به گزارش پارس به نقل از راه دانا، طرح مسکن مهر از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم به بهانه کافی نبودن بودجه و اثرگذاری بر تورم، متوقف شد و این مسئله سبب سرگردانی تعداد زیادی از خانوارهایی شد که چشم امید به خانه‌دار شدن از طریق مسکن مهر داشتند.

تقریبا تمامی مسئولان ارشد دولت یازدهم از رئیس دولت تا وزیر راه و وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی، به طرح مسکن مهر حمله کردند و به خاطر استفاده از منابع بانک مرکزی، آن را عامل تورم معرفی کردند و حتی کار به جایی رسید که برخی مسئولان دولتی نیز خواستار انهدام و انفجار واحدهای مسکن مهر شدند.

اما پس از آن که بمباران تبلیغاتی دولتی‌ها علیه مسکن مهر، سبب نگرانی صدها هزار خانواری شد که برای مسکن مهر ثبت‌نام و سرمایه‌گذاری کرده بودند، به تدریج مسئولان دولت یازدهم از انهدام مسکن مهر عقب‌نشینی کردند و وعده تکمیل واحدهای در حال ساخت را دادند.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۸ فروردین ماه امسال در دیدار نوروزی با تشکل‌های کارگری به بررسی طرح "مسکن امید" در دولت به منظور حمایت از تامین مسکن اقشار کارگری اشاره و آن را اجرایی تر از طرح مسکن مهر اعلام کرده بود.

باید گفت دولت یازدهم با وجود تاکید فراوان بر اهمیت طرح مسکن مهر، اما در همان ابتدای شروع به کارش دستور توقف ادامه پروژه‌های این طرح را صادر و اعلام کرد که برنامه‌های دیگری از مسکن اجتماعی و حمایتی را جایگزین طرح مهر خواهد کرد.

اما حالا سوال اینجاست که اگر مسکن مهر را به خاطر مداخله مستقیم دولت و استفاده از منابع بانک مرکزی، کنار گذاشتند، چرا طرح مسکن امید را تقریبا با همان شرایط و ویژگی‌ها می‌خواهند اجرا کنند.

آیا روال دولت یازدهم این است که هر طرح و برنامه‌ای که در دولت سابق شروع شده را با چوب جناحی می‌کوبد و کنار می‌گذارد، حتی اگر پای مصالح چند صد هزار خانوار ایرانی در میان باشد، آیا مشکل فقط نام مسکن مهر بود که همه را یاد دولت سابق می‌انداخت.دولت یازدهم با شعار عقلانیت و اعتدال روی کار آمد تا با استفاده از تمامی ظرفیت های کشور حرکت رو به رشد ایران را سرعت ببخشد ، اعتدالیون که دل خوشی از سیاست های دولت مهرورز نداشتند اما در تریبون های انتخاباتی خود از ادامه دو طرح اصلی اقتصادی دولت نهم و دهم خبر دادند ، مسکن مهر و هدفمندی یارانه ها.

اما دولت یازدهم، با اجرای طرح جدید مسکن امید قطعا بار تورمی جدی بر دوش اقتصاد کشور وارد خواهد کرد ،بی تردید وجود ۸۰۰ هزار مسکن مهر نیمه تمام در سراسر کشور که هنوز به دلیل نیمه تمام بودن وارد بازار مسکن نشده اند و قابلیت خرید و فروش ندارند، می تواند سبب ساز افزایش تورم باشد.

به هر حال مسکن امید مشکلاتی پیش رو دارد که اگر تدبیر خاصی اتخاذ نشود در بهترین حالت به عاقبت مسکن مهر دچار خواهد شد مشکلاتی که رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور در گفتگویی آن ها را ذکر کرده است؛ متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در ادامه طرح مسکن مهر به وجود آمد، از جمله عدم دسترسی نیروی کار به مرکز شهر و محل کار، نبود امکانات بهداشتی و درمانی و عدم پیش بینی زیرساختهای لازم به ویژه در بخش حمل و نقل، بسیاری از کارگران در میانه راه انصراف دادند با این حال عده‌ای همچنان در انتظار تحویل واحدهای مسکونی خود به سر می‌برند.