این بزرگترین شکست  اوکراین در میدان نبرد با روسیه است که به چندین ماه درگیری‌های شدید در این شهر پایان می‌دهد.  اوکراین عقب نشینی خود از شهر را "خروج تاکتیکی" برای نبرد از مناطق مرتفع‌تر در شهر لیسیچانسک در امتداد رودخانه سیورسکی دونتس نامید. این درحالی است که روسیه گفته است که نیروهای این کشور در حال حمله به لیسیچانسک اوکراین است. 

جنگ روسیه و اوکراین

مشروبات الکی و سیگار در رختکن تیم اوکراین +عکس

سقوط شهر سورودوینسک که پیش از جنگ حدود ۱۰۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کردند، بزرگترین پیروزی روسیه از زمان تصرف شهر بندری ماریوپل در ماه گذشته بود و شرایط در میدان جنگ در شرق اوکراین را تغییر می‌دهد. 
الکساندر استریوک شهردار سورودوینسک در تلویزیون ملی اوکراین گفت: این شهر اکنون تحت اشغال کامل روسیه است. نیروهای روسیه سعی می‌کنند نظم خود را برقرار کنند و یک فرمانده تعیین کرده‌اند. . 
کریلو بودانوف، رئیس اطلاعات نظامی اوکراین، گفت که اوکراین با عقب کشاندن نیروهای خود از سورودوینسک به مناطق مرتفع در آن سوی رودخانه،  «یک تجدید قوای تاکتیکی» انجام می‌دهد. 

اوکراین خطرناک ترین جای دنیا

پیش از این یک منبع اطلاعاتی آمریکا در گفت و گو با سی ان ان اعلام کرد: نظامیان روس با درس گرفتن از اشتباهات روزهای ابتدایی جنگ، اکنون در انجام هماهنگ حملات هوایی و زمینی و زنجیره تامین و پشتیبانی موفق عمل می‌کنند. 
رئیس‌جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه (دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 
وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-‌کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد. 
درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.