• لینک کوتاه
 • کد خبر: 322490

  وزیر راه دولت اصلاحات گفت: کابینه روحانی، کشش تحقق اهداف استراتژیک اقتصادی را ندارد و فقط غلو می‌کند.

  به گزارش پارس،به نقل از کیهان وزیر راه دولت اصلاحات گفت: کابینه روحانی، کشش تحقق اهداف استراتژیک اقتصادی را ندارد و فقط غلو می‌کند.
  احمد خرم در پاسخ این سؤال که «سیاست دولت را درباره بسته خروج از رکود اقتصادی چگونه  ارزیابی می‌کنید؟ و فکر می‌کنید این بسته می‌تواند رکود ایجاد شده را کاهش دهد؟» به روزنامه آرمان گفت: سیاست دولت در بسته خروج از رکود را بیشتر می‌توان به یک مسکن برای دردهای اقتصادی تشبیه کرد که با پایان یافتن دوره تاثیر، مجددا مشکلات و دردها به اقتصاد باز خواهد گشت. اشتباه دولت یازدهم در اجرای سیاست‌های اقتصادی کشور به گونه‌ای رکود را در اقتصاد تعمیق داده است که سیاست‌های مقطعی از قبیل بسته خروج از رکود نمی‌تواند چاره‌ساز باشد.
  دولت درباره سیاست‌های ضدتورمی و رکود بسیار شتابزده عمل کرد. مسئولان اقتصادی دولت از ابتدای شروع فعالیت‌های خود برای کاهش نرخ تورم سیاست‌هایی را در پیش گرفتند که رکود را در اقتصاد تعمیق بخشید. این در حالی است که برای پیشگیری  از رکود ایجاد شده مسئولان اقتصادی دولت باید دو سال دیرتر نسبت به کاهش نرخ تورم اقدام می‌کردند.
  وی خاطرنشان کرد: اقدام شتابزده دولت درباره کاهش نرخ تورم موجب ایجاد بیکاری گسترده در ایران شد به گونه‌ای که طی سال 92، 192هزار شغل را در کشور از دست دادیم. از این رو لازم به ذکر است دولت یازدهم در اجرای سیاست‌های اقتصادی دارای اشکالات ساختاری گسترده است به طوری که می‌توان گفت یک بخش کوچکی از رکود ایجاد شده در اقتصاد ایران متأثر از رکود جهانی و بخش بزرگی از آن به خاطر انقباضی عمل کردن دولت در سیاست‌های اقتصادی است.
  خرم در پاسخ این سوال که اظهارات اعضای دولت را درباره کاهش نرخ تورم و کنترل رکود اقتصادی چگونه ارزیابی می‌کنید؟ می‌گوید: هم‌اکنون دولت مدعی است که نرخ رشد اقتصادی را از منفی 5/6 درصد سال 92 به 3 درصد افزایش داده است. در حالی که وضعیت کنونی اقتصاد ایران بیانگر آن است که این ادعا از سوی دولت تنها یک غلو است.‌ با توجه به عدم تحقق وعده‌ها به نظر می‌رسد کابینه دکتر روحانی کشش تحقق اهداف استراتژیک و طرح و برنامه ایشان را ندارند. 4-5 وزیر فعال و فداکار بیشتر در کابینه نیستند. کابینه کند تصمیم می‌گیرد. پروژه‌های زیادی داریم که پول دولتی نیاز ندارد. آقای روحانی اگر بخواهند هم‌زمان با حل مسائل سیاسی مسائل ‌داخلی را هم سامان دهند باید با وزرا هر ماه، هر دو ماه، یک ساعت وقت بگذارند و برنامه‌ها را هماهنگ کنند.
  وی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که دولت می‌توانست برای تحقق پیش‌بینی‌ها برای رشد اقتصادی و خروج از رکود انجام دهد تخصیص اعتبار برای پروژه‌ مسکن مهر بود که با یک سرمایه سنگین 100 هزار میلیارد تومانی در میان سرمایه‌گذاری‌ها رها شده است. در دوره دولت نهم و دهم 52 هزار میلیارد تومان از سپرده‌های بانک‌های عامل نزد بانک مرکزی برای  طرح مسکن مهر هزینه شد معادل همین میزان سرمایه را نیز مردم هزینه کردند. از تعداد پروژه‌های احداث شده یک میلیون قبلا واگذار شد. 500 تا 600 هزار واحد در دولت جدید. این در حالی است که هم‌اکنون میانگین بین 700 تا 800 هزار واحد نیمه‌کاره رها شده است؛ اتمام این واحدها به 25 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که در صورت تخصیص اعتبار 170 شاخه صنعت فعال خواهد شد و در پی آن نقدینگی موجود در کشور به گردش درخواهد آمد.

  بیکاری دولت اصلاحات صنعت مسکن مهر مشکلات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها