامه داد: شورای پول و اعتبار در اسفند ماه پارسال تعهدات ارزی بانک ها را ابلاغ کرده بود و طی جلسه امروز گزارش هایی از اجرای این مصوبه توسط بانک ها ابلاغ شد.

رییس اتاق ایران با تاکید بر این که براساس این گزارش افت و خیزهایی در اجرا از سوی برخی از بانکها مشاهده شده است تصریح کرد: بانک مرکزی باید نظارت قوی تری در اجرای این مصوبه داشته باشد.

به گفته وی، مقرر شده بخش خصوصی و بانک ها با حضور بانک مرکزی در راستای اجرای این مصوبه جلسه ای داشته و کاستی های آن را رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: طی این جلسه اشاراتی در رابطه با استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی مطرح شد که براساس مباحث مطرح شده نتیجه گیری شد که در سال گذشته از ظرفیت های این صندوق برای تولید ملی استفاده نشده است.

رییس اتاق ایران با بیان این که در سال گذشته قرارداد عاملیت بین صندوق توسعه ملی و بانک ها بسته شده ولی به سبب مقررات بانکی و وثیقه خواهی آن ها از مشتریان امکان استفاده از خط اعتباری آن نبوده است، بیان کرد: در این باره نیز مباحثی مطرح و قرار شد که برای سال ۱۳۹۲ این موضوع مورد توجه ویژه قرار گیرد.

نهاوندیان تصریح کرد: در جلسه امروز اشاره شد که در بررسی و تصویب بودجه سال ۱۳۹۲ طرح حمایت از تولید ملی نیز مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی براساس جلسه امروز این تصمیم گرفته شد که شورای گفت وگو ظرفیت تعامل ساز ی خود را در جهت رفع مشکلات تولید ملی دنبال کند.

رییس اتاق ایران از تصمیم امروز شورای گفت وگو مبنی بر تهیه گزارشی از عملکرد سال ۱۳۹۱ در راستای حمایت از تولید ملی خبر داد و بیان کرد: مقرر شد در راستای جدی گرفتن حماسه اقتصادی با همکاری تمام اعضای شورای گفت وگو یک گزارش عملکرد سال ۱۳۹۱ در حمایت از تولید ملی تهیه شود و این گزارش به طور واقع بینانه و به دور از جهت گیری خاص باشد.

نهاوندیان تصریح کرد: دستور امروز جلسه برای چگونگی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بود که در راستای آن گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد که عمده موارد مطرح شده در آن آثار افزایش قیمت حامل های سوخت در تولید بوده است.

وی با تاکید بر این که مجموع درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها براساس گزارش مجلس شورای اسلامی ۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است، خاطرنشان کرد: در حالی شاهد این درآمد هستیم که مجموع یارانه پرداختی ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده است. از این رو باید نتیجه گرفت که فاز اول حتی نتوانسته است درآمدهای خود را تامین کند.

رییس اتاق ایران با طرح این سوال که آیا شرایط ما برای آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها و ایجاد یک شوک جدید برای حامل های سوخت فراهم است یا خیر بیان کرد: شورا به این نتیجه رسیده است که شرایط برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها مناسب نیست و اینجا یک طرح تعدیل قیمت تنها در شرایط ثبات امکان پذیر است.

وی افزود: مرحله جدید قانون هدفمندی یارانه ها باید در زمان مناسب و با اصلاح جهت گیری در اجرا به نفع تولید انجام شود و رویکرد مصرف گرایانه باید جای خود را به رویکرد تولیدگرایانه دهد.

وی در پایان گفت: ما باید از فرصت قانون بودجه سال ۱۳۹۲ که ظرف هفته های آینده در مجلس شورای اسلامی درباره آن تصمیم گیری شود در راستای تحقق جهت گیری های حمایت از تولید استفاده شود.

به گزارش ایسنا، در اسفند ماه پارسال گزارش مرکز پژوهش های مجلس در رابطه با فاز دوم هدفمندی یارانه ها ارائه شده بود ولی گزارش ستاد هدفمندی یارانه ها به دلیل عدم حضور نمایندگان این ستاد در شورای گفت وگو ارائه نشد.

این درحالی است که قرار بود در جلسه امروز شورای گفت و گو گزارش ستاد هدفمندی یارانه ها ارائه شود که دبیر ستاد در ساعات پایانی روز قبل از عدم حضور خود در جلسه امروز این شورا خبر داده و اعلام کرد که به دلیل جلسه ای با رییس جمهور نمی تواند گزارش خود را ارائه کند و نماینده ای نیز به جلسه امروز اعزام نشد. همچنین رییس اتاق ایران به سوال ایسنا در رابطه با عدم اجرایی شدن مصوبه تعهدات ارزی توسط برخی از بانک ها و این که کدام بانک ها این مصوبه را اجرایی نمی کنند پاسخ نداد.