به گزارش پارس به نقل از مهر، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران در پاسخ به مهر درباره روند نقدینگی گفت:‌ بانک مرکزی رشد نقدینگی را کنترل کرده و رشد آن در مقایسه با سال‌های قبل کمتر شده است.
 
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به موضوع خروج از رکود افزود:‌ بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی دولت متهم بودند که سیاست انقباضی در پیش گرفته اند و همه نیرو را بر روی کنترل تورم متمرکز کرده‌اند و اصلا توجهی به خروج از رکود نمی‌کنند اما آمارها نشان می دهد که توانسته‌ایم تورم را کنترل کنیم و از رکود خارج شویم.
 
وی، رشد نقدینگی در پایان سال ۹۳ را ۲۱.۲ درصد اعلام کرد.  
 
سیف درباره مهار نرخ تورم هم گفت:‌ جهت‌گیری بانک مرکزی در راستای کاهش تورم است که در این راستا، نرخ تورم در پایان سال ۹۴ از تورم سال ۹۳ کمتر خواهد شد. نرخ تورم تک رقمی هم برای سال ۹۵ پیش بینی شده است که امیدواریم محقق شود.
 
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بررسی‌هایی در حال انجام است که براساس آن، ظرف ۱۵ روز تا یک ماه آینده با قاطعیت بیشتری نرخ تورم پیش بینی پایان سال ۹۴ را اعلام کنیم.
 
رشد اقتصادی
 
سیف در خصوص روند رشد اقتصادی هم گفت: هنوز برای پیش بینی و اعلام نرخ رشد اقتصادی پایان سال ۹۴ زود است و این نرخ بستگی به بسیاری از عوامل دارد و ظرف یک ماه آینده پیش بینی ها اعلام خواهد شد.
 
بازار ارز
 
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که طی یکی دو سال اخیر روند نرخ رشد ارز صعودی بوده و بانک مرکزی به این موضوع متهم است که اجازه کاهش نرخ ارز را نمی دهد، اظهار داشت: بانک مرکزی به هیچ وجه نه در جهت افزایش و نه در جهت کاهش نرخ ارز خارجی اقدامی نمی کند.
 
وی ادامه داد: تنها تلاشی که بانک مرکزی می کند، این است که جلوی شوک‌های موقت را می گیرد و عملکرد بانک هم همین را نشان می‌دهد. دامنه نوسانات نرخ ارز در یک سال اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۰ درصد کاهش یافته، یعنی ما به فکر ثبات اقتصادی و آرامش در اقتصاد هستیم.
 
رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: نوسانات جدیدی که به ناگهان یک عده ای را متضرر می کرد و عده ای را به ظاهر خوشحال می کرد، به ضرر اقتصاد کشور است و تنها چیزی که بانک مرکزی بر روی آن متمرکز است، همین مطلب است.
 
وی در پاسخ به این سئوال که برخی افراد ادعا می کنند که قیمت ارز را بانک مرکزی به دلیل افزایش هزینه های اداری خود بالا برده است، گفت: این حرف‌ها عجیب است. برخی افراد اطلاعاتشان در حدی نیست که بتوانند اظهارنظر کنند.
 
سیف در خصوص فعالیت شرکت های مشاوره وام بانکی، گفت: این شرکت‌ها مانند موسسات اعتباری غیرمجاز هستند، اینکه مردم گول این شرکت‌ها را بخورند و با آنها کار کنند، مساوی با متضرر شدن آنها است.
 
وی در مورد فعالیت لیزینگ‌های غیر مجاز، گفت: اگر بانک مرکزی از فعالیت آنها اطلاع پیدا کند، اسامی آنها را به مراجع قضایی و نیروی انتظامی اعلام می کند.
 
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: برای ساماندهی کلیه فعالان بازار پول برنامه داریم و این برنامه را دنبال می کنیم.