به احساس زنگ زدن یا سوت در گوش، Tinnitus یا وزوزگوش گفته می­شود. این صداهای ناخوشایند در حدود 10 تا 20 درصد مردم بروز پیدا می­کنند. وزوزگوش علاوه بر کم شنوایی می­تواند نشان دهنده اختلالات دیگری در بدن باشد. اگر ساختار گوش دارای اختلال باشد و یا سیستم گردش خون فرد با مشکلی مواجه شده باشد، این امکان وجود دارد که وزوزگوش بروز کند. همچنین با افزایش سن و پیرگوشی نیز اختلال وزوزگوش شایع است. وزوزگوش درخواب، تمرکز و حافظه فرد اختلال ایجاد می­کند و این موارد سبب بروز استرس و اضطراب می­شود. البته راه های درمانی مختلفی جهت کنترل و مدیریت وزوزگوش ارائه شده است. در این مطلب علاوه بر توضیحاتی در مورد وزوزگوش، به راه های درمان این اختلال نیز می­ پردازیم. همچنین به ویژگی های سمعک مناسب وزوزگوش نیز اشاره خواهیم کرد. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

علت وزوزگوش

وزوزگوش به دلایل مختلفی بروز پیدا می­کند:

 • افت شنوایی
 • افزایش سن
 • ضربه جدی به سر و گردن
 • طولانی مدت در معرض سر و صدای بلند بودن
 • عوارض جانبی برخی از داروهای خاص مانند آنتی بیوتیک ها، ضد التهاب ها و داروهایی که جهت درمان سرطان به کار می­روند.
 • اختلال در گردش خون و فشار خون بالا
 • بیماری های قلبی - عروقی
 • وجود تومور در بافت عصبی گوش
 • آسیب دیدن موهای کوچک گوش میانی
 • مسدود شدن مجرای شنوایی با جرم گوش
 • عفونت گوش
 • برخی بیماری ها و اختلالات گوش نظیر بیماری منییر و اتواسکلروز

 علائم وزوزگوش

اگر صداهای کاذبی مانند سوت، زنگ، زمزمه، وزوز حشره و غیره بیشتر از یک یا دو روز شنیده شود، نشان دهنده اختلال وزوزگوش است.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به وزوزگوش هستند؟

معمولا وزوزگوش در مردان بیشتر از زنان اتفاق می­افتد. همچنین با افزایش سن، بروز این اختلال بیشتر است. مصرف دخانیات نیز باعث افزایش احتمال مبتلاشدن به وزوزگوش می­شود. افرادی که در محیط های پر سرو صدا کار و فعالیت می­کنند، در معرض ابتلا به وزوزگوش هستند. در بیمارانی که مبتلا به فشار خون بالا و مشکلات قلبی عروقی هستند، امکان پدید آمدن وزوزگوش وجود دارد. دیابت و مشکلات تیرویید نیز در بروز این عارضه نقش دارد.

سمعک برای وزوز گوش

راه های پیشگیری از اختلال وزوزگوش

این اختلال ممکن است در اغلب موارد قابل پیشگیری نباشد. اما با رعایت نکاتی می­توان جلوی برخی عوامل خطرساز که موجب بروز این مشکل می­شوند را گرفت.

 1. بهتر است طولانی مدت در معرض سروصدای بلند قرار نگیرید. اما چنانچه در محل کار شما سر و صدا زیاد است، بهتر است از محافظ گوش استفاده کنید. اگر در کارخانجات صنعتی پر سر و صدا کار می­کنید یا با ماشین آلاتی فعالیت می­کنید که صدای زیادی دارند، استفاده از محافظ گوش توصیه می­شود.
 2. از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی نیز جداً خودداری کنید. این موارد علاوه بر مشکلات متعددی که در نقاط مختلف بدن ایجاد می­کنند، در اختلالات شنوایی نیز نقش دارند.
 3. استرس و اضطراب خود را کنترل فرمایید و از موقعیت های استرس زا بپرهیزید.
 4. ورزش را فراموش نکنید و از رژیم غذایی سالم نیز غافل نشوید. همانطور که اشاره کردیم برخی بیماری ها مانند بیماری های قلبی و دیابت باعث بروز وزوزگوش می­شوند. ورزش منظم و تغذیه سالم از بروز این بیماری ها جلوگیری می­کند.

راه های درمان وزوزگوش

ممکن است جرم بیش از حد گوش باعث بروز وزوزگوش شده باشد. بدین منظور پزشک با جرم گیری گوش این مشکل را برطرف می­کند. در بخش های قبل اشاره کردیم که اختلال در دستگاه گردش خون و بیماری های قلبی باعث پدید آمدن وزوزگوش می­شود. درمان بیماری های قلبی – عروقی در برخی موارد می­تواند مشکل را حل کند. بعضی دارو های خاص نظیر ضد افسردگی ها و آنتی بیوتیک ها و همچنین دارو های درمان سرطان ممکن است سبب بروز اختلال وزوزگوش شوند. تغییر دارو ها با مشورت پزشک متخصص این مشکل را برطرف می­کند. پوشاننده های صدا نیز راه درمانی دیگری است. این دستگاه ها در گوش قرار گرفته و نویز سفید ایجاد می­کنند. بدین وسیله صداهای مزاحم وزوزگوش از بین می­روند. کاشت حلزون نیز راه دیگری جهت بهبود وزوز گوش است، اما به دلیل خطرات عمل و هزینه بر بودن آن، به ندرت توصیه می­شود. اگر فرد علاوه بر وزوزگوش از مشکل کم شنوایی نیز رنج می­برد، تجویز سمعک راه درمانی رایجی است. سمعک های مخصوصی که دارای مدار کنترل و مدیریت وزوزگوش هستند، گزینه ی مناسبی محسوب می­شوند. در ادامه به بررسی سمعک مخصوص وزوزگوش می­پردازیم.

سمعک مخصوص وزوزگوش

بهترین سمعک برای وزوزگوش باید دارای ویژگی هایی منحصر بفردی باشد. این سمعک های مخصوص دارای مداراتی جهت حذف وزوزگوش هستند که این اختلال را تا حد زیادی کنترل می­کنند. سمعک وزوزگوش با تقویت صدای پس زمینه، صداهای مزاحم را پوشش می­دهد. بهترین سمعک برای وزوزگوش و کم شنوایی های شدید،  معمولا از نوع پشت گوشی می­باشد.

انواع سمعک وزوزگوش

بسیاری از افرادی که به این اختلال مواجه هستند، همواره به دنبال تهیه بهترین سمعک برای وزوزگوش هستند. امروزه برند های معتبر تولید کننده سمعک، محصولات باکیفیتی جهت تسکین وزوزگوش به بازار عرضه کرده اند. برخی برندها از فناوری داخل سمعک جهت مدیریت وزوزگوش استفاده می­کنند در حالی که برخی دیگر از اپلیکیشن جهت کنترل این اختلال بهره می­برند. در ادامه تعدادی از برند های معتبر که سمعک های وزوزگوش خوبی به بازار ارائه کرده اند را به شما معرفی می­کنیم.

سمعک کنترل کننده وزوزگوش اتیکن

اتیکن که یک کمپانی موفق در عرصه تولید سمعک است، به وسیله سمعک های خود راه حل های کاربردی برای حل این مشکل ارائه کرده است. سمعک More و  Opnاتیکن از این مدل سمعک هاست که دارای سیستم کنترل و مدیریت وزوزگوش هستند. این مدل ها علاوه بر حل مشکل کم شنوایی، با پخش اصوات پوششی، مشکل وزوزگوش کاربر را نیز حل می­کند. برنامه تسکین دهنده وزوزگوش در سمعک اتیکن، علاوه بر پخش نویز سفید، دارای اصوات آرامش بخشی مانند تم صدای اقیانوس است که کاربران به آن دسترسی دارند.

 • سمعک کنترل کننده وزوزگوش ریساند

ریساند سمعک های هوشمندی به بازار ارائه کرده که دارای مداراتی جهت حذف وزوزگوش است. از سمعک های وزوزگوش ریساند می­توانیم Linx2 را نام ببریم. با استفاده از اپلیکیشن Relief، می­توان انواع اصوات آرامش بخش را پخش نمود و وزوزگوش را تسکین داد. این سمعک با صدادرمانی این مشکل را تا حد زیادی برطرف خواهد کرد.

سمعک کنترل کننده وزوزگوش فوناک

سمعک های مخصوص وزوزگوش فوناک با استفاده از تکنولوژی های جدید سطح جدیدی از درمان کم شنوایی و وزوزگوش ارائه کرده اند. سمعک های Audeo و Bolero فوناک به سیستم کاهش اثر وزوز گوش مجهز اند. این سمعک ها صدای مزاحم وزوز را جزء ای از اصوات محیطی و پس زمینه در نظر گرفته و در نتیجه اثر وزوزگوش را از بین می­برند.

درمان وزوزگوش

نکاتی جهت خرید بهترین سمعک برای وزوزگوش

توصیه می­شود برای تهیه سمعک وزوزگوش خود به مراکز شنوایی و کلینیک های تخصصی معتبر مراجعه کنید. قبل از خرید سمعک باید تست های شنوایی سنجی انجام شود تا سمعک مناسبی با توجه به شرایط شنوایی و زندگی شما تجویز شود. حتما به شنوایی شناس درباره شدت وزوزگوش خود و زیر و بمی آن اطلاع دهید. بعد از انتخاب مدل مناسب و تجویز سمعک توسط شنوایی شناس، تنظیم سمعک صورت می­گیرد. اگر سمعک وزوزگوش به صورت دو گوشی تجویز شود، بهتر است. سمعک وزوزگوش شما باید دارای اصوات محیطی و آرامش بخشی باشد که وزوزگوش را کنترل کند. اگر تعویض باتری برای شما سخت است، مدل های شارژی این دسته از سمعک ها برای شما مناسب خواهد بود. سمعک های نامرئی نیز در این گروه وجود دارند اما اگر کم شنوایی فرد شدید و عمیق باشد، سمعک های پشت گوشی توصیه می­شود.

همانطور که بیان کردیم برای دریافت خدمات باکیفیت شنوایی باید به مراکز معتبر مراجعه کنید. ممکن است از خود بپرسید که بهترین مرکز شنوایی در تهران کجاست؟ ما به شما یکی از بهترین مراکز شنوایی در تهران یعنی کلینیک سمعک آلفا را معرفی می­کنیم. یک کلینیک شنوایی برای اینکه به بهترین مرکز شنوایی در تهران تبدیل شود باید ویژگی های مختلفی داشته باشد. پرسنل آموزش دیده و مجرب، دستگاه های به روز و برخورد مناسب با مراجعین برخی از این ویژگی هاست. کلینیک سمعک آلفا با بهره مندی از این ویژگی ها گزینه ی مناسبی جهت دریافت خدمات شنوایی به حساب می­ آید. در ادامه به خدمات این کلینیک تخصصی معتبر اشاره می­کنیم.

کلینیک سمعک آلفا با 24 سال سابقه نمایندگی رسمی فروش انواع سمعک در برند ها و مدل های مختلف است. علاوه بر تجویز سمعک، انواع آزمایشات شنوایی نیز در این مرکز شنوایی صورت می­گیرد. تمام مراحل تجویز سمعک توسط پرسنل و متخصصین حرفه ای و با تجربه کلینیک سمعک آلفا انجام می­گیرد. تنظیم سمعک با جدیدترین دستگاه، تعمیر انواع سمعک و مشاوره درمانی در زمینه شنوایی از دیگر خدمات این کلینیک تخصصی است. برای اطلاعات بیشتر می­توانید با کارشناسان کلینیک سمعک آلفا تماس بگیرید.

وب سایت کلینیک سمعک آلفا : https://www.samakealpha.com