به گزارش پارس به نقل از مهر، حمید چیت چیان با اعلام اینکه قیمت غیرمنطقی مانع اصلی سرمایه گذاری در بخش آب است گفت: اگر بخواهیم یک مترمکعب آب معدنی داشته باشیم، باید دو هزار بطری آب معدنی نیم لیتری را از آب پُر کنیم که هزینه آن ۹۰۰ هزار تومان می شود.

وزیر نیرو اظهارداشت: وزارت نیرو برای هر مترمکعب آب از مشترکان ۲۵۰ تومان و درصورت افزایش ۲۰ درصدی قیمت آب، ۳۰۰ تومان دریافت می کند. در حال حاضر، مانع اصلی سرمایه گذاری در بخش آب، قیمت غیرمنطقی آب است.

وی مانع اصلی سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور برای سرمایه گذاری در بخش آب را غیرمنطقی بودن قیمت آب دانست و گفت: قیمت منطقی برای دفع بهداشتی فاضلاب نیز در کشور وجود ندارد.

چیت چیان تصریح کرد: باید با یک شیب ملایم، ظرف چند سال به قیمت واقعی آب رسید تا فشاری به مردم تحمیل نشود و قیمت آب به یک تعادل برسد.

وی افزود: باید پذیرفت که پرداخت قیمت منطقی آب برای مردم غیرقابل تحمل نخواهد بود، زیرا اکنون هر خانوار ایرانی ماهیانه ۶۹ هزار تومان برای هزینه تلفن همراه و تلفن ثابت می پردازد و این در حالی است که ۵۰ درصد از مردم ایران ماهانه کمتر از ۳ هزار تومان برای هزینه آب پرداخت می کنند.

وزیر نیرو با ابراز شرمساری از اینکه شماری از روستاهای کشور فاقد شبکه آب سالم هستند گفت: صنعت آب باید متکی به توانمندی های خود و بدون نیاز به دولت، خدمات خود را توسعه دهد.

چیت چیان مشکل آب را یک مشکل همگانی چه در مناطق در دسترس آب و چه در مناطق کویری عنوان کرد و افزود: مشارکت دولت و بخش خصوصی از جمله روش های مناسبی است که در قراردادهای آب و فاضلاب وجود دارد.

وی ادامه داد: باید از ساز و کار گشایش اسناد اعتباری و یا ال سی های داخلی استفاده شود تا بخش خصوصی اطمینان کند که تعهد دولت بدون تاخیر و وقفه فراهم می شود.

وزیر نیرو از نمایندگان مجلس خواست تا به وزرات نیرو برای اینکه این ساز و کارها یک روند قانونی پیدا کنند کمک کند تا با تعویض دولت ها روند عوض نشود.