یک روزنامه انگلیسی در گزارشی به کاهش چشم‌اندازهای موفقیت «دونالد ترامپ» در مرحله درون‌حزبی انتخابات ریاست‌جمهوری 2024  آمریکا، پس از افشاگری‌های اخیر علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا در جلسات استماع کنگره و ظهور بی سر و صدای یک رقیب جدی انتخابات  آمریکا برای او پرداخته است.

دونالد ترامپ

نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا/ چرا فرزندان مسئولان ایرانی با این محدودیت‌ها مواجه نیستند؟+ عکس

روزنامه گاردین با اشاره به افشاگری‌های اخیر یکی از وفاداران سابق ترامپ علیه او در جلسه استماع کنگره برای تحقیق درباره حمله به ساختمان کنگره آمریکا در روز 6 ژانویه 2021 می‌نویسد: «او قدرتمندترین مرد جهان و دارنده کدهای هسته‌ای آمریکا بود، اما مثل کودکی مجنون رفتار کرد که قشقرق به راه می‌انداخت و غذا را به سمت دیوار پرت می‌کرد.»

گاردین نوشته این روایت کمیک-تراژیک چیزی است که در جلسه استماع هفته پیش کنگره درباره ترامپ گفته شد و حتی سرسخت‌ترین طرفداران او را به حیرت واداشت و باعث شد که آنها درباره تمام شدن دوران او در آمریکا شروع به گمانه‌زنی کنند.

طبق نوشته این روزنامه در حالی که رأی‌دهندگان محافظه‌کار به دنبال جایگزینی برای ترامپ در انتخابات 2024 هستند به نظر می‌رسد «ران دی‌سانتیس» فرماندار سابق ایالت فلوریدا کارزاری مخفیانه را برای انتخابات درون‌حزبی و ربودن گوی سبقت از ترامپ آغاز کرده است.

سخنرانی پامپئو درباره استراتژی جدید آمریکا درباره ایران/ 12 درخواست واشنگتن از ایران

گاردین نوشته عملکرد دی‌سانتیس به گونه‌ای بوده که انگار ترامپی وجود نداشته است، زیرا او گوی سبقت را هم از نظر چشم‌اندازهای پیروزی و هم از نظر جذب حامیان مالی از رئیس‌جمهور سابق ربوده است.

تحلیلگران می‌گویند بعد از ادای شهادت «مارک میدوز»، رئیس سابق کارکنان کاخ سفید در جلسه کمیته استماع کنگره علیه ترامپ بسیاری از سیاستمداران جمهوری‌خواه برای کنار زدن ترامپ قوت قلب گرفته‌اند.

«ریک ویلسون»، یکی از مشاوران سابق کمپین‌های انتخاباتی جمهوری‌خواهان در گفت‌وگو با گاردین عنوان می‌‌کند: «ظاهراً جمهوری‌خواهان، آن جلسه استماع را برای خودشان اتفاقی سرنوشت‌ساز می‌دانند زیرا که شرارت ترامپ زیر ذره‌بین قرار گرفت و این حمله از طرف یکی از وفاداران سابق خود او انجام گرفت بدون آنکه نیاز باشد آنها خودشان حمله‌ای انجام دهند.»

ویلسون گفته دی‌سانتوس به دقت و بدون سر و صدا از طریق جمع‌آوری منابع مالی و برقراری ارتباط با گروه‌های مختلف خودش را برای رقابت با ترامپ در انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان آماده کرده و ظاهراً شانس خوبی برای موفقیت دارد.