تارنمای آمریکایی سازمان «ساینس» با اشاره به خشونت‌ها در آمریکا و در کانون توجهات قرار گرفتن خشونت های سیاسی که با حمله به کنگره به دنبال انتخابات سال ۲۰۲۰ در آمریکا بروز کرد، عنوان داشت: اکنون تحقیقات جدید تایید می کنند که از هر ۵ آمریکایی یک نفر بر این باور است که خشونتی که به دلایل سیاسی بروز می کند دستکم در برخی اوقات قابل توجیه است.

آمریکا

نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا/ چرا فرزندان مسئولان ایرانی با این محدودیت‌ها مواجه نیستند؟+ عکس

نیمی از آمریکایی ها انتظار دارند کشورشان وارد جنگ داخلی شود و بسیاری از آنها می گویند حاضر هستند دموکراسی را با یک رهبر قدرتمند مبادله کنند.

«راشل کلاینفلد»، کارشناس مقابله با خشونت سیاسی در بنیاد صلح بین المللی کارنگی که خود او در این نظرسنجی شرکت نداشته است، گفت: «هدف از این تحقیق ایجاد شوک نبود. اما باید شوکه‌کننده باشد.»

مرگ و میر ناشی از درگیری های مسلحانه در آمریکا بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ میلادی افزایشی تقریبا ۴۳ درصدی داشته است. فروش اسلحه در این کشور همزمان با همه گیری کرونا افزایش یافت.

«گارن وینتموت»، محقق قدیمی خشونت اسلحه در دانشگاه دیویس کالیفرنیا، این رویدادها را نشانه ای برای بروز ناآرامی مدنی در آمریکا دانسته و از بروز نوک کوه یخی که حکایت از بروز مشکلات بزرگتری دارد سخن گفته است.

او و همکارانش در نظرسنجی که در آن ۸ هزار و ۶۰۰ نفر از افراد بزرگسال مقیم درانگلیس و اسپانیا شرکت کردند نظرات آنها را درباره وضعیت دموکراسی در آمریکا، دیدگاه های نژادپرستان در این کشور، جامعه و گرایشات آنها به سمت خشونت سیاسی پرسیده است.

هر چند که همه پاسخ دهندگان تاکید داشتند که مهم است که آمریکا همچنان به عنوان یک دموکراسی باقی بماند، ۴۰ درصد از آنها گفتند که اگر این کشور رهبر قدرتمندتری داشته باشد، اهمیت بیشتری دارد.

نیمی از آنها انتظار دارند در چند سال آینده آمریکا وارد جنگ داخلی شود (البته زمان دقیق آن مشخص نشده است)

سخنرانی پامپئو درباره استراتژی جدید آمریکا درباره ایران/ 12 درخواست واشنگتن از ایران

وینتموت گفت این حقیقت که نیمی از کشور انتظار دارد جنگ داخلی رخ دهد، ترسناک است. انتظار می رود بسیاری در این جنگ احتمالی شرکت کنند.

این نتایج نشان داد، اگر مردم در موقعیتی قرار بگیرند که احساس کنند خشونت برای پیشبرد یک هدف مهم سیاسی موجه است، تقریباً از هر پنج پاسخ‌ دهنده یک نفر فکر می‌کند که احتمالا خود را مجهز به اسلحه خواهد کرد.

کلاینفلد می‌گوید که یافته‌های این نظرسنجی به دلیل تعداد زیاد شرکت‌کنندگانش و به دلیل طرح سوال درباره سناریوهای خاصی که در آن شرکت‌کنندگان فکر می‌کنند خشونت موجه است - مانند دفاع از خود یا جلوگیری از رأی دادن افراد با عقاید سیاسی مختلف مجاب کننده است.

«کِرت برادوک» روانشناس ارتباطات افراطی گرایان در دانشگاه آمریکا در پیامی که از طریق پست الکترونیک برای تارنمای ساینس ارسال کرد نوشت: یافته های این نظرسنجی ترسناک هستند، اما تعجب آور نیستند. در سال‌های اخیر ، آمریکا شاهد افزایش تمایل فردی برای مشارکت در خشونت بوده است؛ برای مثال، قتل در شهرها بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ میلادی ۴۴ درصد افزایش یافته است. وی معتقد است چنین نگرشی احتمالاً به حوزه سیاسی نیز سرایت می‌کند.

محققان، روش نمونه گیری و بررسی مطالعات قبلی را که حمایت فزاینده از خشونت سیاسی را نشان می دهد، مورد انتقاد قرار داده اند. اما کلاینفلد می گوید، مطالعه جدید به طور کلی از تلاش های قبلی حمایت می کند.

برای مثال، یک نظرسنجی کوچک در سال ۲۰۲۱ نشان داد که حدود ۴۶ درصد از رای دهندگان فکر می کنند که آمریکا یک جنگ داخلی دیگر خواهد داشت. نظرسنجی دیگری نشان داد که بیش از یک سوم آمریکایی ها موافق هستند که «سبک سنتی زندگی آمریکایی به سرعت در حال از بین رفتن است که ما ممکن است برای نجات آن مجبور به استفاده از زور شویم.»

وینتموت و همکارانش دریافتند که تئوری‌های توطئه که برخی ریشه در نژادپرستی دارند، به شکل‌گیری دیدگاه‌ ها درباره خشونت سیاسی کمک می‌کنند.

تیپ ملانیا و همسرش دونالد ترامپ در میامی آمریکا + تصاویر