به گزارش پارس به نقل از فارس، احمد نعمت بخش، در مورد دلیل توقف پلاک گذاری خودروها اظهار داشت: براساس مصوبه دولت در اسفند سال ۹۰، از ابتدای امسال خودروها باید با استاندارد یورو ۴ تولید شوند و شرط این تولید، آن است که وزارت نفت از اول سال ۹۱ سوخت با استاندارد یورو ۴ را در کشور توزیع کرده باشد.

وی با بیان اینکه توزیع سوخت با استاندارد یورو ۴ هنوز انجام نشده است، افزود: وزارت نفت اعلام کرده که توزیع این سوخت را از اول سال جاری در ۸ کلان شهر آغاز خواهد کرد که ظاهراً این مسئله نیز عملیاتی نشده است.

* نامه محیط زیست برای توقف شماره گذاری خودروها

نعمت بخش تصریح کرد: با این وجود، مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست علی رغم آماده نبودن زیرساختها (عدم توزیع سوخت مناسب) به پلیس راهور نامه زده و توقف شماره گذاری خودروهایی که با استاندارد یورو ۴ تولید نشده اند را خواستار شده است.

وی با بیان اینکه عدم توزیع سوخت مناسب باعث آسیب رسیدن به موتور خودروهای تولیدی با استاندارد یورو ۴ می شود، گفت: این مسئله به معنی هدر رفتن پول مردم است، زیرا قیمت خودروهای سواری مجهز به استاندارد یورو ۴ نسبت به خودروهای با استاندارد یورو ۲ حداقل ۷۰۰ هزار تومان گران تر است و این اختلاف قیمت در مورد خودروهای سنگین تا ۵ هزار یورو می رسد که در این مورد به قطعات وارداتی و ارز وابستگی داریم.

* خودروهای یورو ۴ نیز پلاک نمی شوند

دبیر انجمن خودروسازان در مورد دلیل عدم پلاک شدن خودروهای تولیدی با استاندارد یورو ۴ نیز گفت: در ۲ یا ۳ ماه پایانی هر سال، خودروها با مدل سال آینده به خریداران تحویل داده می شد و در حال حاضر پلیس اجازه پلاک گذاری خودروهای با استاندارد یورو ۴ را نمی دهد و از خودروسازان خواسته تا این خودروها را با مدل ۹۱ به خریداران تحویل دهند.

وی ادامه داد: توجیه پلیس این است که چون این خودروها در سال ۹۱ تولید شده اند، پس باید با مدل ۹۱ به مردم عرضه شوند.

وی توضیح داد: ما موضوع را با وزارت صنعت در میان گذاشته ایم تا آنها نیز با مذاکره با سازمان محیط زیست، این مشکل را برطرف کنند.

نعمت بخش همچنین گفت: وزارت صنعت در حال ارسال نامه ای به دولت است که بر اساس آن، تولید خودروها با استاندارد یورو ۴، شش ماه بعد از توزیع سراسری سوخت یورو ۴ انجام شود.

وی افزود: وزارت صنعت از تیر سال گذشته به وزارت نفت نامه زده تا زمان توزیع سوخت یورو ۴ را اعلام کنند ولی هنوز پاسخی در این مورد دریافت نشده است.