• لینک کوتاه
 • کد خبر: 324596

  مشاور رئیس جمهور شائبه حمایت دولت از یک صنعت خاص در ماجرای کاهش قیمت گندله سنگ آهنی ها را رد و تصریح کرد: در برخی اوقات دولت برای تنظیم بازار به برخی حوزه ها ورود می یابد و این به معنای حمایت از یک صنعت یا جریان خاص نیست.

  به گزارش پارس،به نقل از تسنیماکبر ترکان درباره آخرین وضعیت صنعت سنگ آهن گفت: معتقدم برای صنعت سنگ آهن در ایران یک حرکت خلاف حرکت جهانی رخ داده است؛ چرا که وقتی قیمت جهانی سنگ آهن کاهش یافت عوارض خاصی را برای آن وضع کردند و این مساله سبب شد تا قیمت آن در کشور بالا رود. بر این اساس فکر می کنم که این تصمیم در زمان مناسبی اتخاذ نشد.
  مشاور رئیس جمهور با تاکید بر این که موافق ورود دولت به فضای کسب و کار صنایع نیست اذعان داشت: صنعت سنگ آهن در حوزه اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت است، اما ما در دولت یک قاعده کلی داریم و آن این است که صنایع در فضای رقابتی و آزاد فعالیت کنند و صنعت سنگ آهن هم از این قاعده مستثنی نیست.
  وی در برابر این پرسش که یکی از دلایل رکود حاکم بر بازار سرمایه، تصمیماتی است که بدون توجه به مزیت های نسبی صنایع برای آن ها اخذ شده است. به عنوان مثال از یک دهه قبل تاکنون صنعت سنگ آهن به عنوان صنعتی که 8 درصد ارزش بازار سرمایه را تشکیل می دهد، با چالش های بسیاری مواجه شده است. سلب پروانه بهره برداری، اخذ حق انتفاع و در نهایت کاهش سه درصدی قیمت گندله به نفع شرکت های فولادی، اقداماتی است که اثرات آن در کاهش سودآوری شرکت های فعال در این صنعت و قیمت سهام آن ها نمود یافته است. با توجه به این که هنوز قیمت گندله شرکت های سنگ آهنی مشخص نیست و این شرکت ها با کاهش درآمد برای اجرای طرح های توسعه خود مواجه شده اند، برای رفع مشکل این صنعت به عنوان زنجیره تکمیل فولاد چه تدبیری اندیشیده اید؟ گفت: تنها راهکار موجود عدم ورود دولت به فضاهای کسب و کار است و درباره سنگ آهن هم تعیین عوارض یا قیمت گذاری در زمان مناسبی انجام نشد و در این خصوص باید با حساسیت بیشتری برخورد کرد.
  ترکان در عین حال شائبه حمایت دولت از یک صنعت خاص در ماجرای کاهش قیمت گندله سنگ آهنی ها را رد کرد و تصریح کرد: در برخی اوقات دولت برای تنظیم بازار به برخی حوزه ها ورود می یابد و این به معنای حمایت از یک صنعت یا جریان خاص نیست.
  این گزارش می افزاید: هفته گذشته یک عضو هیات مدیره سازمان بورس با انتقاد از بازپس گرفته پروانه معادن از شرکت های چادرملو و گل گهر گفته بود، این پرونده قضایی شده و ما هیچگاه تصمیم دولت در گرفتن پروانه معادن از شرکت های مزبور را به رسمیت نشناخته ایم.

  تنظیم بازار درآمد دولت رئیس جمهور صنعت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها