ال-آرژنین یکی از آمینو اسیدهای ضروری است که بدن برای عملکرد صحیح به آن احتیاج دارد. مصرف آن به عنوان مکمل بدنسازی می‌تواند برای قلب و عضلات مفید باشد اما در عین حال ممکن است عوارض جانبی گوارشی ایجاد کند. مانند سایر اسیدهای آمینه، ال آرژنین در ساخت پروتئین نقشی اساسی دارد. همانطور که می‌دانید بدن از پروتئین برای کمک به عضله سازی و بازسازی بافت استفاده می‌کند. هم‌چنین محققان اثر ال آرژنین را در درمان فشار خون بالا و درد قفسه سینه و بهبود تنفس در بیماران مبتلا به کووید19 بررسی کرده‌اند.

ال آرژنین چیست؟

همانطور که اشاره شد ال آرژنین یک آمینو اسید است که به بدن در ساخت پروتئین کمک می‌کند و همچنین اکسید نیتریک را در خون آزاد می‌کند. بر اساس مطالعات انجام گرفته در سال 2016، اکسید نیتریک باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شده که این امر به بهتر شدن گردش خون کمک می‌کند. این ماده همچنین ترشح انسولین را در بدن تحریک خواهد کرد.

بدن یک فرد به طور طبیعی تحت شرایط معمولی ال آرژنین تولید کرده و علاوه بر آن افراد ال آرژنین اضافی را به عنوان بخشی از رژیم غذایی معمول خود دریافت می‌کنند. منابع غذایی مانند گوشت قرمز، ماهی، لبنیات و تخم مرغ حاوی مقادیر کمی ال آرژنین هستند که می‌توانند به بدن در تامین مواد مغذی مورد نیاز خود یاری رساند. منابع گیاهی شامل دانه کدو تنبل، سویا، عدس و نخود می‌باشد.

برخی افراد ال آرژنین را به عنوان مکمل مصرف می‌کنند با این حال مانند هر مکمل دیگری، فرد باید با احتیاط از آن استفاده کند. اگرچه متخصصان مراقبت‌های بهداشتی ال-آرژنین را در دزهای متوسط ​​بی خطر می‌دانند اما مصرف بیش از حد این مکمل می‌تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند. بسیار مهم است که بدانید آیا مکمل با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تداخلی دارد یا خیر.

ال آرژنین چیست؟

فواید مکمل ال آرژنین

تولید اکسید نیتریک و ساخت پروتئین دو اثر مهم و قابل توجه ال آرژنین هستند که در سلامت بدن هم نقش مهمی را ایفا می‌کنند. موارد زیر از جمله فواید مهم دیگر این عنصر هستند که با مصرف مکمل هم بدن آن‌ها را تجربه خواهد کرد:

 • موثر در سلامت قلب
 • کاهش درد قفسه سینه
 • کمک به ساخت عضلات
 • ترمیم زخم ها

اگرچه ادعاهای زیادی در مورد مزایای ال-آرژنین وجود دارد اما همه آن‌ها به طور کامل توسط مطالعات علمی به اثبات نرسیده‌اند. نمونه‌هایی از فواید و کاربردهای ال آرژنین در تحقیقات علمی شامل موارد زیر است:

 • کاهش فشار خون بالا: یک آنالیز در سال 2021 نشان داد که ال آرژنین می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.
 • اصلاح اختلالات ارثی سنتز اوره: بدن از آرژنین در چرخه اوره استفاده می‌کند و باعث بهبود عملکرد این چرخه می‌شود.
 • پیشگیری از بیماری قلبی: طبق یک تحقیق در سال 2019، ال آرژنین در پیشگیری از بیماری قلبی مفید واقع می‌شود.
 • درمان اختلال نعوظ: سطوح پایین ال آرژنین ممکن است با اختلال نعوظ (ED) ارتباط داشته باشد. محققان در مطالعه‌ای در سال 2017 حدس زدند که این مورد احتمال دارد تا حدی به تنگ شدن عروق خونی مرتبط باشد.
 • کاهش التهاب دستگاه گوارش در نوزادان نارس: بر اساس یک مطالعه در سال 2017، ال-آرژنین به جلوگیری از انتروکولیت نکروزان، یک بیماری جدی در نوزادان نارس کمک می‌کند.
 • کاهش خطر دیابت نوع 2: از آنجایی که ال آرژنین می‌تواند به کاهش قند خون کمک کند، در کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت هم کاربرد خواهد داشت. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که مصرف ال آرژنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد یا به تاخیر بیاندازد.
 • درمان عوارض بارداری: ال-آرژنین به درمان عوارض بارداری، از جمله پره اکلامپسی یا فشار خون بالا کمک می‌کند.
 • بهبود عملکرد ورزشی: نتایج یک مطالعه در سال 2020 نشان می‌دهد که مکمل‌های ال-آرژنین تأثیر مثبتی بر عملکرد ورزش هوازی و غیر هوازی دارند.

فواید مکمل ال آرژنین

عوارض جانبی مکمل ال آرژنین

اگر قصد خرید آنلاین ال آرزنین دارید، نخست دقت کنید که حتما محصولات غذایی و دارویی را از داروخانه انلاین معتبر خریداری نمایید تا محصول اورجینال و اصل بدست شما برسد. اما گفتنی است ال آرژنین دارای عوارض جانبی است که هنگام مصرف آن به عنوان مکمل باید در نظر گرفته شود. برخی از عوارض جانبی رایج شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • نفخ
 • درد شکم

میزان مصرف روزانه

با در نظر گرفتن تمام فواید این مکمل، هر شخصی که علاقه مند به مصرف ال-آرژنین است باید قبل از استفاده با پزشک خود در مورد فواید و خطرات احتمالی آن صحبت کند. مقدار ال آرژنینی که یک فرد باید مصرف کند، می‌تواند به سن، شرایط سلامتی موجود و دلیل مصرف مکمل بستگی داشته باشد. یک مطالعه در سال 2018 روی 142 نفر مشخص کرد که حداکثر 30 گرم در روز در بیشتر بزرگسالان بی‌خطر است.

آرژنین چه کاربردی دارد؟

ال آرژنین یک اسید آمینه مهم بوده که بدن برای کارکرد صحیح به آن احتیاج دارد. فرد می‌تواند آن را از طریق رژیم غذایی با مصرف پروتئین‌های حیوانی و برخی پروتئین‌های گیاهی به دست آورد و یا می‌تواند ال آرژنین را به عنوان مکمل مصرف کند. مصرف مکمل‌های ال آرژنین می‌تواند در سلامت قلب، کاهش فشار خون، کاهش قند خون و ... تاثیر گذار باشد.