حجت‌الاسلام محمدهادی رحیمی‌صادق مدیر حوزه علمیه استان تهران گفت: طبق سنّتی بسیار خوب و ارزشمند، هر ساله از دهه اول ماه ذی‌القعده که متعلق به امام رضا علیه‌السلام و حضرت معصومه سلام‌الله‌علیه است، دهه کرامت آغاز می‌شود و در این ایام اتفاقات مبارک بسیاری نیز رخ می‌دهد. روز ششم ذی‌القعده نیز روز بزرگداشت حضرت احمد‌بن‌موسی (شاهچراغ) علیه‌السلام است.

وی افزود: حضرت فاطمه معصومه(س) مشهور به کریمه اهل‌بیت و امام رضا نیز امام کریمند و مضجع نورانی و شریف این دو بزرگوار آرامگاه دل‌های محبان و شیعیان است.

مدیر حوزه علمیه استان تهران اظهار کرد: هر ساله شاهد برگزاری جشن‌های بسیاری در سراسر کشور در ایام دهه کرامت بودیم، از سخنرانی‌های مختلف بگیرید تا برگزاری شب شعر و بزگرداشت اقدامات خیرخواهانه و ...، اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و فراگیری آن در استان‌های مختلف، امکان برگزاری حضوری برنامه‌ها وجود ندارد و اگر هم در جایی باشد، محدود و با شرایط خاصی همراه است.

حجت‌الاسلام رحیمی‌صادق گفت: سنّت زیبایی که رهبر معظّم انقلاب در نیمه‌شعبان اشاره کردند و مردم نیز به زیبایی وارد میدان شدند و جامه عمل به آن پوشاندند، بار دیگر فضایی معنوی به خود دیده و آن ایام دهه کرامت و ایام ولادت حضرات معصومین(ع) است.

«باید از فرصت دهه کرامت برای پررنگ‌تر کردن مواسات و همدلی با اقشار مختلف استفاده کنیم. دهه کرامت، دهه بزرگواری و رسیدگی به وضعیت مردم و بهود شرایط زندگی آنان است؛ امام رضا علیه‌السلام و حضرت مصعومه سلام‌الله‌علیها که ایشان کریمه اهل‌بیت هستند و سفره کرامتشان همواره به روی همگان پهن است، بهترین الگو برای تأسی از آن بزرگواران برای گسترش فرهنگ خدمت مؤمنانه در این ایام است.»

وی با بیان مطلب فوق گفت: خدمت به مردم بهترین ابزار برای شاد کردن دل مؤمنان است. موضوع کمک و دستگیری از دیگران در سیره اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام یکی از مسائل بسیار مهم و اساسی است. درب خانه اهل‌بیت همیشه به روی نیازمندان و کسانی که گره به کارشان می‌افتاد، باز بوده است.

مدیر حوزه علمیه استان تهران اضافه کرد: به همین دلیل است که آن بزرگواران کریم نامیده شده‌اند، اینکه امام حسن مجتبی علیه‌السلام به عنوان کریم مدینه شناخته شدند، بدین خاطر بود که وقتی کسی وارد مدینه می‌شد و گرفتار بود، آخرین جایی که مطمئن بود اگر مراجعه کند مشکلش برطرف می‌شود، درب خانه امام مجتبی علیه‌السلام بود.

حجت‌الاسلام رحیمی‌صادق یادآور شد: روزی امام حسن مجتبی علیه‌السلام در مسجد در حال اعتکاف بود، ناگهان برای حل گرفتاری و مشکل مؤمنی از مسجد خارج شد، وقتی از سوی اطرافیان مورد اعتراض قرار گرفت، فرمود: اگر کسی گرهی از کار مؤمنی باز کند، حاجت مؤمنی را برآورده و یا غصّه‌ای از دل مؤمنی برطرف کند، ثوابش از هفتاد اعتکاف مقبول نزد خدا بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: ما که پیرو مکتب اهل‌بیت(ع) هستیم باید این درس آموزنده را از آن بزرگواران بیاموزیم و این ایام بهترین فرصت برای آغاز این سیره رفتاری زیبا در زندگی‌هایمان است.