• لینک کوتاه
 • کد خبر: 315539

  معاون اقتصادی بانک مرکزی درباره سیاست اقتصادی جدید دولت با اعلام اینکه جزئیات وام خودرو به میزان 80 درصد قیمت خودرو بزودی اعلام می شود، گفت: این سیاست تورم را مهار و بخش تقاضا را تحریک و یا تشویق می کند.

  به گزارش پارس، پیمان قربانی افزود: اکنون در حوزه تولید با انباشت کالاها در انبار روبرو هستیم اما با تسهیل مدیریت شده نقدینگی و تحریک تقاضا رشد اقتصادی ایجاد می شود.

  وی با بیان اینکه رکود اقتصادی امسال به دلیل شوک سه ماهه آخر سال گذشته است افزود: در سال 93 در سه ماهه آخر رشد اقتصادی شش درصد ثابت ماند.

  قربانی گفت: سیاست جدید اقتصادی دولت در حوزه تعامل بانکها با مردم، خرید دین ، خرید خودرو، ارائه کارت اعتباری ، صرفه جویی انرژی و تأمین بافتهای فرسوده است.

  وی درباره خرید خودرو افزود: شرکتهای خودروساز داخلی 80 درصد قیمت خودرو را در این طرح از مشتریان در قالب تسهیلات هفت ساله دریافت می کنند و مشتریان با بانکها روبرو نمی شوند.

  قربانی گفت: در این طرح تعامل میان خودروسازان و بانکهاست.

  وی افزود: زمان و چگونگی اجرای این طرح در روزهای آینده و در حوزه مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی بررسی و اعلام می شود.

  قربانی درباره ارائه کارتهای اعتباری نیز گفت: این کارتها تا سقف 10 میلیون تومان برای خرید کالاهای با دوام ساخت داخل بر اساس شرایط متقاضیان به آنها واگذار می شود.

  وی درباره کاهش سپرده قانونی بانکها در بانک مرکزی و آزاد شدن نقدینگی بانکها گفت: قرار است به میزان رضایت بانک مرکزی از عملکرد هر بانک مقداری از سپرده های قانونی آن آزاد شود.

  وی افزود: رفع تنگنای مالی و کاهش نرخ سود رویکرد بانک مرکزی است و انضباط در کاهش سپرده قانونی بانکها برای بانک مرکزی اولویت دارد.

  قربانی گفت: بانک مرکزی در سیاست اقتصادی جدید نمی خواهد پول را  در جامعه پخش کند بلکه بانکها پولها را برای هدفهای ویژه ای پرداخت می کنند.

  معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: دولت به هیچ عنوان سیاست ضدتورمی بلندمدت خود را زیر پا نمی گذارد و برنامه جدید برای دوره کوتاه شش ماهه انجام می شود.

  وی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را آفت سیاستهای مالی و اعتباری بانک مرکزی خواند و گفت: این مؤسسات یک روزه به وجود نیامده اند که یک روزه از بین بروند اما بانک مرکزی با همکاری نیروی انتظامی با این مؤسسات برخورد می کند.

  ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در نشست سه جانبه با طیب نیا و نوبخت در مورد سیاست دولت برای خودروسازان یادآور شد: در طرح جدید دولت، مصرف‌کننده این امکان را دارد معادل حداکثر 80 درصد یا 25 میلیون تومان را 7 ساله با نرخ 16 درصد از طریق نمایندگی‌های مجاز تسهیلات دریافت کند و اسناد این تسهیلات از طریق خودروسازان با همان مکانیزم تولید دراختیار آنها قرار خواهد گرفت.

  سیف در مورد تسهیلات خرید کالای مصرفی بادوام نیز عنوان کرد: برای این منظور کارت اعتباری پیش‌بینی شده و بانکها مجازند کارت به کارمندان دولتی، بخش خصوصی و کسانی که درآمد مشخص دارند ارائه کرده و افراد محصولات بادوام از شرکت‌های تولیدی داخلی خریداری کنند. حداکثر اعتبار این کارتها 10 میلیون تومان با نرخ سود 12 درصد برای صاحب کارت بوده و منابع بانک مرکزی با نرخ سود 10 درصد دراختیار بانکها قرار می‌گیرد.

  بانک مرکزی تورم خودرو دولت قیمت خودرو
  • arad
   پاسخ

   راه رو اشتباه ميره دولت ..به جاي حمايت از رانت خواران خودرو ساز اگر كمي با مردم همدردي كند و ترمز خودرو سازان رابكشد سرمايه اجتماعي بهتري بدست خواهداورد...ما با 50 مليون هم از اين خودرو ها نميخريم ..نميخريم ..هنوز توهين هاي نعمت زاده و نعمت بخش و..يادمان نرفته..

   • فرشید

    دولت با اون همه خدم و حشم و با اون همه تحصیلات و مدارک و اینا داره اشتباه میکنه؟ اونوقت تو میدونی که چی درسته چی غلط؟
    واقعن از همین تفکره که هر کی فکر میکنه میتونه نمایند مجلس و رئیس جمهور بشه و جالبه که ، میشه!!!

   • ناشناس

    مامیگیم ماشین گرون و بی کیفیت نمی خریم وام میدن که بخریم یعنی همان ماشین را گرانتر هم بخریم پول بریزیم تو جیب آقایون خودمون هم مقردض بشیم واقعا که !!!!!! مردم را گاگول فرض کردن

  • علی
   پاسخ

   با این وام دولت وبا یک حساب کتاب ساده یه پراید 20 میلیونی میوفته 42 میلیون تومان...عجب ترفند زیبایی

  • محمد
   پاسخ

   هر کس بخره به خودش خانوادش و مملکتش خیانت بزرگی کرده...نخرید...گول نخورید مردم...الکی هول بر نداره شما رو فکر نکنید چیزی رو از دست میدید اگه نخرید...اینا ماشین نیستن ... ی ایرانی لیاقتش بیشتر از ایناس ک بخاد سوار همچین فرغونایی بشه...ما مملکتمون ثروتمند است ولی بلد نیستیم خودرو بسازیم...بقیه کشورها مثل آلمان کره و ژاپن و ایتالیا که بهترین خودروها رو میسازن باید برای ما خودرو بسازن و ما بخریم و ازشون لذت ببریم...یعنی از این عرب پا پتی ها کمتریم ما؟؟؟؟...یکم بیشتر فکر کنید...

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها