پايگاه خبري تحليلي «پارس»- این گاوها به دلیل اینکه حداقل 10 برابر گاوهای بومی شیر می‌دهند برای پرورش‌دهندگان جذابیت بیشتری دارد و آن طور که برآورد می‌شود هزینه سالانه نگهداری و پرورش هر راس از این گاو سالانه بیش از هفت میلیون تومان می‌شود.

در خصوص وضعیت گاوهای هلشتاین اسرائیلی و آمریکایی موجود در کشور رئیس مرکز اصلاح‌ نژاد و بهبود تولیدات دامی می‌گوید: حدود 97 درصد گاوهای اصیل از نژاد هلشتاین خالص هستند که معادل حدود 11 درصد کل گاوهای کشور هستند.

از دید محمدرضا ملاصالحی یک گاو بومی در یک دوره شیردهی به طور میانگین 600 تا 700 کیلوگرم شیر تولید می‌کند و گاوهای هلشتاین خالص به طور میانگین بیش از هفت هزار تن در یک دوره شیردهی شیر می‌دهند.

وی در مورد در مورد گوشت این گاوها هم بیان می‌کند: یک گوساله بومی پروار شده 300 تا 350 کیلوگرم وزن پیدا می‌کند. در مورد گاو هلشتاین این میزان حداقل 550 تا 600 کیلوگرم است. با توجه به طول دوره پروار گوساله‌ نر هلشتاین حداکثر 900 تا 1000 کیلوگرم وزن پیدا می‌کند.

به گفته وی، میزان سودهی هر دام بسته به عوامل متعددی چون قیمت خوراک مصرفی، قیمت خرید شیر خام، نحوه مدیریت گاوداری‌ها و موارد دیگر است که در شرایط مختلف اقتصادی عدد متفاوتی می‌َشود.

بر این اساس قیمت دام بر اساس سن، جنس و توانایی ژنتیکی آن متفاوت است. اما هزینه‌های جاری پرورش هر راس گاو و گوساله هلشتاین روزانه 200000 تا 220000 ریال است. اگر این رقم را سالانه محاسبه کنیم حداقل هفت میلیون و 300 هزار تومان می‌شود.

ملاصالحی با اشاره به اینکه در حال حاضر گوساله ماده‌ نژاد هلشتاین به کشور وارد نمی‌شود؛ توضیح داد: مواد ژنتیکی به صورت اسپرم و جنین منجمد از کشورهای مختلف (عمدتا آمریکای شمالی و اروپا) وارد می‌شوند . ضمن آنکه ما در حال حاضر صادر کننده تلیسه اصیل هلشتاین به کشورهای همسایه هستیم.

رئیس مرکز اصلاح‌نژاد و بهبود تولیدات دامی در خصوص مشکلات پیشروی پرورش‌دهندگان این گاوها نیز گفت: پایین بودن قیمت خرید شیر خام و افزایش قیمت نهاده‌های دامی در کنار افزایش قیمت حمل‌ونقل از جمله مشکلات پیشروی پروش‌دهندگان دام  است. 

وی یادآور شد: اما دولت کارهایی برای حل مشکلات انجام داده است. از جمله اقدامات درحال انجام فراهم کردن زمینه صادرات محصولات دامی، پیگیری برای واقعی شدن قیمت خرید شیر خام، اعطای تسهیلات ساخت و نوسازی دامداری‌ها، اعطای تسهیلات سرمایه در گردش و پیگیری برای کاهش هزینه‌های تولید از روش‌های مختلف است.