اضطراب واکنش طبیعی روح و جسم ما به شرایط غریبه و ناآشنایی است که در آن قرار می‌گیریم. بچه‌ها هم وقتی در شرایط دشواری قرار می‌گیرنددچار اضطراب می‌شوند. آشفتگی و ناآرامی و علائم جسمانی مثل تپش قلب هم در کودکان و هر در بزرگسالان علائم اضطراب است.

خرافه های دوران بارداری که باعث اضطراب مادران می شود

 اضطراب در کودکان

انواع اضطراب در کودکان

اضطرب جدایی:  اضطراب جدایی جزو ابتدایی‌ترین اضطراب‌هاست که وقتی کودک از مادر یا مراقبان اصلی‌اش دور می‌شود به وجود می‌آید. برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مقاله  ده توصیه برای کاهش اضطراب جدایی در کودکان ( نوزادی تا پیش دبستانی)  را بخوانید.

ترس از حیوانات:  ترس از حیوانات و یا حشرات هم در بسیاری از کودکان وجود دارد که معمولا اگر والدین با کودک همراهی کافی داشته باشند، برطرف می‌شود. برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مقاله  15 راهکار مقابله با ترس کودکان از حشرات  را بخوانید.

ترس از تاریکی:  تارکی حس ناشناخته ای است که باعث ترس و اضطراب کودکان می‌شود و در صورت درمان نشدن، می‌تواند تا بزرگسالی ادامه پیدا کند. برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مقاله  ترس کودکان از تاریکی و راهکارهای برطرف کردن آن  را بخوانید.

اضطراب طلاق:  وقتی والدین از هم جدا می‌شوند. کودک در شرایط ناپایداری قرار می‌گیرد و ثبات زندگی‌اش را از دست می‌دهد. این مساله فشار زیادی را به کودک وارد می‌کند. برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مقاله  10 تاثیر منفی و مخرب طلاق بر کودکان  را بخوانید.

اضطراب مدرسه:  بسیاری از بچه ها از مدرسه می‌ترسند به طوری که عملکردشان در مدرسه دچار اختلال می‌شود. برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مقاله  علت ترس کودکان از مدرسه چیست؟ + 11 راهکار درمانی  را بخوانید.

اضطراب امتحان:  اضطراب امتحان هم در ادامه اضطراب مدرسه، بعضی کودکان را با مشکلات زیادی مواجه کرده و مانع این می‌شود که توانایی‌های خود را به خوبی نشان دهند. برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مقاله  والدین چه کمکی می‌توانند برای کاهش اضطراب امتحان کودکان انجام دهند؟  را بخوانید.

اضطراب در دوران کرونا:  در دروان کرونا، خیلی از بچه‌ها با شنیدن اخبار مربوط به این بیماری یا ماندن بیش از حد در خانه دچار اضطراب شدید شده‌اند..

لحظات پر اضطراب الهام پاوه نژاد در جمع مردم+عکس

علائم و تشخیص اضطراب کودکان

کودکان مبتلا به اضطراب فراگیر، نگرانی و ترس بیش از حد و غیر واقعی را در مورد چیزهای روزمره تجربه می کنند. آنها اغلب فاجعه یا بدترین سناریوها را پیش بینی می کنند.
و هم چنین علائمی مانند:

  1. مشکل در تمرکز
  2. مشکل در بلع
  3. خستگی
  4. تحریک پذیری
  5. تنش عضلانی
  6. نیاز به تکرر ادرار
  7. بی قراری
  8. مشکلات خواب
  9. دل درد
  10. تنش و استرس مزمن و ناتوان کننده که بر بخش های مختلفی از زندگی کودک تأثیر می گذارد.