در سال های اخیر تعداد بسیاری از مردم ایران و کسانی که فارغ التحصیل شده اند، اقدام به مهاجرت به خارج از کشور، به کشور های همسایه همچون: کشور ترکیه و سایر کشور های اطراف جهان کرده اند. در سال های اخیر تعداد کسانی که اقامت در ترکیه را انتخاب کرده اند بسیار زیاد می باشند. ترکیه یک کشور بسیار زیبا و سر سبز و بسیار پهناور است که قسمتی از این کشور در قاره آسیا و قسمت دیگر آن در قاره اروپا می باشد.

راه های مهاجرت و دریافت اقامت در ترکیه متنوع هستند و سایت های هومز hihomes روش های مهاجرت و مدارک لازم برای  اقامت در این کشور زیبا و سر سبز را در ادامه شرح خواهد داد.

 

 

انواع اقامت در ترکیه

افرادی از اتباع خارجه هستند و اهل ترکیه نیستند هنگامی که درخواست اقامت آن ها در ترکیه با موفقیت به پایان می رسد اداره مهاجرت پس از اینکه مدارک آن ها را قبول کرد به آن ها یک کارت هویتی می دهد که به زبان ترکی به کیملیک معروف می باشد.

 داشتن کارت کیملیک یا کارت هویتی برای اتباع خارجه حکم مقیم بودن در کشور ترکیه را دارد و یک امتیاز برای دارنده کارت به حساب می آید. افرادی که کارت هویتی یا کارت کیملیک ندارند از افراد مقیم در کشور ترکیه به حساب نمی آیند. لازم به ذکر است که این کارت نشانه شهروند بودن دارنده کارت نمی باشد این کارت در دریافت پاسپورت امتیازی ندارد.

نکته: افرادی که به امید این کارت به دنبال کار در کشور ترکیه هستند لازم است که بدانند اجازه کار را ندارند و شرط کار کردن در کشور ترکیه داشتن مجوز کار است‌.

انواع اقامت در کشور ترکیه:

●        اقامت توریستی ترکیه

●        اقامت از طریق کار در ترکیه

●        اقامت تحصیلی

●        اقامت ترکیه یه واسطه ثبت شرکت

●        اقامت از طریق ازدواج

●        اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

●        اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

دو نوع از اقامت های پر طرفدار در ترکیه در این مقاله کوتاه را توضیح می دهیم.

 

اقامت توریستی در ترکیه: افراد ایرانی به صور پیش فرض نیاز به دریافت ویزای توریستی برای سفر به کشور ترکیه به مدت ۹۰ روز ندارند.  در هر سفر به کشور ترکیه به مدت ۳ ماه نیاز به ویزای توریستی ندارند و در هر شش ماه می توانند به مدت سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشند.

زمانی که شخص ایرانی قصد داشته باشد بیشتر از بازه زمانی مشخص در کشور ترکیه بماند در حین خروج از مرز به صورت زمینی یا هوایی باید جریمه نقدی بسیار سنگین را پرداخت کند، چون کارت اقامت توریستی به همراه خود ندارد.

زمانی که افراد بخواهد از اقامت توریستی برای اقامت در کشور ترکیه استفاده کنند و بیش از ۳ ماه یا ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشد باید حداقل یکی از شرایطی که در ادامه ذکر می شوند را داشته باشد تا واجد شرایط دریافت کارت اقامت یک ساله شود:

●        ماندن برای طی کردن مراحل ازدواج

●        شترک در دوره های علمی و آموزشی

●        شرکت در دوره های یادگیری زبان استانبولی و یادگیری زبان ترکی طبق مصوبه های دولت ترکیه

●        اجاره ملم

●        طی کردن مراحل خرید املاک و مستغلات در ترکیه

●        تحقیقات علمی و آموزشی. 

 

اقامت از کار در ترکیه: اخذ اقامت کاری یکی از روش های اقامت در ترکیه می باشد. برای این روش اقامت باید از پیشنهاد کاری یک کارفرمای ترک و قراردادن بستن قانونی استفاده کنید و  کارت اقامت را دریافت کنید. بهترین روش برای دریافت اقامت در ترکیه نیاز است که در زمینه ای که تخصص و مهارت دارید یک رزومه کاری آماده کنید و به کار فرما های کشور ترکیه ارسال کنید و در صورتی که توسط کار فرما ها رزومه شما تایید شد اقدام به دریافت اقامت کاری کنید. دانش زبان انگلیسی یکی از مزیت های کاری افراد می باشد و یکی از الزامات دریافت کارت اقامت کاری  تسلط و یا داشتن مهارت متوسط رو به بالا زبان ترکی می باشد.

 

شرایط جدید برای اقامت در ترکیه

سایت های هومز hihomes در ادامه شرایط جدید اقامت در ترکیه را ذکر می کند. رایج ترین شرطی که اکثر ایرانی ها برای اقامت در کشور ترکیه برای سالیان متمادی از آن استفاده می کردند، شرط اجاره ملک می باشد. اما امروزه طبق قوانین مصوبه دولت ترکیه دیگر اجاره ملک به تنهایی برای تمدید کارت اقامت در کشور ترکیه کافی نیست و افراد باید دارای شرایط دیگری همچون: سرمایه گذاری در ترکیه، مجوز تحصیلات دانشگاهی به صورت تمام وقت و داشتن مجوز کار قانونی می باشد.