دیجیتال مارکتینگ به تمام فعالیت‌های بازاریابی، تبلیغات و فروش از کانال‌ها و مجراهای دیجیتال گفته می‌شود. از سال 2020 به بعد، حداقل 75 درصد کسب‌وکارها از دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند و این آمار در مورد کسب‌وکارهایی که به کسب‌وکارهای دیگر (B2B) خدمات می‌دهند به 92 درصد و بیشتر می‌رسد. مشتریان امروزی برای کسب شناخت در مورد برندها و کسب‌وکارها و همچنین پیدا کردن راهکارها و محصولات مورد نیاز خود، از اینترنت استفاده می‌کنند. اما دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی دقیقا چیست و چه فرقی با تبلیغات سنتی دارد؟ برای جواب این پرسش و آشنایی با اهمیت دیجیتال مارکتینگ ادامه این مطلب از ایده پویا را دنبال کنید.

تعریف اصولی از دیجیتال مارکتینگ

آژانس دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح چتری برای اشاره به تمام تکنیک‌ها و راهکارهایی است که شرکت‌ها و کسب‌وکارها از طریق آنها با مشتریان و مخاطبان جدید ارتباط برقرار کرده و پیام خود را به آنها منتقل می‌کنند. بعضی از کانال‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ شامل موارد زیر می‌شود:

وبسایت

طراحی سایت ایده پویا یکی از مهم‌ترین راهکارهای دیجیتال مارکتینگ برای افزایش آگاهی از برند و جلب اعتماد کاربران آنلاین و تبدیل آنها به مشتریان کسب‌وکار است. طراحی سایت به عنوان پایه‌ای برای دو کانال دیگر بازاریابی دیجیتال عمل می‌کند.

  • جستجوی ارگانیک: یکی از اهداف اصلی از طراحی سایت توسط کسب‌وکارها، جذب کاربران گوگل از طریق بازاریابی محتوایی و بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو است
  • تبلیغات موتور جستجو: این راهکار به کسب‌وکارهایی که سایت نوپایی دارند، یا برندهایی که محصول جدیدی عرضه می‌کنند اجازه می‌دهد در مدتی بسیار کوتاه با مخاطبان گسترده و انبوه ارتباط برقرار کنند

شبکه‌های اجتماعی

افزایش نفوذ موبایل و اینترنت در زندگی افراد منجر به استفاده گسترده از شبکه‌های اجتماعی شده است که بستر بسیار مناسبی برای کسب‌وکارها و برندها برای تعامل با کاربران ایجاد کرده است. از توییتر و فیسبوک تا اینستاگرام و لینکدین، انواع مختلفی از شبکه‌های اجتماعی در دسترس کسب‌وکارها برای کاربردهای گوناگون هستند. این راهکار دیجیتال مارکتینگ کم و بیش رایگان است و بدون هیچ هزینه‌ای منجر به افزایش آگاهی از برند می‌شود.

ایمیل

ایمیل مارکتینگ یک روش کم هزینه و بسیار موثر برای برقراری ارتباط با مشتریان و انتقال پیام و ویژگی‌های منحصربه‌فرد برند به آنها است. کمپین‌های ایمیل مارکتینگ قطره‌ای یکی از بهترین روش‌های برقراری تعامل خودکار با مشتریان بر اساس رفتار آنها محسوب می‌شوند.

موبایل

اپلیکیشن‌های موبایل یکی دیگر از راهکارهای دیجیتال برای برقراری ارتباط کسب‌وکارها با مشتریان و ارائه خدمات به آنها هستند. اپ‌های اختصاصی برای کسب‌وکارهای بزرگ گزینه‌ای بسیار عالی برای افزایش اعتماد مشتریان هستند. در مقابل، اپ‌های موبایل واسط با ارائه بستر مناسب برای فعالیت کسب‌وکارهای کوچک و متوسط به آنها امکان بهره‌برداری از این کانال دیجیتال مارکتینگ را می‌دهند.

تبلیغات نمایشی دیجیتال

سایت‌های معتبر بازدیدکنندگان بسیاری دارند و با ارائه امکان نمایش تبلیغات به کسب‌وکارها، این بازدیدکنندگان را به مشتریان کسب‌وکارها تبدیل می‌کنند. شبکه‌های نمایش تبلیغات گوناگونی وجود دارند که سایت‌ها فضای تبلیغاتی خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند. کسب‌وکارها با ارائه تبلیغات به این شبکه‌ها، مشتریان بالقوه خود را بر اساس متغیرهای گوناگون هدف قرار می‌دهند.

هر کدام از این کانال‌های دیجیتال مارکتینگ با انواع مختلفی از گزینه‌ها و راهکارها به کسب‌وکارها امکان می‌دهند با هزینه‌ای بسیار ارزان بتوانند مشتریان بیشتری جذب کنند. برندهای بزرگ و موسسات معتبر از مجموعه‌ای از این راهکارها برای افزایش آگاهی از برند بهره‌برداری می‌کنند. این خدمات تعارضی با روش‌های سنتی تبلیغات ندارند و حتی برای تقویت تبلیغات سنتی هم به کار می‌روند.

اهمیت بکارگیری روش های دیجیتال مارکتینگ

مشتریان امروزی از اینترنت برای پیدا کردن راهکارها و پاسخ به پرسش‌ها و مشکلات خود استفاده می‌کنند. روش‌های دیجیتال مارکتینگ با کمترین هزینه این مشتریان را هدف قرار داده و پیشنهادات کسب‌وکار به مشکلات آنها را معرفی می‌کنند. این ویژگی باعث شده بازگشت سرمایه بکارگیری روش‌های دیجیتال مارکتینگ بسیار بالا باشد. تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ معمولا نتایجی ماندگار و بلند مدت دارند و به کسب‌وکارهای کوچک و متوسط امکان می‌دهند در مقابل کسب‌وکارها و برندهای بزرگ حرفی برای گفتن داشته باشند.

جدا از اهمیت استفاده از روش‌های دیجیتال مارکتینگ برای توسعه کسب‌وکارها، در بازار رقابتی امروز بکارگیری این روش‌ها یک ضرورت محسوب می‌شود. با در نظر گرفتن اینکه بیشتر از سه چهارم کسب‌وکارهای امروزی از دیجیتال مارکتینگ برای معرفی خدمات و محصولات خود به مشتریان استفاده می‌کنند، عدم استفاده از این خدمات توسط یک کسب‌وکار به معنای از پیش بازنده بودن در بازار رقابتی امروزی است.

تفاوت راهکارهای دیجیتال مارکتینگ با بازاریابی سنتی

روش‌های تبلیغات و بازاریابی سنتی مثل نصب بیلبوردهای تبلیغاتی، تبلیغات چاپی در مجله‌ها و چاپ بروشور، آگهی‌های تبلیغاتی تلویزیونی و رادیویی معمولا راهکارهایی پرهزینه هستند که بازدهی مشخصی هم ندارند. آنها البته در بسیاری از موارد تاثیر غیرقابل انکاری در برندسازی دارند اما این تاثیر قابل اندازه‌گیری نیست. گذشته از این، آنها روش‌های تبلیغاتی یک طرفه‌ای هستند که مخاطبان نمی‌توانند با آن تعامل برقرار کنند.

در مقابل، روش‌های دیجیتال مارکتینگ بسیار ارزان هستند و نتایج آن با آمار و ارقام قابل اندازه‌گیری هستند. این موضوع باعث می‌شود بازگشت سرمایه (ROI) در آنها بالاتر از تبلیغات سنتی باشد. این کانال‌ها قابلیت برقراری تعامل و شخصی‌سازی محتوا برای تک تک کاربران را دارند و از این جهت برای ایجاد رابطه بلند مدت با مشتریان بسیار موثر هستند.

جمع‌بندی

در این مطلب از ایده پویا اهمیت استفاده از راهکارهای دیجیتال مارکتینگ با بررسی انواع روش‌ها و تعریف‌های آنها به صورت خلاصه مورد بررسی قرار گرفت. پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی و افزایش ضریب نفوذ اینترنت و موبایل در جوامع امروزی باعث شده کسب‌وکارهایی که از این خدمات استفاده نکنند، از قافله عقب مانده و شانسی برای رقابت با کسب‌وکارهای دیگر در صنعت یا صنف خود نداشته باشند.

ایده پویا یکی از مجرب‌ترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ یکپارچه و طراحی سایت در کشور است که از 15 سال پیش تا به حال در توسعه بازار دیجیتال و آنلاین در کنار کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ بوده است. با مراجعه به سایت ایده پویا می‌توانید نمونه‌کارها و کمپین‌های موفق دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارهای گوناگون را بررسی کرده و کیفیت آنها را بررسی کنید.

اگر می‌خواهید با طراحی سایت و اجرای کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود را گسترش داده و از طریق راهکارهای آنلاین برندسازی کنید، برای مشاوره در مورد انواع راهکارها و تکنیک‌های موثر با بازدهی عالی همین حالا با ایده پویا تماس بگیرید.