شولتس در مقاله‌ای در روزنامه فرانکفورتر آلگماینه نوشت : جنگ اوکراین، اتحاد در اروپا را بیش از پیش ضروری می‌کند و نیاز به کنار گذاشتن "مخالفتهای خودخواهانه" کشورهای عضو با تصمیمات  اتحادیه اروپا را افزایش می‌دهد.  وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در دنیای قدرت‌های بزرگ رقیب، جایگاه خود را حفظ کنیم، دیگر نمی‌توانیم وتوی کشورهای عضو، مثلاً در سیاست خارجی را داشته باشیم. صدراعظم آلمان همچنین از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا با توجه به جنگ اوکراین، اختلافات خود را در مورد مسائلی از جمله سیاست مهاجرت و توسعه دفاع مشترک اروپایی کنار بگذارند. اتحادیه اروپا تاکنون ۶ بسته تحریمی را با تمرکز بر اقتصاد روسیه به تصویب رسانده است. این نهاد با توجه به وابستگی شدید خود به روسیه در بخش انرژی تلاش کرد با احتیاط به سمت تحریم در این حوزه پیش رود. 

اولاف شولتس

دست رد اتحادیه اروپا به درخواست برگزیتی انگلیس

به هر روی صادرات نفت روسیه در ترکیب ششمین بسته تحریمی جای گرفت و قرار شد تا واردات نفت از روسیه تا پایان سال جاری میلادی متوقف شود. این اقدام و در پی آن کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا، قاره سبز را به شدت نگران نیاز زمستان پیش‌رو کرد. این در حالی است که افزایش تورم و گرانی امروز به یکی از معضلات قاره سبز تبدیل شده است. 

تلاش اتحادیه اروپا برای اجرای برجام

رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد. 
پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ اوکراین با همه تبعات گسترده سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی‌ پنجمین ماه خود را می‌گذراند.