ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو عصر چهارشنبه در سخنانی در نشست کمیته امور خارجی پارلمان اروپا، گفت: تمرکز اصلی ناتو در شرایط کنونی برای حمایت نظامی از اوکراین به عنوان کشوری مستقل است اما هنوز موضوع عضویت آن مطرح نشده است البته کمک به اوکراین برای بازسازی ارتش خود، اوکراین را به عضویت در ناتو نزدیک خواهد کرد. 

ناتو

مشروبات الکی و سیگار در رختکن تیم اوکراین +عکس

استولتنبرگ تاکید کرد: ناتو به طور فعال در زمینه تامین سلاح‌های سنگین مدرن برای اوکراین کار می‌کند و در این بین کمک‌های آمریکا و انگلیس قابل توجه بوده است. به تازگی مقام‌های اوکراینی مدعی شدند که سامانه‌های موشکی هیمارس را از آمریکا تحویل گرفته‌اند.

در شبکه‌های اجتماعی اوکراین تصاویری منتشر شده است که نشان می‌دهد نظامیان اوکراین از سلاح‌ها و موشک‌انداز جدید ساخت آمریکا استفاده می‌کنند. 

اوکراین خطرناک ترین جای دنیا

آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تسلیحات سنگین از جمله توپخانه راکتی هویتزر و هیمارس به اوکراین ارسال می‌کنند که سامانه‌های هیمارس دقیق‌تر است و برد بیشتری در مقایسه با مدل‌های روسی خود دارد.

وزارت دفاع آمریکا اوایل ماه ژوئن در بیانیه‌ای از ارسال چهار سامانه موشکی هیمارس به اوکراین خبر داده بود. در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده بود قبل از استفاده از این سلاح‌ها، سربازان اوکراینی باید سه هفته آموزش ببینند.