ایرینا وندیکتوا، دادستان کل اوکراین روز چهارشنبه در فیس بوک خود اعلام کرد پرونده علیه وادیم شیشیمارین، فرمانده واحد تیپ نظامی ۳۲۰۱۰، معروف به لشکر چهارم تانک کانتمیروف در منطقه مسکو را به دادگاه فرستاده است.»

جنگ روسیه و اوکراین

علت جنگ روسیه و اوکراین

او به اتهام قتل یک غیرنظامی ۶۲ ساله که در حال دوچرخه سواری در روستای چوپاخیوکا در منطقه شمال شرقی سومی بوده، متهم است.

به گفته او، این فرمانده ۲۱ ساله که در حال حاضر در بازداشت اوکراین است، در صورت اثبات جرم قتل ممکن است به حبس ابد محکوم شود.

ماه گذشته، وندیکتوا ۱۰ سرباز تیپ ۶۴ پیاده مکانیزه نیروهای مسلح روسیه را معرفی کرد و گفت که آنها مظنون به " رفتار خشونت بارنسبت به غیرنظامیان و سایر جنایات جنگی" هستند، و افزود که بازرسان اوکراینی به جمع آوری شواهد ادامه می دهند و کسانی که نام برده می شوند اولین نفرات بودند.

ادعای جدید آمریکا درباره روسیه و اوکراین

او همچنین در آن زمان گفت که تحقیقات در جریان است تا مشخص شود آیا ۱۰ روس مزبور در کشتار غیرنظامیان در بوچا مشارکت داشته اند یا خیر.

پلیس ملی اوکراین روز ۱۵ اردیبهشت گفت که از آغاز تهاجم روسیه در ۵ اسفند ۱۴۰۰، بیش از ده هزار تحقیق در مورد جنایات جنگی که گفته می شود توسط سربازان روسیه در اوکراین انجام شده است، آغاز شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس در شرق اوکراین به رسمیت شناخت و سه روز بعد در پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) اقدام نظامی را به نام "عملیات ویژه نظامی"، علیه اوکراین آغاز و روابط پرتنش مسکو - کی‌یف را وارد مرحله رویارویی نظامی کرد.   

واکنش لیلا اوتادی به جنگ روسیه و اوکراین