لو فیگارو یکشنبه شب گزارش داد : بر اساس نتایج اولیه منتشر شده انتخابات 2022 فرانسه ، ائتلاف حامیان مکرون ۲۱۰ تا ۲۵۰ کرسی، ائتلاف نوپس شامل هواداران ژان لوک ملانشون ۱۵۰ تا ۱۸۰ کرسی، جمهوری خواهان ۶۰ تا ۷۰ کرسی و مجمع ملی ۸۰ تا ۱۰۰ کرسی را در انتخابات 2022 فرانسه کسب کردند. مکرون برای کسب اکثریت مطلق در مجلس به ۲۸۹ کرسی در انتخابات فرانسه نیاز داشت.

انتخابات 2022 فرانسه

ترامپ به قهرمانی فرانسه واکنش نشان داد+عکس

بر اساس آمارهای که لحظه به لحظه در حال تکمیل است، تاکنون یکی از وزاری مکرون (وزیر بهداشت) که نامزد انتخابات پارلمانی شده بود، نتوانسته است در حوزه انتخابیه خود پیروز شود. احتمال دارد تعداد وزرایی که شرایط مشابهی دارند افزایش یابد. مکرون از وزیرانی که نتوانند در انتخابات پیروز شوند خواسته بود که کابینه را نیز ترک کنند. ۱۵ وزیر مکرون از جمله الیزابت بورن نخست وزیر فرانسه نامزد انتخابات پارلمانی شده اند.

طی ۴ دوره ای که انتخابات مجلس قانونگذاری بعد از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار شده است ، این اولین بار است که رئیس جمهوری قادر به کسب اکثریت مطلق کرسی های مجلس نشده است .  

به عبارت دیگر در گذشته انتخابات پارلمان ملی فرانسه نه تنها پیروزی چهره‌ای که وارد الیزه شده بود را تایید بلکه تقویت هم می کرد، شرایطی که امسال محقق نشد.

کسب این آرا به این معنی است که مکرون برای پیشبرد اهداف خود، ناگزیر باید با دیگر احزاب ائتلاف کند.

همچنین بر اساس برآوردهای منتشر شده توسط موسسات نظرسنجی، آرای ممتنع در این انتخابات به رقم به ۵۴ درصد رسید. بنابراین، حدود ۲۶.۳ میلیون فرانسوی مانند هفته گذشته که رکورد آرای ممتنع در دور اول به ثبت شد (۵۲.۴۹ درصد) از صندوق های رای دوری کردند.

واکنش روزنامه لوموند فرانسه به درگذشت کیارستمی/عکس

لو فیگارو پیشتر گزارش داد که  بر اساس برآوردهای اولیه، ائتلاف حامیان مکرون باید در پارلمان ملی با جمهوری‌خواهان تجمیع شوند و ائتلاف چپ متحد اکنون به عنوان نخستین نیروی اپوزیسیون قوه مجریه ظاهر می‌شود.

روز یکشنبه (۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد) درهای حوزه‌های اخذ رای ساعت هشت صبح به وقت پاریس (۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) گشوده شد تا فرانسوی‌ها سرنوشت ۵۷۷ کرسی مجلس ملی را روشن کنند.

از جمعیت حدود ۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری فرانسه، نزدیک به ۴۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

اهمیت این انتخابات برای مکرون در آن بود که در صورت برخورداری حزبش از اکثریت قاطع در مجلس، برای اجرای برنامه‌های خود در پنج سال دوم ریاست جمهوری مسیری هموارتری داشت.

در دور نخست این انتخابات که یکشنبه هفته گذشته برگزار شد، "اتحادیه جدید مردمی اکولوژیکی و اجتماعی" موسوم به "نوپس" متشکل از حزب "فرانسه تسلیم ناپذیر"، "اروپ اکولوژی-سبزها" (EELV)، حزب کمونیست (PC) و حزب سوسیالیست (PS) که حامیان ژان لوک ملانشون را تشکیل می‌دهند، توانستند ۲۵.۶ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

حضور مهندس و آچار فرانسه در استقلال نهایی می‌شود

این درحالی است که ائتلاف حامیان رئیس جمهور موسوم به "با هم" متشکل از حزب مکرون با عنوان "جمهوری به پیش"، "جنبش دمکراتیک" (Modem)، "افق‌ها" (Horizons) و "اقدام" از احزاب سیاسی راست میانه، موفق شد ۲۵.۷۵ درصد آرا را از آن خود کند.