دوره کنونی از زندگی، همه ما را به سمتی کشانده است که به دنبال داشتن مشاغل مستقل خود باشیم و تمرکز بر کارهای اداری و مشاغل دولتی را کنار بگذاریم؛ به همین خاطر است که در سال‌های اخیر بر تعداد کارآفرینان افزوده شده و شرکت‌های جدیدی تاًسیس شده‌اند. بعید نیست شما هم برای داشتن شغل مستقل خود به تاًسیس یک شرکت فکر کرده باشید. اگر مهارت خاصی دارید و می‌توانید با جمع کردن عده‌ای از افراد، فعالیت‌های درآمدزا انجام دهید، راه‌اندازی یک شرکت و برند مخصوص خودتان ایده بدی به نظر نمی‌رسد. حال اگر چنین قصدی را دارید، بهتر است از پیش با جزئیات مسیر و اقدامات اداری آن آشنا شوید. یکی از مهم‌ترین اقدامات در این پروسه، ثبت شرکت و برند است که از اهمیت زیادی هم برخوردار است. با توجه به ضرورت انجام این کار، تصمیم بر آن شد تا این مقاله را به صفر تا صد ثبت شرکت اختصاص دهیم. تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما بمانید.

پروسه ثبت شرکت و تغییرات + برند در الی ثبت

ثبت شرکت چیست و چرا باید شرکت را ثبت کنیم؟

اگر چه ثبت شرکت عبارتی آشنا برای همه کسانی است که قصد راه‌اندازی یک شرکت را دارند؛ اما بد نیست مروری بر چیستی و همچنین مزایای آن داشته باشیم. ثبت شرکت در واقع فرایندی است که به فعالیت شما به عنوان یک شرکت، وجهه قانونی می‌بخشد. زمانی که یک ایده قابل اجرا برای داشتن یک کسب‌وکار، به همراه سرمایه کافی وجود داشته باشد، کنار هم جمع شدن نیروی انسانی می‌تواند مقدمات ثبت یک شرکت را فراهم کند. نکته اصلی در ثبت شرکت این است که با این کار، شرکت شما حق و حقوقی پیدا می‌کند که می‌تواند از آن‌ها در جهت پیشرفت و بهبود وضعیت استفاده کند. بدون ثبت رسمی، شرکت‌ها هیچ گونه حقوقی از نظر قانونی نخواهند داشت. در ادامه به مزایای ثبت شرکت‌ها پرداخته‌ایم.

ثبت شرکت با الی ثبت

مزایای ثبت شرکت

همان طور که گفته شد، ثبت شرکت مزایایی دارد که بسیار قابل‌توجه و چشم‌گیر هستند. آگاهی از این مزایا شما را به اقدام فوری برای ثبت شرکتتان مجاب خواهد کرد؛ چرا که خواهید دید با این کار از چه موقعیت‌هایی برخوردار می‌شوید. مهم‌ترین این موارد را در ادامه قید کرده‌ایم.

 • نخستین مزیتی که در ارتباط با ثبت شرکت و برند به آن اشاره می‌کنیم، هویت بخشیدن به کسب‌وکار شماست. تا زمانی که شرکتتان را به طور رسمی ثبت نکرده باشید، از نظر قانونی شناخته شده نیست و دقیقاً به منزله عدم وجود چنین شرکتی خواهد بود؛ اما زمانی که آن را ثبت می‌کنید، در واقع یک شخصیت حقوقی به آن می‌بخشید که از حق و حقوق خاصی بهره‌مند است.

 • از سوی دیگر با ثبت شرکت، تمام جزئیات آن در اساس‌نامه قید خواهد شد. سهام‌داران بسته به میزان سهم خود اختیاراتی دارند که همه آن‌ها به صورت مکتوب و قابل استناد ثبت می‌شوند. همین مسئله سبب سهولت در پیگیری‌های قانونی می‌شود. به عنوان مثال اگر یکی از شرکا ادعای غلطی داشته باشد، با مراجعه به اساس‌نامه می‌توان به صورت قانونی آن را رد کرد.

 • باید بدانید که شرکت در بسیاری از رویدادها تنها به واسطه ثبت شرکت امکان‌پذیر خواهد شد. به عنوان مثال، چنانچه شرکت خود را به ثبت برسانید، می‌توانید در مزایده‌ها و مناقصه‌ها شرکت کنید. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌ها اشخاص حقیقی را برای انجام معاملات و مشارکت، نمی‌پذیرند. آن‌ها ترجیح می‌دهند با یک شرکت ثبت‌شده ارتباط بگیرند که همه چیز قابل پیگیری باشد.

 • اگر بخواهید برای توسعه کسب‌وکارتان وام بانکی بگیرید هم، نیاز به یک شرکت ثبت‌شده دارید. چنانچه اقدام به ثبت آن نکرده باشید، امکان استفاده از این تسهیلات را از دست خواهید داد؛ بنابراین لازم است در همان ابتدای کار، ثبت برند خود را انجام دهید.

 • برای آن که بتوانید دامنه فعالیت‌هایتان را افزایش دهید و نمایندگی برندهای خارجی را دریافت کنید، لازم است شرکتتان را به ثبت برسانید تا اقدامات لازم برای اخذ نمایندگی انجام شوند.

با وجود چنین مزایایی به نظر می‌رسد لازم است به محض اقدام برای تاًسیس شرکت، مراحل ثبت را نیز طی کنید تا از این مزایا بهره‌مند شوید.

ثبت انواع شرکتها در الی ثبت

انواع شرکت‌ برای به ثبت رساندن کدام‌اند؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای ثبت شرکت باید از آن اطلاع داشته باشید، شناخت انواع شرکت‌ است؛ در واقع پیش از هر چیز باید بدانید چه شرکتی تاًسیس می‌کنید و قرار است در چه زمینه‌ای فعالیت کنید. به طور کلی شرکت‌ها در ایران به 7 دسته تقسیم می‌شوند که شما به عنوان مؤسس، بسته به شرایطی که دارید در یکی از دسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرید. این 7 دسته از شرکت‌ها عبارت‌اند از:

 • شرکت‌های سهامی متشکل از سهامی عام و خاص

 • شرکت‌های با مسئولیت محدود

 • شرکت‌های تضامنی

 • شرکت‌های مختلط غیرسهامی

 • شرکت‌های مختلط سهامی

 • شرکت‌های نسبی

 • شرکت‌های تعاونی تولید و مصرف

برای آن که بدانید در کدام زیرمجموعه از شرکت‌ها می‌توانید فعالیت داشته باشید، لازم است مشورت‌های لازم را با کارشناسان این زمینه داشته باشید. برای شروع بد نیست جزئیات هر یک از این شرکت‌ها را مطالعه کنید.

پروسه ثبت برند از کجا شروع می‌شود؟

حتی بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا هم در ابتدا کار خود را از یک ایده آغاز کرده‌اند؛ ایده‌ای که عده زیادی از افراد را به صورت سازماندهی شده با خود همراه کرده است. پس از آن که ایده اصلی را با جزئیات مشخص کردید، لازم است مراحلی که در ادامه بررسی می‌شوند را یکی پس از دیگری پیش بگیرید تا ثبت شرکت و برند انجام شود. توجه داشته باشید که در تمام این مراحل، راهنمایی گرفتن از کارشناسان یک امر ضروری است.

نوع شرکت و حیطه فعالیت آن را مشخص کنید

همان طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، نخستین گام در ثبت شرکت، انتخاب حیطه فعالیت شرکت است. باید به طور شفاف مشخص کنید که قصد فعالیت در چه زمینه‌ای را دارید. در این بین، باید برخی نکات را در نظر داشته باشید. فعالیت در بعضی حیطه‌ها تنها توسط ارگان‌های خاص انجام می‌شود و مجوز آن‌ها به شرکت‌های معمولی داده نخواهد شد. از سوی دیگر، برخی از فعالیت‌ها نیاز به دریافت مجوز ثبت شرکت هستند که این مجوز می‌بایست به همراه سایر مدارک برای ثبت برند شرکت ارسال شوند. پیش از آن که فعالیت خود را شروع کنید، باید با یک کارشناس درباره جزئیات این قوانین مشورت کنید. پس از آن که حیطه فعالیت مشخص شد، باید نوع شرکت را نیز مشخص کنید. از میان 7 نوع شرکتی که پیش‌تر معرفی شدند، یک مورد را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

شرکا و سهامداران شرکت را مشخص کنید

مرحله دوم در پروسه ثبت، مشخص کردن سهامداران و شرکاست. در این قسمت باید هر یک از سهام‌‌داران مجموعه با دقت جزئیات همکاری را بررسی کرده و از وظایف و حقوق خود آگاه شوند. توجه داشته باشید که در طول فعالیت شرکت، همه چیز بر اساس همین توافقات ابتدایی پیش خواهند رفت؛ بنابراین لازم است حداکثر توجه را به جزئیات قیدشده در این قسمت داشته باشید.

اخذ رتبه و ثبت شرکت الی ثبت

سرمایه کلی شرکت و آورده هر یک از شرکا را در نظر داشته باشید

یکی از مهم‌ترین مراحل در پروسه ثبت، مشخص کردن آورده نقدی و غیرنقدی شرکاست. آورده نقدی دقیقاً همان پولی است که به صورت نقدی در اختیار شرکت قرار می‌گیرد؛ اما آورده غیرنقدی می‌تواند هر نوع دارایی باشد که در اختیار شرکت است. به عنوان مثال تخصص افراد، خود یک نوع دارایی به حساب می‌آید. از سوی دیگر، مواردی مثل ماشین و ساختمان در صورتی که به عنوان دارایی غیرنقدی در اختیار شرکت قرار بگیرند، باید تا مدت زمان مشخصی متعلق به شرکت و کارهای مربوط به آن باشند. مالک آن نمی‌تواند در طول این مدت، ادعایی در این زمینه داشته باشد.

نام‌های پیشنهادی برای شرکت را انتخاب کنید

انتخاب نام مناسب برای شرکت نیز از دیگر مراحل پروسه ثبت است. برای انتخاب نام شرکت نیز می‌بایست برخی نکات را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال باید بدانید نام شرکت نباید از میان اسامی خارجی انتخاب شود. همچنین نباید با فرهنگ جامعه ایرانی منافاتی داشته باشد و حتماً باید نامی با مفهوم انتخاب شود. به طور معمول برای انتخاب نام شرکت، 5 اسم پیشنهاد می‌شوند تا در نهایت یکی از آن‌ها مورد تاًیید قرار گیرد. توجه داشته باشید که برخی از انواع شرکت باید فرمت خاصی برای نام خود داشته باشند. حتماً تا به حال عبارت « ...و شرکا» را در نام بسیاری از شرکت‌ها دیده‌اید. این نوع نام‌گذاری مربوط به نوع شرکت است.

اعضای هیئت مدیره باید مشخص شوند

تعیین مسئولیت هر یک از افراد در یک شرکت را می‌توان از مهم‌ترین مراحل پروسه ثبت دانست. در این قسمت باید اعضای هیئت مدیره به همراه وظایف هر یک، به صورت دقیق مشخص شوند. چنانچه توضیح روشنی از وظایف افراد وجود نداشته باشد، هرج و مرجی ایجاد می‌شود که قدرت کنترل امور را صلب می‌کند. حق امضای هر یک از اعضاء نیز می‌بایست تعیین شود تا حوزه اختیارات افراد نیز مشخص باشد. سمت‌هایی که در این قسمت باید مشخص شوند، به شرح زیر هستند:

 • مدیر عامل

 • رئیس و نائب رئیس هیئت مدیره

 • اعضای هیئت مدیره

 • بازرسین اصلی و علی‌البدل

مدارک مورد نیاز هر شرکت باید جمع‌آوری شوند

شاید سخت‌ترین بخش ثبت شرکت را بتوان جمع‌آوری مدارک آن دانست. در این بخش باید تمامی مدارک مورد نیاز را بسته به نوع شرکتی که ثبت می‌کنید، جمع‌آوری کرده و به سازمان مربوطه ارسال کنید. باید توجه داشته باشید که در همان ابتدای کار، مدارک را به طور کامل و جامع ارسال کنید تا روند ثبت با مشکل مواجه نشود. در صورت کامل نبودن مدارک، این روند به حالت تعلیق در می‌آید.

یک آگهی در روزنامه منتشر کنید

پس از آن که مدارک را به سازمان ثبت شرکت‌ها ارسال کردید، باید منتظر باشید تا مدارکتان تاًیید شوند. در صورتی که مدارکتان از سوی سازمان تاًیید شد، باید ثبت برند خود را در یک روزنامه رسمی کثیرالانتشار آگهی کنید. این مرحله پایان پروسه ثبت شرکت خواهد بود.

مدارک لازم تاسیس شرکت در الی ثبت

چه شرایط و قوانینی برای ثبت شرکت وجود دارد؟

ثبت شرکت نیز همچون هر کار دیگر، قوانین و مقرات خاصی دارد که باید پیش از اقدام به ثبت، آن‌ها را در نظر داشته باشید. بخش عمده این قوانین و مقررات به نوع شرکت مد نظر بر می‌گردد. به عنوان مثال هر یک از شرکت‌های قیدشده ممکن است حتی در تعداد شرکا نیز قوانین مختلفی داشته باشند؛ بنابراین برای آن که قوانین را به طور کامل بررسی کنید، ابتدا باید نوع شرکت را در نظر داشته باشید. با این حال، دو شرط اصلی و مهم برای ثبت هر شرکتی وجود دارد:

 • شرکت نباید هیچ گونه سوءپیشینه‌ای داشته باشد. در این صورت ثبت آن ممکن نیست و در دریافت و ارائه پروژه‌ها نیز با مشکل مواجه خواهد بود.

 • هیچ یک از اهضای هیئت مدیره نباید در یک شغل دولتی مشغول به فعالیت باشند.

این دو شرط اصلی برای همه شرکت‌ها یکسان است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. با این حال کلیات آن‌ها مشابه است و به همین خاطر، مدارک مشترکی که برای ثبت شرکت‌ها به آن‌ها نیاز خواهید داشت را قید کرده‌ایم:

 • دو برگ اظهارنامه

 • دو جلد اساس‌نامه شرکت

 • دو نسخه از صورت جلسه هیئت مدیره

 • کپی شناسنامه و کارت ملی هر یک از اعضا

 • گواهی پرداخت از حساب شرکت

 • تقویم‌نامه کارشناس رسمی دادگستری

 • گواهی عدم سوءپیشینه شرکا

 • اصل سند مالکیت شرکت

 • اقرارنامه اعضاء مبنی بر عدم همکاری رسمی

 • امضاء وکالت‌نامه

 • ارائه اصل قیم‌نامه اعضاء

برخی از مدارک فوق باید در صورت نیاز در سایت بارگزاری شده و سپس از طریق پست، به اداره ثبت شرکت‌ها فرستاده شوند.

ثبت تغییرات شرکت در الی ثبت

ثبت تغییرات شرکت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

پس از آن که یک شرکت به ثبت رسید و مدتی از فعالیت آن گذشت، ممکن است تصمیمی برای ایجاد تغییراتی در شرکت اتخاذ شود. این تغییرات بر اساس ضرورت‌های ایجاد شده رخ می‌دهند و ثبت آن‌ها درست به اندازه ثبت شرکت، حائز اهمیت است؛ به همین خاطر چنانچه بخواهید تغییراتی را در شرکت خود ایجاد کنید، باید آن را به ثبت برسانید. در ادامه مواردی که نیاز به ثبت تغییرات شرکت دارند را نام برده‌ایم:

 • ایجاد تغییراتی در اساس‌نامه شرکت

 • تمدید مدت زمان فعالیت شرکت

 • منحل شدن شرکت

 • تغییر نام شرکت

 • ایجاد تغییراتی در سهم شرکا یا خروج آن‌ها از شراکت

 • تغییر در اعضای هیئت مدیره

برای آن که موراد فوق را به ثبت برسانید، لازم است مراحلی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت را طی کنید.

مراحل ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت نیز همچون ثبت شرکت مراحلی دارد که باید آن‌ها را پشت سر بگذارید. به طور کلی می‌توان گفت که ثبت تغییرات شرکت در مقایسه با ثبت اولیه آن، پروسه کوتاه‌تری است و زودتر به نتیجه می‌رسد. مراحل زیر باید برای ثبت تغییرات شرکت طی شوند.

 • صورت جلسه‌ای تنظیم کنید تا تمام شرکا تمام صفحات آن را امضاء کنند.

 • به سامانه ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و اطلاعات و مدارک مورد نیاز را وارد کنید.

 • مدارک مورد نیاز را از طریق پست به اداره ثبت شرکت‌ها بفرستید.

 • هزینه‌های اعلام شده را پرداخت کنید.

 • مجدداً یک آگهی برای تغییرات اعمال شده در روزنامه منتشر کنید.

ثبت برند در الی ثبت

الی ثبت؛ همراهی متخصص در حوزه ثبت شرکت‌ها

حقیقت این است که فرآیندهای قانونی راه‌اندازی یک شرکت، با ثبت آن به پایان نمی‌رسند. پس از آن که شرکت خود را به ثبت رساندید، لازم است برای رتبه بندی شرکت و اخذ رتبه اقدام کنید. در این فرایند، شرکت شما بر اساس ملاک‌ها و معیارهای سازمان مربوطه، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در نهایت، بر اساس شایستگی‌های شرکت، رتبه‌بندی صورت می‌گیرد. نکته مهم این است که رتبه بندی می‌تواند نقش مهمی در موفقیت شرکت داشته باشد؛ چرا که در صورت اخذ رتبه بالا، امکان فعالیت مجموعه شما با همتایان معتبر و حرفه‌ای افزایش پیدا خواهد کرد و موقعیت‌های بهتری پیش‌رویتان خواهند بود.

حال با وجود چنین مواردی می‌بینید که روال اداری ثبت شرکت و کارهای مربوط به آن، چندان آسان نیستند و به وقت و انرژی زیادی نیاز دارند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند پروسه را برایتان تسهیل کند، کمک گرفتن از مجموعه «الی ثبت» است. الی ثبت سال‌هاست که به کمک افراد متخصص و حرفه‌ای، شرکت‌های مختلف را در جهت ثبت و اخذ رتبه یاری می‌کند. سابقه درخشان در حوزه ثبت تغییرات شرکت و همچنین رتبه‌بندی، الی ثبت را به یکی از موفق‌ترین‌ها در این حوزه تبدیل کرده است. برای مشاوره اخذ رتبه الی ثبت و همچنین رفع ابهامات در حوزه ثبت شرکت، می‌توانید به وب‌سایت این مجموعه مراجعه کنید. کارشناسان حرفه‌ای الی ثبت برای کمک به شما همراهان، در خدمت‌اند.

اخذ رتبه و رتبه بندی شرکت الی ثبت

نتیجه‌گیری

در نهایت باید گفت برای انجام هر کار اداری و قانونی، لازم است اطلاعات خود را از پیش بالا ببرید. چنانچه بدون دانش و آگاهی کافی اقدام کنید، علاوه بر آن که وقت خود را سوزانده‌اید، باید مدت بیشتری را برای پیش‌برد کارها صبر کنید؛ به همین خاطر همراهی مجموعه‌ای چون الی ثبت، می‌تواند شما را چندین قدم جلوتر ببرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات این مسیر، می‌توانید به وب‌سایت الی ثبت مراجعه کنید و از پشتیبانی آن کمک بگیرید. امیدواریم با همراهی بهترین‌ها در این مسیر، لبخند رضایت از ثبت شرکتی مستقل، بر لبانتان بنشیند.

منبع : https://elisabt.ir/